O‘zbekiston va Ispaniya nashriyot sohasidagi hamkorlikning yangi sahifasini ochmoqda
O‘zbekiston Prezidentining maslahatchisi, O‘zbekiston xalq yozuvchisi Xayriddin Sultonov, WOSCU Butunjahon jamiyati boshqaruvi raisi Firdavs Abduxoliqov, Temuriylar tarixi davlat muzeyi direktori Xurshid Fayziyev va WOSCU Butunjahon jamiyati koordinatori Yekaterina Sobolevadan iborat delegatsiya Ispaniyaga tashrifi davomida “Mueller & Schindler” nashriyot uyida bo‘ldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Tashrif doirasida nashriyot prezidenti Sharlotta Kramer, vitse-prezident Aleksandr Vilgelm hamda kompaniya mutaxassislari bilan mazmunli uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv Xalqaro kitob kuniga to‘g‘ri kelgani muloqotga alohida mazmun va ramziy ahamiyat bag‘ishladi.
Suhbat davomida 2017-yildan buyon “Mueller & Schindler” nashriyoti WOSCU bilan hamkorlikda amalga oshirgan qator nufuzli faksimile loyihalar alohida taʼkidlandi. Ushbu loyihalar xalqaro miqyosda yuksak eʼtirofga sazovor bo‘lgan.
Jumladan, “Husayn Boyqaro devoni”, “Zafarnoma” (Kamoliddin Behzod miniatyuralari bilan), “Katta Langar Qurʼoni”, “Temur tuzuklari” va “Meʼrojnoma” kabi noyob asarlarning faksimile nashrlari amalga oshirilgan. Bu loyihalar dunyo muzey va kutubxonalarida saqlanayotgan qimmatli qo‘lyozmalarni asl nusxasiga yaqin holda qayta nashr etish va ilmiy hamda madaniy muomalaga kiritishga xizmat qilmoqda.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga ushbu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan keng qamrovli va tizimli ishlar uchun samimiy minnatdorlik bildiraman. Davlat rahbariyati darajasida madaniyatga bunday eʼtibor jahonda kam uchraydi va u boshqalar uchun ibrat bo‘la oladi. Ko‘p yillik hamkorligimiz davomida amalga oshirilayotgan islohotlarning chuqurligiga bevosita guvoh bo‘ldik”, deydi “Mueller & Schindler” nashriyoti prezidenti Sharlotta Kramer.
O‘zbekiston Prezidenti maslahatchisi Xayriddin Sultonov hamkorlarga minnatdorlik bildirib, ularning mamlakatimiz madaniyatini xalqaro miqyosda targ‘ib etishdagi hissasini yuqori baholadi va nashriyot vakillarini ishonchli hamkorlar sifatida eʼtirof etdi.
Uchrashuv davomida yangi faksimile nashrlar taqdim etildi, kelgusidagi qo‘shma loyihalar muhokama qilindi hamda O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosini xalqaro maydonda keng targ‘ib etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
“114 Qurʼon” nomli yirik xalqaro loyiha ham muhokamalar markazida bo‘ldi. Ushbu tashabbus O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va WOSCU hamkorligida amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida Qurʼon xattotligi va bezak sanʼatining eng sara namunalarini bir jildda jamlash ko‘zda tutilgan. Unda dunyoning yetakchi mutaxassislari – Qurʼonshunoslar, sanʼatshunoslar va restavratorlar ishtirok etmoqda. Natijada, O‘zbekiston tarixi bilan bog‘liq bo‘lgan dunyodagi eng nodir 114 ta Qurʼon qo‘lyozmasini o‘z ichiga olgan, ilmiy sharhlar bilan boyitilgan yuqori sifatli nashr tayyorlanishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, “O‘zbekiston: Samarqandga oltin yo‘l” nomli sayyohlik kitob loyihasi ham muhokama qilindi. Ushbu loyiha mamlakatning hududlari, boy meʼmoriy merosi, tarixiy shaharlari, tabiiy manzaralari va zamonaviy madaniy muhitini keng yoritish orqali O‘zbekiston haqidagi xalqaro tasavvurni boyitishga xizmat qiladi.
Hamkorlik istiqbollari muhokamasi chog‘ida Xayriddin Sultonov “Temur tuzuklari” asarini ispan tilida nashr etish tashabbusini ilgari surdi. Mazkur asar Temuriylar davlatidagi boshqaruv tizimi, siyosiy tamoyillar va strategik fikrlashni o‘zida mujassam etgan muhim tarixiy manba hisoblanadi.
