O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida triatlon bo‘yicha qo‘shma loyihalar amalga oshiriladi
O‘zbekistonning Ispaniyadagi elchixonasi diplomatlari Xalqaro triatlon ittifoqi prezidenti Antonio Fernandes Arimani hamda Ispaniya triatlon federatsiyasi prezidenti Xose Idalgo bilan uchrashdi.
Muloqot davomida tomonlar O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida triatlon sohasidagi hamkorlikning bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qildi.
Ispaniyalik hamkorlar 2026-yil aprel oyida O‘zbekistonga uyushtirilgan tashrif natijalarini yuqori baholab, uning doirasida ikki mamlakat triatlon federatsiyalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanganini ta’kidladi. Tomonlarning fikricha, navbatdagi bosqich erishilgan kelishuvlarni amalda tatbiq etish va qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yishdan iborat bo‘ladi.
Uchrashuvda sportchilarni tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Ispaniya tomoni istiqbolli sportchilarni saralab olish uchun joriy oyda O‘zbekistonga bir guruh mutaxassislarni yuborishni rejalashtirayotgani haqida ma’lumot berdi. Saralashdan o‘tgan sportchilar Ispaniyadagi ixtisoslashtirilgan o‘quv-mashg‘ulot markazlarida o‘z tayyorgarligini davom ettirishi va mahoratini oshirishi ko‘zda tutilmoqda.
Uchrashuv ishtirokchilari, shuningdek, Toshkentda bunyod etilayotgan Olimpiya shaharchasi hududida Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun xalqaro triatlon akademik markazini tashkil etish tashabbusini ham muhokama qildi. Ispaniyalik hamkorlarning fikricha, ushbu loyihaning amalga oshirilishi O‘zbekistonda sportchilar, murabbiylar va soha mutaxassislarini tayyorlaydigan zamonaviy mintaqaviy sport xabini shakllantirish imkonini beradi.
Muzokaralarda hamkorlikni yanada mustahkamlash, sohaviy tashkilotlar o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aloqalarni rivojlantirish hamda sportchilarni tayyorlash, sport ta’limi va xalqaro musobaqalar o‘tkazish yo‘nalishlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan tomonlar birdek manfaatdor ekani ma’lum qilindi.
Uchrashuv so‘nggida Xalqaro triatlon ittifoqi hamda Ispaniya triatlon federatsiyasi prezidentlariga O‘zbekiston triatlon federatsiyasi nomidan esdalik sovg‘alari topshirildi.

В Мадриде обсуждены инициативы по подготовке узбекских спортсменов и созданию международного академического центра триатлона в Узбекистане
В Посольстве Узбекистана в Мадриде состоялась встреча с президентом Международного союза триатлона (World Triathlon) Антонио Фернандесом Аримани и президентом Испанской федерации триатлона (FETRI) Хосе Идальго.
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Испанией в области триатлона. Испанские партнёры высоко оценили итоги визита в Узбекистан, состоявшегося в апреле 2026 года, в рамках которого было подписано соглашение о сотрудничестве между федерациями триатлона двух стран. По мнению сторон, следующим этапом станет практическая реализация достигнутых договорённостей и запуск совместных проектов.
Особое внимание на встрече было уделено вопросам подготовки спортсменов. Испанская сторона проинформировала о планах в текущем месяце направить в Узбекистан группу специалистов для отбора перспективных атлетов. Предполагается, что спортсмены, прошедшие отбор, смогут продолжить подготовку и повысить своё мастерство в специализированных тренировочных центрах Испании.
Участники встречи также обсудили инициативу по созданию международного академического центра триатлона для стран Центральной Азии на территории строящегося Олимпийского городка в Ташкенте. По мнению испанских партнёров, реализация данного проекта позволит сформировать в Узбекистане современный региональный спортивный хаб по подготовке спортсменов, тренеров и профильных специалистов.
По итогам переговоров подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества, развитии прямых контактов между профильными организациями и реализации совместных проектов в сферах подготовки спортсменов, спортивного образования и проведения международных соревнований.
По итогам встречи президентам «World Triathlon» и «FETRI» были вручены памятные подарки от Федерации триатлона Узбекистана.