O‘zbekiston Prezidenti cho‘llanishga qarshi kurashish va “yashil shahar” tamoyillarini joriy etish bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev cho‘llanishga qarshi kurashish va cho‘l iqtisodiyotini rivojlantirish, shuningdek, shaharlarda “yashil shahar” tamoyillarini joriy etish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, iqlim o‘zgarishi, suv tanqisligi, yerlarning tanazzulga uchrashi va cho‘llanish bugun butun mintaqa uchun dolzarb ekologik muammoga aylanmoqda. Bu esa qishloq xo‘jaligi barqarorligi, oziq-ovqat xavfsizligi, aholi salomatligi va hududlarning iqtisodiy rivojlanishiga bevosita taʼsir ko‘rsatmoqda.
Mamlakatimiz hududining qariyb 80 foizi cho‘l va yarim cho‘l maydonlaridan iborat. Yerlarning sho‘rlanishi, qum ko‘chishi, chang bo‘ronlari va garmsellar, ayniqsa, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Navoiy, Xorazm viloyatlari, shuningdek, Qashqadaryo, Surxondaryo va Jizzax viloyatlarining ayrim tumanlarida jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Orol dengizining qurishi mazkur jarayonni yana-da kuchaytirgan. Qurigan tubda Orolqum cho‘li shakllanib, havoga ko‘tarilayotgan tuz va chang keng hududlarga tarqalmoqda. Shu bois, Orolbo‘yida yashil qoplamalar barpo etish, saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklarini ekish ishlari izchil davom ettirilmoqda. Keyingi yillarda Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektardan ortiq yangi o‘rmonzorlar tashkil etildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Mamlakat bo‘ylab 1 milliarddan ziyod daraxt va buta ko‘chatlari ekildi, ko‘kalamzorlashtirish darajasi 2020-yildagi 8 foizdan 2025-yilda 14,3 foizga yetdi.
Taqdimotda 2026-2030-yillarda cho‘llanishga qarshi kurashish ishlarini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Jumladan, 1,27 million gektarda o‘rmon barpo etish va qayta tiklash, cho‘l, tog‘ va tog‘oldi hududlarda 16 ming gektar himoya o‘rmonzorlari yaratish rejalashtirilgan.
Surxondaryo viloyatida 10 ming gektar maydonda yashil qoplamalar tashkil etish, Sirdaryo viloyatining chegaradosh hududlarida 84 kilometrlik “yashil devor” barpo qilish, tog‘ va tog‘oldi hududlarida “terrasa” usulida daraxt va butalar ekish, degradatsiyaga uchragan yerlarda zamonaviy agrotexnologiyalarni sinovdan o‘tkazish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari cho‘l hududlariga faqat ekologik muammo sifatida emas, balki yangi iqtisodiy imkoniyatlar manbai sifatida qarash zarurligini taʼkidladi. Shu maqsadda “cho‘l iqtisodiyoti” yondashuvini rivojlantirish, qo‘riq va sho‘rlangan yerlarda barqaror daromad manbalarini yaratish, cho‘l o‘simliklari urug‘chiligi va ko‘chatchiligini yo‘lga qo‘yish, galofit o‘simliklar yetishtirish, yaylovlar mahsuldorligini oshirish, chorvachilik, ekologik turizm va ilmiy tadqiqotlarni kengaytirish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bu borada Qoraqalpog‘istonda cho‘l o‘simliklari ko‘chatxonalarini tashkil etish, Orolning qurigan tubida ilmiy ekspeditsiyalar o‘tkazish, Bobotog‘ hududida zamonaviy usullar asosida pista plantatsiyalarini rivojlantirish, galofit bog‘lar tarmog‘ini kengaytirish taklif etildi. Shuningdek, qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklar va urug‘lar bo‘yicha mintaqaviy bank yaratish, xalqaro fondlar va xususiy investitsiyalarni jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Taqdimotda Markaziy Osiyo davlatlari bilan ekologik hamkorlikni kuchaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Cho‘llanish va yer degradatsiyasi chegara bilmaydigan muammo ekani, shu bois, unga qarshi kurashishda yagona mintaqaviy yondashuv, ilmiy hamkorlik, maʼlumot almashish va texnologiyalar transferi muhimligi taʼkidlandi.
