O‘zbekiston TIV Yaqin Sharqda sulh o‘rnatilishini olqishladi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Yaqin Sharqda o‘t ochish to‘liq to‘xtatilgani va sulh o‘rnatilgani munosabati bilan rasmiy bayonot berdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
“O‘zbekiston Pokiston rahbariyati vositachiligida Yaqin Sharqda o‘t ochishni to‘liq to‘xtatish va sulh o‘rnatilishi eʼlon qilinganini olqishlaydi, – deyiladi hujjatda. – Mazkur saʼy-harakatlarni keskinlikni yumshatish, siyosiy-diplomatik muloqot va o‘zaro maqbul yechimlarni topish uchun sharoit yaratish yo‘lidagi muhim qadam, deb hisoblaymiz.
Barcha tomonlarni vazmin bo‘lishga, vaziyatni yana keskinlashuviga olib kelishi mumkin bo‘lgan harakatlardan tiyilishga, shuningdek tinchlik va barqarorlikka erishish maqsadida konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga chaqiramiz.
O‘zbekiston mojarolarni faqat tinch yo‘l bilan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomi tamoyillariga muvofiq qatʼiy ravishda hal etish zarurligi to‘g‘risidagi o‘zgarmas pozitsiyasini tasdiqlaydi”.

МИД Узбекистана приветствует установление перемирия на Ближнем Востоке
Министерство иностранных дел Узбекистана выступило с официальным заявлением в связи с объявлением о полном прекращении огня и установлении перемирия на Ближнем Востоке, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Узбекистан приветствует объявление о полном прекращении огня и установлении перемирия на Ближнем Востоке при посредничестве руководства Пакистана, – говорится в документе. – Рассматриваем это как важный шаг на пути деэскалации напряжённости и создания условий для политико-дипломатического диалога и поиска взаимоприемлемых решений.
Призываем все стороны проявлять сдержанность, воздерживаться от действий, способных вновь привести к обострению ситуации, а также продолжать конструктивное взаимодействие в целях достижения устойчивого мира и стабильности.
Подтверждаем неизменную позицию Узбекистана о необходимости урегулирования конфликтов исключительно мирными средствами в строгом соответствии с принципами Устава Организации Объединённых Наций».