Galisiyada O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi
Galisiya avtonom hamjamiyatida Elchixona ko‘magida O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekistonning boy madaniy merosini keng ispan auditoriyasiga taqdim etish uchun muhim platformaga aylandi.
Tantanali ochilish marosimi Edificio Redeiras madaniyat markazida bo‘lib o‘tdi va unda 100 ga yaqin mehmonlar - Vigo universiteti, ilmiy va ishbilarmon doiralar, mahalliy hokimiyat organlari, shuningdek, madaniy tashkilotlar vakillari ishtirok etdi. Kecha milliy kuy-qo‘shiqlar, raqslar, an’anaviy o‘zbek hunarmandchiligi va taomlari namoyishi bilan bezatildi.
Tadbirning ochilish marosimida so‘zga chiqqan O‘zbekistonning Ispaniyadagi Favqulodda va muxtor elchisi Farrux Tursunov madaniy almashinuv xalq diplomatiyasining muhim vositasi ekanligini ta’kidladi.
Tadbirlar doirasida O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasidagi madaniy va sayyohlik aloqalarini kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi. Qayd etilishicha, 2024-yilda Ispaniyadan O‘zbekistonga 23 mingdan ortiq sayyoh tashrif buyurgan - bu Toshkent - Madrid to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarining ochilishi tufayli erishilgan rekord ko‘rsatkichdir.
Bo‘lajak yirik xalqaro tadbir - YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi 2025-yilda Samarqandda o‘tkazilishiga alohida e’tibor qaratildi. Ishtirokchilar O‘zbekistonning YUNESKO ro‘yxatiga kiritilgan boy tarixiy-madaniy merosini e’tirof etib, kelgusida madaniy hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Tadbir yakunida "Bahor" ansambli ishtirokidagi yorqin konsert dasturi mehmonlarni xushnud etdi. Samimiy va bayramona muhitga interaktiv qism yordam berdi - barcha xohlovchilarga sharqona mehmondo‘stlik va xalqlar do‘stligining haqiqiy ramziga aylangan o‘zbek do‘ppisini kiyib ko‘rish taklif qilindi.
Madaniyat kunlarini o‘tkazish mamlakatning yetakchi texnika oliy o‘quv yurtlari - Farg‘ona politexnika universiteti, Andijon va Jizzax texnika institutlari, shuningdek, "Green" universiteti va "Kimyo" xalqaro universiteti vakillaridan iborat 30 nafar o‘qituvchi va tadqiqotchilardan iborat O‘zbekiston delegatsiyasining tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Erasmus+ doirasida amalga oshirilayotgan GREENDT loyihasi O‘zbekistonda muhandislik-ekologik ta’limni rivojlantirish, Yevropa tajribasini joriy etish va barqaror rivojlanish tamoyillarini ilgari surishga qaratilgan. Shuningdek, u O‘zbekiston va Yevropa mamlakatlari o‘rtasidagi faol akademik va madaniy almashinuvlarga hissa qo‘shmoqda.
Galisiyadagi O‘zbekiston madaniyati kunlari madaniy diplomatiyaning qudratini namoyish etib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv, do‘stlikni mustahkamlash va hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini kengaytirdi.

В Галисии прошли Дни культуры Узбекистана
В автономном сообществе Галисия при содействии Посольства состоялись Дни культуры Узбекистана. Мероприятие стало важной платформой для представления богатого культурного наследия Узбекистана широкой испанской аудитории.
Торжественное открытие прошло в культурном центре Edificio Redeiras и собрало около 100 гостей — представителей Университета Виго, научных и деловых кругов, органов местной власти, а также культурных организаций. Вечер украсили выступления с национальной музыкой, танцами и презентацией традиционных узбекских ремёсел и блюд.
Выступая на открытии, Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Испании Фаррух Турсунов подчеркнул значение культурного обмена как важного инструмента народной дипломатии.
В рамках мероприятий также обсуждалось расширение культурных и туристических связей между Узбекистаном и Испанией. Отмечено, что в 2024 году Узбекистан посетили более 23 тысяч туристов из Испании — рекордный показатель, ставший возможным благодаря открытию прямых авиарейсов Ташкент – Мадрид.
Особый акцент был сделан на предстоящем крупном международном событии — проведении 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году. Участники отметили богатое историко-культурное наследие Узбекистана, внесённое в список ЮНЕСКО, и выразили заинтересованность в дальнейшем культурном сотрудничестве.
В завершении гостей мероприятия порадовала яркая концертная программа с участием ансамбля «Бахор». Тёплой и праздничной атмосфере способствовала интерактивная часть — всем желающим предлагали примерить узбекскую тюбетейку, ставшую настоящим символом восточного гостеприимства и дружбы между народами.
Проведение Дней культуры стало частью визита узбекской делегации из 30 преподавателей и исследователей, представляющих ведущие технические вузы страны — Ферганский политехнический университет, Андижанский и Джизакский технические институты, а также Университет «Green» и Международный университет «Кимё».
Проект GREENDT, реализуемый в рамках Erasmus+, направлен на развитие инженерно-экологического образования в Узбекистане, внедрение европейского опыта и продвижение принципов устойчивого развития. Он также способствует активному академическому и культурному обмену между Узбекистаном и странами Европы.
Дни культуры Узбекистана в Галисии продемонстрировали силу культурной дипломатии, расширив возможности для взаимного понимания, укрепления дружбы и развития сотрудничества между нашими странами.