Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini Ramazon hayiti bilan tabrikladi
Siz, azizlarni, butun xalqimizni ezgulik, mehr-oqibat va saxovat ayyomi – muqaddas Ramazon hayiti bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu shukuhli onlarda barchamizni mana shunday fayzli va saodatli kunlarga yetkazgani uchun Yaratganga cheksiz shukronalar aytamiz.
Keyingi yillarda shakllangan an’anamizga muvofiq, mamlakatimizda Ramazon oyini munosib o‘tkazish bo‘yicha bu yil ham sizlar bilan, xalqimiz bilan birgalikda ko‘plab xayrli ishlarni amalga oshirdik.
Avvalo, maxsus qaror asosida aholining ehtiyojmand qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida keyingi 35 yilda birinchi marta 1 trillion so‘m mablag‘ ajratilib, muhtoj va kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, bemorlarga zarur tibbiy yordam ko‘rsatish kabi ezgu ishlarga sarflanganini ta’kidlash lozim. Xususan, 450 milliard so‘m 600 mingdan ziyod ehtiyojmand oilaga moddiy ko‘mak tariqasida yo‘naltirildi. Bundan tashqari, ijtimoiy reyestrdagi davolash rejalashtirilgan 6 ming nafar bemorga tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda, jumladan og‘ir kasallar operatsiya yo‘li bilan davolanmoqda.
Shuningdek, aholiga 100 ming dona Ramazon sovg‘alari tarqatildi. “Ramazon tuhfasi” loyihasi doirasida esa ehtiyojmand oilalar, “Muruvvat” va “Saxovat” uylarida yashovchilar hamda xorijdagi vatandoshlarimiz uchun 30 mingdan ortiq iftorlik tadbirlari o‘tkazildi.
Bunday olijanob ishlar muqaddas dinimizning insonparvarlik mohiyatiga uyg‘un va hamohang bo‘lib, inson qadrini yuksaltirishga qaratilgan islohotlarimizning ulkan amaliy natijalari sifatida barchamizni xursand qiladi.
Aziz do‘stlar!
Bugungi kunda Yangi O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yanada muhim bosqichiga qadam qo‘ymoqda. Keng ko‘lamli yangilanish jarayonlari tufayli hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida o‘sish va yuksalish sur’atlari ortib bormoqda. Diniy-ma’rifiy sohani rivojlantirish, islom sivilizatsiyasining boy merosini chuqur o‘rganish va uni keng targ‘ib qilish borasida ham katta ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu haqda so‘z yuritganda, o‘tgan yili Buxoro shahrida tasavvuf ta’limotining yorqin namoyandasi, buyuk avliyo bobomiz Bahouddin Naqshband hazratlari nomidagi ilmiy-tadqiqot markazi tashkil etilganini esga olish o‘rinlidir.
Bu yil esa, mana shu qutlug‘ va muborak kunlarda Toshkent shahrida O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Samarqand viloyatida Imom Buxoriy yodgorlik majmuasining ochilishi xalqimizga o‘ziga xos Ramazon tuhfasi bo‘ldi.
Bu kabi ezgu ishlarimizning davomi sifatida kalom ilmining sultoni Imom Moturidiyning Samarqand shahridagi majmuasi yangidan barpo etilmoqda. Toshkent shahrida esa yaqin kunlarda Xalqaro bag‘rikenglik va dinlararo muloqot markazi faoliyatini yo‘lga qo‘yamiz. Ushbu markaz Vatanimizning millatlar va dinlararo muloqot va hamkorlik, tinchlik va do‘stlik diyori sifatidagi nufuzini oshirishga xizmat qiladi, deb ishonaman.
Hurmatli yurtdoshlar!
Jahondagi hozirgi g‘oyat murakkab vaziyatda oila va mahallalarda, butun mamlakatimizda osoyishtalik, fayzu baraka muhitini saqlash, yoshlarimizni yot va buzg‘unchi g‘oyalar ta’siridan asrash o‘ta dolzarb vazifamiz bo‘lib qolmoqda.
Biz bu borada katta hayotiy tajribaga ega bo‘lgan muhtaram otaxon va onaxonlarimiz, jonkuyar aka-uka va opa-singillarimiz, hurmatli ziyoli va ulamolarimizga, mahalla faollari hamda tashabbuskor yoshlarimizga tayanamiz.
