O‘zbekiston Prezidenti Butunjahon urbanizatsiya forumining ochilish marosimida ishtirok etdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun BMTning Aholi punktlari bo‘yicha dasturi shafeligida Boku shahrida o‘tkazilayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi ochilish marosimida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, poytaxtning Kongress-markazida O‘zbekiston Prezidentini Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev hamda BMTning Aholi punktlari bo‘yicha dasturi ijrochi direktori Anaklaudiya Rossbax qutladilar.
Ishtirokchilarning birgalikda suratga tushish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bu galgi forumning mavzusi – “Barcha uchun uy-joy: xavfsiz va barqaror shaharlar hamda hamjamiyatlar”. Unda davlatlar va hukumatlar, xalqaro tashkilotlar hamda rivojlanish institutlari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Forum kun tartibidan shaharlarni barqaror rivojlantirish, aholini zamonaviy va arzon uy-joy bilan taʼminlash, shahar muhiti sifatini oshirish, iqlim barqarorligini mustahkamlash, ijtimoiy va transport infratuzilmasini rivojlantirish hamda uy-joyni moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari o‘rin olgan.

Президент Узбекистана принял участие в церемонии открытии Всемирного форума по урбанизации
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сегодня принял участие в церемонии открытия 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации, проходящей в Баку под эгидой Программы ООН по населенным пунктам, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, по прибытии в столичный Конгресс-центр лидера Узбекистана приветствовали Президент Азербайджана Ильхам Алиев и исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам Анаклаудия Россбах.
Состоялась церемония совместного фотографирования участников.
Тема нынешнего форума – «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и сообщества». В его работе принимают участие главы государств и правительств, руководители международных организаций и институтов развития.
В повестке форума – вопросы устойчивого развития городов, расширения доступа населения к современному и доступному жилью, повышения качества городской среды, укрепления климатической устойчивости, развития социальной и транспортной инфраструктуры, а также совершенствования механизмов жилищного финансирования.