Toshkent viloyati Ispaniya hududlari bilan iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlamoqda
oshkent viloyati hokimi Zoir Mirzayev boshchiligidagi delegatsiyaning Ispaniya Qirolligiga rasmiy tashrifi O‘zbekiston-Ispaniya iqtisodiy hamkorligini rivojlantirishda muhim bosqich bo‘ldi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tashrif dasturi doirasida Galisiya hududida yirik biznes-forum, B2B formatidagi muzokaralar, shuningdek, munitsipalitetlar hamda agrosanoat, issiqxona xo‘jaligi va innovatsion texnologiyalar sohasidagi yetakchi ispan kompaniyalari vakillari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Vigo shahri Savdo-sanoat palatasi ko‘magida o‘tkazilgan “O‘zbekiston – Galisiya” biznes-forumi tashrifning asosiy tadbiri bo‘ldi. Unda ikki mamlakat rasmiylari, Ispaniyaning 20 dan ortiq kompaniyasi rahbarlari, investorlar, ishbilarmon doiralar va tarmoq tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Forumni SSP prezidenti Xose Garsiya Kosta ochib berdi. U o‘z nutqida so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasidagi munosabatlar jadal rivojlanib borayotgani, o‘zaro ishonch darajasi esa savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish uchun mustahkam zamin yaratayotganini qayd etdi.
O‘zbekistonning Ispaniyadagi elchisi Farrux Tursunov ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy aloqalar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilayotganini taʼkidladi. Xususan, 2025-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 96 million dollarga yetib, barqaror ijobiy o‘sish surʼatini namoyon etgan.
Forum ishtirokchilari oldida so‘zga chiqqan Toshkent viloyati hokimi Zoir Mirzayev Ispaniya tomoniga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, viloyatning Ispaniya kompaniyalari bilan uzoq muddatli amaliy hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini taʼkidladi.
Toshkent viloyatining investitsiyaviy salohiyati taqdimoti chog‘ida hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari, jumladan, zamonaviy issiqxona majmualarini barpo etish, baliqchilikni rivojlantirish, meva-sabzavot mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, uzumchilik, zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish, shuningdek, qurilish materiallari ishlab chiqarish va kaolinni qayta ishlash sohasidagi qo‘shma loyihalar namoyish etildi.
Forum doirasida sanoat kooperatsiyasi va texnologiyalar almashinuvi masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Zoir Mirzayev Toshkent viloyati nafaqat eksport-import operatsiyalarini kengaytirish, balki qo‘shma korxonalar tashkil etish, innovatsion yechimlarni joriy qilish va barqaror uzoq muddatli investitsiya loyihalarini rivojlantirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Shuningdek, forum davomida Ispaniyaning 20 dan ortiq kompaniyasi ishtirokida B2B-uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda baliqchilik va baliq mahsulotlarini qayta ishlash, issiqxona xo‘jaligi, qo‘ziqorinchilik, chorvachilik, logistika, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash hamda to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati kabi yo‘nalishlar qamrab olindi.
Muzokaralar yakunida Ispaniyaning “Feeding Systems S.L.” kompaniyasi bilan Toshkent viloyatida baliqchilik klasterini barpo etish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Bundan tashqari, hokim Zoir Mirzayev Ispaniyaning vinochilik, issiqxona xo‘jaligi, oziq-ovqat sanoati uchun uskunalar ishlab chiqarish, to‘qimachilik, avtomobil butlovchi qismlari, ekologik texnologiyalar va sut mahsulotlari sohalarida faoliyat yurituvchi bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari hamda vakillari bilan alohida muzokaralar o‘tkazdi.
Toshkent viloyati delegatsiyasining Tominyo munitsipaliteti meri Ushio Benites bilan uchrashuvi tashrifning muhim qismi bo‘ldi.
Muzokaralar davomida tomonlar issiqxona xo‘jaligi sohasida hamkorlik istiqbollari, tajriba almashish va zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish masalalarini muhokama qildi. Galisiya mintaqasining issiqxona xo‘jaligi va agrosanoat bo‘yicha yetakchi markazlaridan biri sanalgan Tominyo munitsipaliteti tajribasi O‘zbekiston delegatsiyasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Tashrif doirasida delegatsiya zamonaviy issiqxona majmualariga ixtisoslashgan Ispaniyaning “Ferralesa” kompaniyasida bo‘ldi. Kompaniyaning issiqxona xo‘jaligi umumiy maydoni 5 gektarni tashkil etadi. Kompaniya bosh direktori Fernando Otero Vilyarino bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda zamonaviy issiqxona texnologiyalarini joriy etish va O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, delegatsiya vakillari “EcoForest” kompaniyasi tomonidan issiqxona xo‘jaliklari uchun taklif etilayotgan innovatsion geotermal isitish va sovutish tizimlari bilan tanishdi. Uchrashuv davomida kompaniya vakili Xulian Taverniyer ushbu yechimlarning texnik imkoniyatlari va iqtisodiy samaradorligi haqida batafsil so‘zlab berdi.
Muzokaralar davomida Toshkent viloyatida zamonaviy geotermal isitish va sovutish tizimini joriy etish orqali 1 gektarlik maydonda tajriba loyihasini amalga oshirish imkoniyati muhokama qilindi. “EcoForest” kompaniyasi vakillari ushbu loyihani amalda joriy etishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Biznes-forum doirasida Vigo va Toshkent savdo-sanoat palatalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim ham imzolandi. Bu ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish uchun qo‘shimcha mexanizm bo‘lib xizmat qiladi.
