Ispaniya kompaniyalari O‘zbekistonning sayyohlik bozoriga kirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston elchisi Farrux Tursunov Ispaniyaning “Barceló Hotel Group” direktori Raul Gonsales hamda “Ávoris Corporación Empresarial” rahbari Karlos Garrido bilan muzokara o‘tkazdi.
“Barceló Hotel Group” Ispaniyaning eng yirik mehmonxona tarmoqlaridan biri bo‘lib, dunyo bo‘ylab 30 dan ortiq mamlakatda faoliyat yuritadi. Kompaniya 100 yildan ortiq tarixga ega bo‘lib, shahar biznes mehmonxonalaridan tortib kurort majmualarigacha bo‘lgan keng portfelga ega. U “Royal Hideaway”, “Barceló”, “Occidental” va “Allegro” kabi brendlarni o‘z ichiga oladi.
“Ávoris Corporación Empresarial” esa “Barceló” guruhining turizm yo‘nalishidagi tarmog‘i bo‘lib, Yevropa, Yaqin Sharq va Lotin Amerikasi bozorlarida faoliyat olib boradi. Kompaniya turoperatorlar, aviaxizmatlar va turistik xizmatlarni birlashtirgan yirik tarmoq sifatida tanilgan.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida turizm, mehmonxona biznesi hamda turistik infratuzilmaga investitsiya jalb qilish sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ispaniya tomoni O‘zbekistonning o‘sib borayotgan turistik salohiyati, infratuzilma sohasidagi islohotlar hamda mamlakatning xalqaro jozibadorligi ortib borayotganini yuqori baholadi.
“Ávoris Corporación Empresarial” rahbari Ispaniyadan Toshkent va Urganch shaharlariga “Iberojet” aviakompaniyasi orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri charter reyslar sonini ko‘paytirishga tayyor ekanini aytdi.
“Barceló Hotel Group” rahbari esa kompaniyaning O‘zbekiston bozoriga strategik kirib kelish konsepsiyasini ishlab chiqish niyati borligini ta’kidladi. U yangi mehmonxonalar qurish, mavjud mehmonxonalarni boshqarish hamda turizm va mehmonxona sohalari xodimlari uchun stajirovka va o‘quv dasturlarini tashkil etish bo‘yicha loyihalarga qiziqish bildirdi.
Muzokaralar yakunida ispan kompaniyalari vakillari yaqin vaqt ichida O‘zbekistonga tashrif buyurib, batafsil muzokaralar o‘tkazish, hamkorlar bilan uchrashish hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganishga tayyor ekanini ma’lum qildi.
Ispaniyaning ushbu nufuzli kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirish O‘zbekistonda ispan mehmonxona brendlari uchun qulay investitsion muhit yaratishga, shuningdek, Yevropa va Lotin Amerikasidan turistlar oqimini oshirishga xizmat qiladi.

Spanish companies are planning to enter the tourism market of Uzbekistan
The Ambassador of Uzbekistan, Farrukh Tursunov, held talks with the heads of major Spanish companies, “Barceló Hotel Group” Raúl González and “Ávoris Corporación Empresarial” Carlos Garrido.
During the meeting, the sides discussed prospects for expanding Uzbek–Spanish cooperation in tourism, the hotel industry, and attracting investment into Uzbekistan’s tourism infrastructure.
The Spanish side noted the growing tourism potential of Uzbekistan, the positive dynamics of infrastructure development, and the increasing international attractiveness of the country.
The head of Ávoris Corporación Empresarial expressed readiness to expand cooperation with Uzbekistan, including increasing the number of direct charter flights from Spain to Tashkent and Urgench operated by Iberojet, which is part of the group.
The head of Barceló Hotel Group expressed readiness to develop a concept for the company’s strategic entry into the Uzbek market. He noted interest in implementing projects related to the construction of new hotels and the management of existing properties, as well as creating specialized training and internship programs for personnel in the tourism and hospitality sectors.
Following the talks, representatives of Spanish companies expressed their readiness to visit Uzbekistan in the near future to hold further negotiations, seek partners, and explore potential sites for joint projects.
Strengthening and expanding cooperation with Spain in this direction, through creating the necessary conditions for well-known Spanish hotel brands in Uzbekistan, will contribute to further increasing tourist flows not only from European countries but also from Latin America, as well as promoting Uzbekistan as a promising tourism destination on the international market.
Barceló Hotel Group is one of the largest Spanish hotel chains, operating in more than 26 countries worldwide and managing a broad portfolio of hotels ranging from urban business hotels to resort complexes. With a 100-year history, it is among the top 30 global hotel operators. Its brands include “Royal Hideaway”, “Barceló”, “Occidental”, and “Allegro”.
Ávoris Corporación Empresarial is a subsidiary of Barceló and one of Spain’s leading tourism operators, bringing together tour operators, airlines, and travel services, and operating across Europe, the Middle East, and Latin America.