O‘zbekiston Prezidenti davlat tashrifi bilan Gruziyada bo‘ladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidzening taklifiga binoan 2-3-iyul kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, Tbilisi shahrida Gruziya Prezidenti Mixail Kavelashvili hamda Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze bilan muzokaralar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston – Gruziya do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yana-da rivojlantirish masalalari o‘rin olgan.
Siyosiy muloqotni mustahkamlash, parlamentlararo va hududlararo aloqalarni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish hamda madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirishning amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilinadi.
Tomonlar sanoat, farmatsevtika, kimyo, qishloq xo‘jaligi, turizm, energetika va axborot texnologiyalari sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida eʼtibor qaratadilar.
Shu bilan birga, transport-logistika sohasida hamkorlik qilish hamda mahsulotlar eksporti geografiyasini kengaytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
Yetakchilar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb mavzular yuzasidan ham fikr almashadilar.
Sammit yakunlari bo‘yicha hamkorlikning turli yo‘nalishlarini qamrab oladigan ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана посетит Грузию с государственным визитом
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе 2–3 июля посетит эту страну с государственным визитом, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, программой пребывания в городе Тбилиси предусматривается проведение переговоров с Президентом Грузии Михаилом Кавелашвили и Премьер-министром Ираклием Кобахидзе.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-грузинских отношений дружбы и многопланового сотрудничества.
Будут предметно рассмотрены практические аспекты укрепления политического диалога, развития межпарламентских и межрегиональных связей, наращивания торгово-экономического сотрудничества и активизации культурно-гуманитарных обменов.
Особое внимание стороны уделят продвижению проектов кооперации в промышленности, фармацевтике, химии, сельском хозяйстве, туризме, энергетике, IT-секторе.
Среди приоритетов – взаимодействие в транспортно-логистической сфере, создание дополнительных возможностей для расширения географии экспорта отечественной продукции.
Лидеры также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется подписание солидного пакета двусторонних документов, охватывающих различные направления сотрудничества.