Ushbu ulug‘ ayyom kunlarida jahonning turli hududlaridagi urush va nizolar tezroq barham topib, barcha xalqlar tinchlik va barqarorlikda hayot kechirishini tilab qolamiz.
Fursatdan foydalanib, dunyoning olis va yaqin mamlakatlaridagi musulmon birodarlarimizni qutlab, samimiy salom va tilaklarimizni yo‘llaymiz.
Xorijda bayram shukuhi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham chin dildan tabriklab, ularning ishlari va o‘qishlariga muvaffaqiyatlar tilaymiz.
Qadrli va muhtaram yurtdoshlar!
Alloh taoloning rahmati yog‘ilib turgan ushbu qutlug‘ damlarda siz, azizlarni Iyd al-Fitr bayrami bilan yana bir bor muborakbod etib, barchangizga sihat-salomatlik, baxt-saodat, xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka tilayman.

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с праздником Рамазан хайит
От всего сердца поздравляю вас, весь наш народ с праздником доброты, милосердия и великодушия – священным Рамазан хайитом.
В эти замечательные мгновения мы благодарим Всевышнего за мир и спокойствие на нашей земле.
По сложившейся в последние годы традиции и в этом году мы вместе с вами, всем нашим народом совершили много добрых дел, чтобы достойно провести месяц Рамазан.
Следует отметить, что в соответствии со специальным постановлением по поддержке нуждающихся слоев населения были выделены средства в размере 1 триллиона сумов – впервые за 35 лет в таком большом объеме – для поддержки малообеспеченных семей, оказания больным медицинской помощи. В частности, 450 миллиардов сумов было направлено на материальную помощь более 600 тысяч нуждающихся семей. Кроме того, медицинская помощь оказывается 6 тысячам больных из социального реестра, в том числе проводятся сложные хирургические операции.
В течение месяца Рамазан населению вручено 100 тысяч подарков. В рамках проекта «Рамазон тухфаси» («Подарок к Рамазану») для нуждающихся семей и лиц, проживающих в домах «Мурувват» и «Саховат», а также соотечественников за рубежом проведено более 30 тысяч мероприятий ифтара.
Эта благородная работа полностью отвечает гуманистической сути нашей священной религии. Отрадно, что она является практическим результатом наших реформ, направленных на обеспечение интересов человека, возвеличивание его чести и достоинства.
Сегодня Новый Узбекистан вступает в еще более важный этап своего развития. Благодаря широкомасштабным процессам обновления во всех сферах и отраслях повышаются темпы роста и прогресса. Осуществляется большая работа и по развитию духовно-просветительской сферы, глубокому изучению и широкой популяризации богатого наследия исламской цивилизации.
В частности, в прошлом году в Бухаре был открыт научно-исследовательский центр Бахауддина Накшбанда – выдающегося мыслителя, яркого представителя суфизма.
Великолепным подарком нашему народу стало открытие в эти священные дни в столице – Центра исламской цивилизации в Узбекистане, в Самаркандской области – Мемориального комплекса Имама Бухари.
В продолжение такой благородной работы в Самарканде осуществляется масштабная реконструкция комплекса выдающегося богослова Имама Матуриди. Также в ближайшие дни в Ташкенте начнет работу Международный центр толерантности и межконфессионального диалога. Уверен, что это послужит дальнейшему росту авторитета Узбекистана как страны межнационального и межрелигиозного сотрудничества, мира и дружбы.
В нынешней очень сложной международной обстановке весьма актуальной задачей остается сохранение атмосферы мира, спокойствия и благополучия в семьях и махаллях, во всей стране, ограждение молодежи от чуждых нам, деструктивных идей.
И в этом мы опираемся на наших уважаемых ветеранов, имеющих большой жизненный опыт, представителей интеллигенции и улемов, активистов махаллей и инициативную молодежь.
В дни великого праздника мы прежде всего желаем скорейшего прекращения всех войн и конфликтов в разных регионах Земли, мирной и спокойной жизни для всех народов.
Пользуясь случаем, приветствуем и искренне поздравляем всю мусульманскую умму в странах дальнего и ближнего зарубежья.
От всей души поздравляем наших соотечественников, которые учатся или работают за рубежом, желаем им новых успехов.
В эти благословенные дни еще раз поздравляю вас с праздником Ийд-аль-Фитр, желаю всем вам здоровья, счастья, мира, спокойствия и благополучия вашим семьям.