Ispaniya va O‘zbekiston bahor mavsumida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni tiklamoqda
"Ávoris" guruhiga kiruvchi mashhur "Travelplan" turoperatori joriy yilning bahorida Ispaniya va O‘zbekiston o‘rtasida sayyohlik reyslarini tikladi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA Ispaniyaning "Expreso" ixtisoslashtirilgan portaliga tayanib.
Kompaniya yana to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni taklif etib, ushbu yo‘nalishdagi yagona operator sifatidagi mavqeini mustahkamlamoqda.
Parvoz dasturi 31-mart kuni boshlangan bo‘lib, Toshkentga kelish va Urganchdan qaytish yoki teskari yo‘nalishda maxsus reyslar asosida amalga oshirilmoqda. Bunday marshrut sxemasi qulayroq logistikani ta’minlaydi, mamlakat bo‘ylab sayohat qilish imkoniyatlarini kengaytiradi va sayohatni yanada mazmunli qiladi.
Dastur uyushgan guruhlarga mo‘ljallangan bo‘lib, O‘zbekistonning asosiy sayyohlik markazlarini qamrab oluvchi batafsil ishlab chiqilgan yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi. Yo‘nalishlar orasida muhim madaniy meros obyektlari va Ipak yo‘lining ramzlari hisoblangan Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlari bor.
Turlar narxiga butun sayohat davomida ovqatlanish ham kiritilgan bo‘lib, bu sayohatning qulay formatini ta’minlaydi.
Guruhlarni kuzatib borishga alohida e’tibor beriladi. Sayyohlar ispan tilini biladigan va mamlakat haqida chuqur bilimga ega bo‘lgan professional gidlar bilan sayohat qilishadi. Ular butun marshrut davomida guruhlarga hamrohlik qilib, tarixiy kontekst va axborot yordamini ta’minlaydilar.
Dastur nafaqat Madriddan, balki Ispaniyaning bir qator mintaqaviy aeroportlaridan ham parvozlarni o‘z ichiga oladi, bu esa mamlakatning turli hududlaridan kelgan sayyohlar uchun yo‘nalish imkoniyatlarini kengaytiradi. 12-aprel kuni Santyago-de-Komposteladan "Airbus A330" samolyotida rejalashtirilgan reyslardan biri to‘liq band edi - bortda 388 nafar yo‘lovchi bo‘lib, ular uyushgan sayyohlik guruhlariga birlashtirilgan edi.
"Travelplan" turoperatori brend menejeri Pura Sevilya:
- Ushbu dasturning qayta tiklanishi O‘zbekistonga bo‘lgan barqaror va o‘sib borayotgan talabga javob beradi - bu madaniy jihatdan noyob yo‘nalish bo‘lib, ispan sayyohlari uni tobora ko‘proq qadrlamoqda, ayniqsa to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar va puxta o‘ylangan sayyohlik mahsuloti mavjudligi bilan.
Bahorgi mavsum doirasida aprel-may oylarida Ispaniyaning Madrid, Sevilya va Saragos shaharlaridan yana 5 ta reys rejalashtirilgan.
Dasturning qayta tiklanishi "Travelplan"ning Ispaniya va O‘zbekiston o‘rtasidagi tashkil etilgan turizmning asosiy ishtirokchilaridan biri sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar, keng qamrovli sayyohlik paketlari va sayohatlarni yuqori darajada tashkil etishni taklif qiladi.

Spain and Uzbekistan resume direct flights in the spring season
The well-known tour operator Travelplan, part of the Ávoris group, has resumed tourist flights between Spain and Uzbekistan this spring, according to Dunyo News Agency, citing the Spanish specialized portal Expreso.
The company has once again started offering direct flights, strengthening its position as the only operator on this route.
The flight program began on March 31 and is operated through special flights that allow arrivals in Tashkent and departures from Urgench, or vice versa. This routing provides more convenient logistics, expands travel opportunities across the country, and makes the itinerary more comprehensive.
The program is designed for organized groups and includes carefully developed itineraries covering Uzbekistan’s key tourist destinations, including Tashkent, Samarkand, Bukhara, and Khiva — major cultural heritage sites and iconic cities of the Silk Road. The tour packages include meals throughout the journey, ensuring a comfortable travel experience.
Special attention is given to group сопровождение. Tourists travel with professional Spanish-speaking guides who have in-depth knowledge of the country. They accompany groups throughout the entire itinerary, providing historical context and informational support.
The program includes departures not only from Madrid but also from several regional airports across Spain, increasing accessibility for travelers from different regions. One of the flights, scheduled for April 12 from Santiago de Compostela on an “Airbus A330,” was fully booked, with 388 passengers on board, all traveling as part of organized tour groups.
Pura Sevilla, Brand Manager at Travelplan, commented:
— The resumption of this program reflects a steady and growing demand for Uzbekistan — a culturally unique destination that Spanish tourists increasingly appreciate, especially when direct flights and a well-designed travel product are available.
During the spring season, in April and May, five additional flights are scheduled from Spanish cities including Madrid, Seville, and Zaragoza.
The resumption of the program strengthens Travelplan’s position as one of the key players in organized tourism between Spain and Uzbekistan, offering a combination of direct flights, comprehensive tour packages, and a high level of travel organization.