O‘zbekistonda birinchi Xalqaro islom forumi bo‘lib o‘tadi
7-11-iyul kunlari Toshkent va Samarqand shaharlarida “Islom sivilizatsiyasi: tinchlik, bag‘rikenglik va maʼrifat yo‘li” nomli birinchi Xalqaro islom forumi bo‘lib o‘tadi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA.
Tadbir O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamda Taʼlim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha Islom tashkiloti (ICESCO) tomonidan tashkil etilmoqda.
Forum islom olami vakillari uchun xalqaro muloqot maydoniga aylanadi. Uning ishida turli mamlakatlardan yetakchi olimlar, maʼnaviy peshvolar, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, universitetlar, muzeylar, kutubxonalar va gumanitar institutlar vakillari ishtirok etadi.
Islom sivilizatsiyasining jahon ilm-fani, taʼlimi, madaniyati, falsafasi, sanʼati va maʼnaviy merosi rivojiga qo‘shgan hissasi, shuningdek, sivilizatsiyalararo hamkorlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlash masalalari muhokamaning asosiy mavzulari bo‘ladi.
Forum dasturidan yalpi majlislar, xalqaro ilmiy konferensiyalar, dunyoning yetakchi olimlari va din arboblari bilan uchrashuvlar, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va Samarqanddagi Imom Buxoriy yodgorlik majmuasiga tashrif, islom sanʼati, xattotlik va qo‘lyozma merosi ko‘rgazmalari, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari uchun matbuot brifinglari o‘rin olgan.
Taʼkidlash joizki, forum islom madaniy va ilmiy merosini asrab-avaylash hamda ommalashtirish borasidagi keng ko‘lamli ishlar doirasida o‘tkazilmoqda. Toshkent shahrida 2026 yil mart oyida islom dunyosining eng yirik gumanitar va maʼrifiy loyihalaridan biri bo‘lgan O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ochilgan edi.

В Узбекистане пройдет первый Международный исламский форум
С 7 по 11 июля в Ташкенте и Самарканде состоится первый Международный исламский форум «Исламская цивилизация: путь мира, толерантности и просвещения», сообщает ИА «Дунё».
Организаторами мероприятия выступают Центр исламской цивилизации в Узбекистане и Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO).
Форум станет международной площадкой для диалога представителей исламского мира. В его работе примут участие ведущие ученые, духовные лидеры, руководители международных организаций, представители университетов, музеев, библиотек и гуманитарных институтов из разных стран.
Основными темами обсуждения станут вклад исламской цивилизации в развитие мировой науки, образования, культуры, философии, искусства и духовного наследия, а также вопросы межцивилизационного сотрудничества и укрепления взаимопонимания.
Программа форума включает пленарные заседания, международные научные конференции, встречи с ведущими мировыми учеными и религиозными деятелями, посещение Центра исламской цивилизации в Узбекистане и Мемориального комплекса Имама аль-Бухари в Самарканде, выставки исламского искусства, каллиграфии и рукописного наследия, а также пресс-брифинги для представителей СМИ.
Следует отметить, что форум проходит в рамках масштабной работы по сохранению и популяризации исламского культурного и научного наследия. В марте 2026 года в Ташкенте был открыт Центр исламской цивилизации в Узбекистане – один из крупнейших гуманитарных и просветительских проектов исламского мира.