Shu munosabat bilan cho‘llanishga qarshi kurashish va cho‘l iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy ilmiy-tadqiqot markazi faoliyatini kengaytirish, “Yashil qalqon” mintaqaviy dasturi doirasida amaliy loyihalarni ko‘paytirish, 2040-yilgacha cho‘llanishga qarshi kurashish strategiyasini ishlab chiqish tashabbuslari ilgari surildi.
Samarqand shahrining tarixiy-madaniy merosi, Buyuk ipak yo‘lidagi o‘rni, xalqaro turizm markazi sifatidagi salohiyati, strategik geografik joylashuvi hamda mavjud suv va transport infratuzilmasini inobatga olgan holda uni Markaziy Osiyoda ekologik barqaror, iqlimga moslashgan va zamonaviy “yashil shahar” namunasiga aylantirish nazarda tutilmoqda.
Shunga muvofiq, taqdimotda shaharlar ekologik barqarorligini taʼminlash bo‘yicha “Green Samarkand” modeli ko‘rib chiqildi.
Mazkur model doirasida 2030-yilga qadar Samarqand shahrida aniq ekologik ko‘rsatkichlarga erishish belgilangan. Jumladan, atmosferaga chiqarilishi mumkin bo‘lgan 51,2 ming tonna zararli tashlamalarning oldini olish, sanoat va energetika obyektlarida chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish orqali PM2.5 va PM10 zarrachalarini 50 foizga kamaytirish, qurilish obyektlaridan chiqadigan chang miqdorini 80 foizga, transport vositalaridan chiqadigan ifloslantiruvchi moddalar hajmini 50 foizga qisqartirish, chiqindi poligonlari hajmini 2 barobar kamaytirish hamda aholi yashash punktlarida yashil hududlar ulushini o‘rtacha 30 foizga yetkazish ko‘zda tutilgan.
Loyihani amalga oshirish uchun Samarqand viloyati hokimligi va Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi ishtirokida “Yashil Samarqand” loyiha ofisi tashkil etiladi. Ushbu ofis shaharsozlik, ekologiya, transport, qurilish, turizm, sanoat va kommunal xizmatlar sohalarida belgilangan tadbirlarni yagona tizimda muvofiqlashtiradi.
Samarqand shahrida maxsus ekologik-shaharsozlik rejimi joriy etilib, yangi quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan obyektlar uchun “yashil qurilish” talablari majburiy etib belgilanadi. Bunda energiya va suv tejamkor texnologiyalardan foydalanish, chiqindilarni saralash va qayta ishlash tizimlarini joriy etish, resurs samaradorligini oshirish hamda ekologik talablarga javob bermaydigan obyektlarni foydalanishga qabul qilmaslik amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Transport sohasida Samarqand shahrini ekologik toza harakatlanish modeliga o‘tkazish nazarda tutilgan. Buning uchun 50 ta zamonaviy katta sig‘imli elektrobus xarid qilish, chorrahalarda 150 ta yangi svetofor o‘rnatish, 2030-yilga qadar jamoat transporti va taksi xizmatini to‘liq elektr transportiga o‘tkazish choralari ko‘riladi. Shu bilan birga, “Park & Ride” tizimi joriy etilib, piyodalar harakati ustuvor bo‘lgan yashil turistik hududlar tashkil qilinadi, shahar markaziga shaxsiy avtotransport kirishi bosqichma-bosqich kamaytiriladi.
Suv va “yashil” infratuzilmani rivojlantirish maqsadida Samarqand shahrida kamida 4 ta, viloyat tumanlari markazlarida esa kamida bittadan sunʼiy ko‘l va suv havzalari tashkil etiladi. Samarqand shahrida qo‘shimcha 10 ta yangi favvora qurilib, mavjud favvoralar infratuzilmasi modernizatsiya qilinadi. Shuningdek, umumiy uzunligi 319 kilometr bo‘lgan ariqlar tizimi quriladi va tiklanadi.