Qayd etilganidek, ushbu loyihani amalga oshirish ispan tilli o‘quvchilar uchun Temuriylar merosini yana-da yaqinlashtiradi, ilmiy tadqiqotlarga yangi turtki beradi hamda O‘zbekiston bilan ispan tilli mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlaydi.
“Mueller & Schindler” nashriyoti mazkur tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, uning ilmiy va madaniy ahamiyatini yuqori baholadi. Taʼkidlanishicha, “Temur tuzuklari”ning ispan tilidagi nashri Yevropa o‘quvchilariga Temuriylar davlati va uning huquqiy asoslari haqida kengroq tasavvur berishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Mazkur tashrif xalqaro nashriyotchilik va madaniy hamkorlikni yana-da rivojlantirishda muhim qadam bo‘lib, jahon jamoatchiligini O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosiga bo‘lgan qiziqishi tobora ortib borayotganini yana bir bor tasdiqladi.

Узбекистан и Испания открывают новую страницу сотрудничества в издательской сфере
В продолжение программы визита Испанию делегации Узбекистана в составе советника Президента Узбекистана, народного писателя Узбекистана Хайриддина Султанова, председателя правления Всемирного общества WOSCU Фирдавса Абдухаликова, директора Государственного музея истории Темуридов Хуршида Файзиева и координатора Всемирного общества WOSCU Екатерины Соболевой состоялся визит в издательский дом «Mueller & Schindler», сообщает ИА «Дунё».
В рамках визита прошла содержательная встреча с президентом издательского дома Шарлоттой Крамер, вице-президентом Александром Вильгельмом и профильными специалистами компании. Примечательно, что мероприятие совпало с Международным днём книги, что придало диалогу особую атмосферу профессионального и культурного единения.
В ходе встречи было особо отмечено, что с 2017 года издательский дом «Mueller & Schindler» в тесном сотрудничестве с Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) реализовал ряд выдающихся факсимильных проектов, получивших международное признание.
Президент издательства «Mueller & Schindler» Шарлотта Крамер особо отметила: «Позвольте выразить искреннюю признательность Президенту Узбекистана за масштабную, системную и поистине историческую работу, осуществляемую в данном направлении. Подобное внимание к культуре на уровне высшего государственного руководства является исключительным явлением и служит примером для мирового сообщества. За более чем десятилетний период нашего сотрудничества мы имели возможность воочию убедиться в глубине проводимых преобразований и подлинной личной вовлечённости руководства страны в развитие культурно-гуманитарной сферы».
Советник Президента Узбекистана, народный писатель Узбекистана Хайриддин Султанов выразил искреннюю благодарность партнёрам за их последовательную и высокопрофессиональную деятельность, особо подчеркнув их значительный вклад в популяризацию культуры Узбекистана на международной арене и назвав представителей издательства надёжными друзьями Узбекистана.
В ходе встречи стороны ознакомились с новыми факсимильными изданиями, обсудили перспективы реализации дальнейших совместных проектов и обменялись экспертными мнениями по вопросам популяризации историко-культурного наследия Узбекистана на международной арене.
Отдельное внимание было уделено туристическому книжному проекту «Узбекистан: золотая дорога в Самарканд», направленному на расширение глобального восприятия страны через комплексное представление её регионов, уникального архитектурного наследия, исторических городов, природного разнообразия и современной культурной среды. Проект призван сформировать целостный визуальный и содержательный образ Узбекистана для международной аудитории.
В рамках обсуждения перспективных направлений сотрудничества Хайриддин Султанов выступил с инициативой подготовки и издания на испанском языке «Уложений Амира Темура» - одного из ключевых исторических источников, отражающих государственное устройство, принципы управления и стратегическое мышление Темуридской эпохи.
Было отмечено, что реализация и распространение данного проекта позволит существенно расширить доступ испаноязычной аудитории к уникальному наследию Темуридской эпохи, углубить научно-академический интерес к истории региона, а также будет способствовать укреплению культурно-гуманитарных связей между Узбекистаном и странами испаноязычного мира.
Издательский дом «Mueller & Schindler» поддержал данную инициативу, подчеркнув её высокую научную и культурную значимость. По словам представителей издательства, издание «Уложения Темура» на испанском языке станет важным вкладом в развитие международного диалога и позволит представить европейскому читателю фундаментальные основы государственности и правовой мысли Темуридской эпохи.
Состоявшийся визит стал важным этапом в развитии международного издательского и культурного сотрудничества и подтвердил возрастающий интерес мировой аудитории к богатому историко-культурному наследию Узбекистана.