Tashrif yakunida tomonlar erishilgan kelishuvlar, o‘rnatilgan aloqalar va ilgari surilgan tashabbuslar yangi qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yana-da mustahkamlash uchun poydevor bo‘lishiga ishonch bildirdi.

Ташкентская область укрепляет экономическое сотрудничество с регионами Испании
Состоявшийся визит делегации Ташкентской области во главе с хокимом области Зоиром Мирзаевым в Испанию стал важным этапом в развитии узбекско-испанского экономического сотрудничества.
В рамках программы визита в регионе Галисия состоялся масштабный бизнес-форум, B2B-переговоры, встречи с представителями муниципальных органов власти и ведущих испанских компаний в сфере агропромышленности, тепличного хозяйства и инновационных технологий.
Ключевым событием визита стал бизнес-форум «Узбекистан - Галисия», прошедший в городе Виго при содействии Торгово-промышленной палаты Виго. В мероприятии приняли участие официальные представители двух стран, руководители более 20 испанских компаний, инвесторы, представители деловых кругов и отраслевых организаций.
Форум открыл президент ТПП Хосе Гарсия Коста. В своём выступлении он отметил, что отношения между Узбекистаном и Испанией в последние годы динамично развиваются, а уровень взаимного доверия создаёт прочную основу для расширения торгово-экономического сотрудничества.
Посол Узбекистана в Испании Фаррух Турсунов подчеркнул, что политические и экономические связи между двумя государствами выходят на качественно новый уровень. По итогам 2025 года объём взаимного товарооборота между Узбекистаном и Испанией достиг 96 миллионов долларов, демонстрируя устойчивую положительную динамику.
Выступая перед участниками форума, хоким Ташкентской области Зоир Мирзаев выразил благодарность испанской стороне за тёплый приём и подчеркнул заинтересованность региона в развитии долгосрочного практического партнёрства с испанскими компаниями.
В ходе презентации инвестиционного потенциала Ташкентской области были представлены перспективные направления сотрудничества, включая создание современных тепличных комплексов, развитие рыбоводства, глубокую переработку плодоовощной продукции, виноградарство, внедрение современных агротехнологий, а также совместные проекты в сфере производства строительных материалов и переработки каолина.
Особое внимание в рамках форума было уделено вопросам промышленной кооперации и технологического обмена. Как отметил Зоир Мирзаев, Ташкентская область заинтересована не только в расширении экспортно-импортных операций, но и в создании совместных производств, внедрении инновационных решений и развитии устойчивых долгосрочных инвестиционных проектов.
В рамках форума состоялись B2B-встречи и переговоры, которые охватили широкий круг направлений, включая рыбоводство и переработку рыбной продукции, тепличное хозяйство, грибоводство, животноводство, логистику, переработку сельскохозяйственной продукции, текстильную и пищевую промышленность.
По итогам переговоров достигнуты предварительные договорённости с испанской компанией «Feeding Systems S.L.» о реализации проекта по созданию рыбоводческого кластера в Ташкентской области. Стороны договорились продолжить переговоры по техническим и финансовым параметрам сотрудничества с последующим подписанием меморандума в Мадриде.
Кроме того, хоким Зоир Мирзаев провёл отдельные переговоры с руководителями и представителями ряда ведущих испанских компаний, работающих в сферах виноделия, тепличного хозяйства, производства оборудования для пищевой промышленности, текстиля, автомобильных компонентов, экологических технологий и молочной продукции.
Важной частью визита стала встреча делегации Ташкентской области с мэром муниципалитета Томиньо Ушио Бенитес.
Во встрече приняли участие посол Узбекистана Фаррух Турсунов, хоким Кибрайского района Музаффар Рашидов.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы сотрудничества в сфере тепличного хозяйства, обмена опытом и внедрения современных агротехнологий. Особый интерес узбекской стороны вызвал опыт муниципалитета Томиньо, который считается одним из ведущих центров тепличного хозяйства и агропромышленности региона Галисия.
Томиньо также известен как один из наиболее прогрессивных муниципалитетов Испании в области устойчивого развития, внедрения «зелёных» технологий, энергоэффективных решений и поддержки сельского хозяйства. Стороны выразили заинтересованность в дальнейшем развитии прямых контактов и обмене передовыми практиками.
В продолжение визита делегация посетила испанскую компанию «Ferralesa», специализирующуюся на современных тепличных комплексах. Общая площадь тепличного хозяйства компании составляет 5 гектаров. В ходе переговоров с генеральным директором компании Фернандо Отеро Вильярино обсуждались вопросы внедрения современных тепличных технологий и возможности реализации совместных проектов в Узбекистане.
Также представители делегации ознакомились с инновационными геотермальными системами отопления и охлаждения для тепличных хозяйств, предлагаемыми компанией «EcoForest». В ходе встречи представитель компании Хулиан Таверниер подробно рассказал о технических возможностях и экономической эффективности данных решений.
По информации испанской стороны, использование геотермальных технологий позволяет существенно снизить затраты на отопление и электроэнергию, а срок полной окупаемости подобных проектов составляет 4-5 лет.
В ходе переговоров была обсуждена возможность реализации пилотного проекта в Ташкентской области на территории площадью 1 гектар с внедрением современной геотермальной системы отопления и охлаждения. Представители компании «EcoForest» выразили заинтересованность в практической реализации данного проекта.
В рамках бизнес-форума также было подписано соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Виго и Торгово-промышленной палатой Ташкентской области, что станет дополнительным механизмом для развития прямых деловых контактов между регионами двух стран.
По итогам визита стороны выразили уверенность, что достигнутые договорённости, установленные контакты и выдвинутые инициативы станут прочной основой для реализации новых совместных инвестиционных проектов и дальнейшего укрепления экономического сотрудничества между Узбекистаном и Испанией.