Shahar atrofida himoyaviy “yashil” infratuzilmani shakllantirish maqsadida “Yangi katta halqa yo‘li” bo‘ylab uzunligi 102,7 kilometr, umumiy maydoni 3532 gektar bo‘lgan “yashil belbog‘” barpo etiladi. Ushbu belbog‘ chang va issiq havo oqimlarini kamaytirish, atmosfera havosi sifatini yaxshilash, shahar atrofida tabiiy himoya zonasini yaratish hamda iqlimga moslashuv choralarini kuchaytirishga qaratilgan.
Shaharsozlik yo‘nalishida 300 gektar maydonda “Green City Samarkand” hududini tashkil etish ko‘zda tutilgan. Ushbu hududda turar joy, ofis, xizmat ko‘rsatish, turizm va jamoat infratuzilmasi obyektlari xalqaro “yashil shahar” standartlari asosida barpo etiladi.
Sanoat obyektlarining ekologik taʼsirini kamaytirish uchun “yashil sanoat zonasi” hududida eng maqbul texnologiyalar, “Zero Visible Emission” va raqamli ekologik monitoring tizimlari bosqichma-bosqich joriy etiladi. Mavjud sanoat zonalari atrofida “yashil belbog‘”lar tashkil etiladi hamda aholi sog‘lig‘iga jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan I va II toifaga mansub 8 ta sanoat korxonasini shahar hududidan tashqariga ko‘chirish choralari ko‘riladi.
Chiqindilarni boshqarish sohasida “Zero Waste Samarkand” tamoyili asosida chiqindilarni saralash, qayta ishlash va poligonlarga yuboriladigan hajmini kamaytirish tizimi joriy etiladi. Noqonuniy chiqindi tashlash holatlarini raqamli xaritalash va foto-videofiksatsiya qilish bo‘yicha axborot tizimi ishga tushiriladi.
Iqlim siyosati yo‘nalishida Samarqand shahri uchun 2030-va 2035-yillarga mo‘ljallangan uglerod chiqindilarini qisqartirish maqsadli ko‘rsatkichlari hamda “Carbon Neutral Samarkand” “yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi. Shuningdek, yashil va iqlim loyihalarini moliyalashtirish uchun “Green Samarkand Climate Finance Facility” platformasi, natijalarni ochiq eʼlon qilish va monitoringini yuritish uchun “Green Samarkand Dashboard” raqamli platformasi ishga tushiriladi.
Turizm va bioxilma-xillik yo‘nalishida “Yashil Samarqand” brendi, “Green Hotels Samarkand” reyting tizimi, “Samarkand City Biodiversity Index” metodologiyasi, “Urban Biodiversity Samarkand” pilot loyihasi va “Bioxilma-xillikni asraymiz” ko‘ngillilar dasturi amalga oshiriladi. Shu orqali Samarqand shahri ekologik turizm, yashil investitsiyalar va barqaror shaharsozlik yechimlari markaziga aylantiriladi.
Umuman, loyiha doirasida Samarqandni “Markaziy Osiyoning yashil investitsiyalar va innovatsiyalar poytaxti” sifatida shakllantirish uchun tashkiliy, moliyaviy va amaliy asoslar yaratiladi.
Prezidentimiz takliflarni maʼqullab, cho‘llanishga qarshi kurashish, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish, shaharsozlikda ekologik talablarni kuchaytirish va aholi uchun sog‘lom muhit yaratish masalalari yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Президент Узбекистана рассмотрел предложения по борьбе с опустыниванием и внедрению принципов «зеленого города»
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по борьбе с опустыниванием и развитию пустынной экономики, а также внедрению принципов «зеленого города», сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, изменение климата, сокращение водных ресурсов, деградация земель и опустынивание становятся сегодня актуальной экологической проблемой для всего региона. Эти процессы оказывают непосредственное влияние на устойчивость сельского хозяйства, продовольственную безопасность, здоровье населения и экономическое развитие территорий.
Около 80 процентов территории нашей страны составляют пустынные и полупустынные зоны. Засоление земель, перемещение песков, пыльные бури и суховеи представляют серьезную угрозу, особенно для Республики Каракалпакстан, Бухарской, Навоийской, Хорезмской областей, а также отдельных районов Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Джизакской областей.
Высыхание Аральского моря еще более усилило эти процессы. На высохшем дне сформировалась пустыня Аралкум, а поднимающиеся в воздух соль и пыль распространяются на обширные территории. В связи с этим в Приаралье последовательно продолжаются работы по созданию зеленых покровов, высадке саксаула и других пустынных растений. За последние годы на высохшем дне Аральского моря создано более 2 миллионов гектаров новых лесонасаждений.
Масштабные работы проводятся и в рамках общенационального проекта «Яшил макон». По всей стране высажено более 1 миллиарда саженцев деревьев и кустарников, уровень озеленения вырос с 8 процентов в 2020 году до 14,3 процента в 2025 году. В Приаралье, приграничных и засушливых районах последовательно продолжаются работы по созданию зеленых покровов и защитных лесонасаждений.
В ходе презентации рассмотрены предложения по выводу работ по борьбе с опустыниванием на новый этап в 2026-2030 годах. В частности, планируется создать и восстановить леса на площади 1,27 миллиона гектаров, а также заложить 16 тысяч гектаров защитных лесонасаждений в пустынных, горных и предгорных районах.
Предложено создать зеленые покровы на площади 10 тысяч гектаров в Сурхандарьинской области, сформировать 84-километровую «зеленую стену» в приграничных районах Сырдарьинской области, высадить деревья и кустарники террасным способом в горных и предгорных районах, а также испытать современные агротехнологии на деградировавших землях.
Глава нашего государства подчеркнул, что пустынные территории необходимо рассматривать не только как экологическую проблему, но и как источник новых экономических возможностей. В этих целях отмечена важность развития подхода «пустынной экономики», создания устойчивых источников дохода на неосвоенных и засоленных землях, налаживания семеноводства и питомниководства пустынных растений, выращивания галофитов, повышения продуктивности пастбищ, расширения животноводства, экологического туризма и научных исследований.
В этой связи предложено организовать в Каракалпакстане питомники пустынных растений, провести научные экспедиции на высохшее дно Арала, развивать фисташковые плантации на территории Бабатага с применением современных методов, расширить сеть галофитных садов. Также обсуждены вопросы создания регионального банка засухоустойчивых растений и семян, привлечения международных фондов и частных инвестиций.
В ходе презентации особое внимание уделено вопросам укрепления экологического сотрудничества со странами Центральной Азии. Подчеркнуто, что опустынивание и деградация земель являются проблемами, не знающими границ, поэтому в борьбе с ними важны единый региональный подход, научное сотрудничество, обмен данными и трансфер технологий.
В этой связи выдвинуты инициативы по расширению деятельности Центральноазиатского регионального научно-исследовательского центра по борьбе с опустыниванием и развитию пустынной экономики, увеличению числа практических проектов в рамках региональной программы «Зеленый щит», а также разработке стратегии по борьбе с опустыниванием до 2040 года.
С учетом историко-культурного наследия Самарканда, его роли на Великом шелковом пути, потенциала как центра международного туризма, стратегического географического положения, а также имеющейся водной и транспортной инфраструктуры предусматривается превращение города в образец экологически устойчивого, адаптированного к климатическим изменениям и современного «зеленого города» Центральной Азии.
В этой связи в ходе презентации рассмотрена модель «Green Samarkand», направленная на обеспечение экологической устойчивости городов.
В рамках данной модели до 2030 года в Самарканде намечено достижение конкретных экологических показателей. В частности, планируется предотвратить выбросы 51,2 тысячи тонн потенциальных загрязняющих веществ в атмосферу, снизить содержание частиц PM2.5 и PM10 на 50 процентов за счет установки пылегазоочистного оборудования на промышленных и энергетических объектах, сократить объем строительной пыли на 80 процентов, объем загрязняющих веществ от транспортных средств - на 50 процентов, уменьшить объем полигонов отходов в 2 раза, а также довести долю «зеленых» зон в населенных пунктах в среднем до 30 процентов.
Для реализации проекта с участием хокимията Самаркандской области и Национального комитета по экологии и изменению климата будет создан проектный офис «Яшил Самарканд». Этот офис будет координировать в единой системе мероприятия, предусмотренные в сферах градостроительства, экологии, транспорта, строительства, туризма, промышленности и коммунального хозяйства.
В Самарканде будет внедрен специальный эколого-градостроительный режим, предусматривающий обязательность требований «зеленого строительства» для новых и реконструируемых объектов. В рамках этих требований будет налажена практика применения энерго- и водосберегающих технологий, внедрения систем сортировки и переработки отходов, повышения ресурсной эффективности, а также недопущения приемки в эксплуатацию объектов, не соответствующих экологическим требованиям.
В транспортной сфере предусмотрен перевод Самарканда на экологически чистую модель передвижения. Для этого будут приобретены 50 современных электробусов большой вместимости, установлены 150 новых светофоров на перекрестках, приняты меры по полному переводу общественного транспорта и такси на электротранспорт к 2030 году. Наряду с этим будет внедрена система «Park & Ride», созданы зеленые туристические зоны с приоритетом пешеходного движения, а въезд личного автотранспорта в центр города будет поэтапно сокращаться.
В целях развития водной и зеленой инфраструктуры в Самарканде будет создано не менее 4 искусственных озер и водоемов, а в районных центрах области - не менее одного в каждом. В Самарканде будут построены 10 новых фонтанов, а инфраструктура существующих фонтанов модернизирована. Кроме того, будет построена и восстановлена система арыков общей протяженностью 319 километров.
В целях формирования защитной зеленой инфраструктуры вокруг города вдоль Новой большой кольцевой дороги будет создан «зеленый пояс» протяженностью 102,7 километра общей площадью 3 532 гектара. Этот пояс направлен на снижение потоков пыли и горячего воздуха, улучшение качества атмосферного воздуха, создание естественной защитной зоны вокруг города и усиление мер климатической адаптации.
В градостроительном направлении предусматривается создание на площади 300 гектаров «Green City Samarkand». На этой территории жилые, офисные, сервисные, туристические и общественные инфраструктурные объекты будут возводиться на основе международных стандартов «зеленого города».
В целях снижения экологического воздействия промышленных объектов на территории «зеленой промышленной зоны» будут поэтапно внедряться наилучшие доступные технологии, системы «Zero Visible Emission» и цифрового экологического мониторинга. Вокруг действующих промышленных зон будут созданы зеленые пояса, а также приняты меры по выводу за пределы города 8 промышленных предприятий I и II категорий, которые могут представлять серьезную угрозу здоровью населения.
В сфере управления отходами на основе принципа «Zero Waste Samarkand» будет внедрена система сортировки, переработки отходов и сокращения объемов отходов, направляемых на полигоны. Будет запущена информационная система цифрового картирования и фото- и видеофиксации случаев незаконного выброса отходов.
В направлении климатической политики для Самарканда будут разработаны целевые показатели сокращения углеродных выбросов на 2030 и 2035 годы, а также дорожная карта «Carbon Neutral Samarkand». Кроме того, будут запущены платформа «Green Samarkand Climate Finance Facility» для финансирования зеленых и климатических проектов и цифровая платформа «Green Samarkand Dashboard» для открытой публикации результатов и мониторинга.
В сферах туризма и биоразнообразия будут реализованы бренд «Green Samarkand», рейтинговая система «Green Hotels Samarkand», методология «Samarkand City Biodiversity Index», пилотный проект «Urban Biodiversity Samarkand» и волонтёрская программа «Сохраним биоразнообразие». Благодаря этому Самарканд станет центром экологического туризма, зеленых инвестиций и устойчивых градостроительных решений.
В целом в рамках проекта будут созданы организационные, финансовые и практические основы для формирования Самарканда в качестве «Столицы зеленых инвестиций и инноваций Центральной Азии».
Президент нашей страны одобрил предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения по вопросам борьбы с опустыниванием, рационального использования земельных и водных ресурсов, усиления экологических требований в градостроительстве и создания здоровой среды для населения.