O‘zbekiston va Ispaniya parlamentlararo hamkorlikni faollashtiradi
Madridga tashrif doirasida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Ispaniya Senati raisining birinchi o‘rinbosari Xaver Ignasio Maroto bilan ham uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida parlamentlararo muloqotni mustahkamlash va ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi muntazam aloqalarni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Ikki tomonlama munosabatlarning muhim elementi sifatida parlamentlar darajasidagi hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Hamkorlik uchun, eng avvalo, iqtisodiy diplomatiya sohasida salmoqli salohiyat mavjudligi, shuningdek, uni qo‘shma tashabbuslar va tajriba almashish orqali yanada faol amalga oshirish zarurligi qayd etildi. Ikki davlat parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasidagi hamkorlikni o‘zaro hurmat, ishonch va umumiy qadriyatlar asosida mustahkamlashni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Узбекистан и Испания активизируют межпарламентское сотрудничество
В рамках визита в Мадрид министр иностранных дел Узбекистан Бахтиёр Саидов также провёл встречу с первым заместителем председателя Сената Испании Хавьер Игнасио Марото.
В ходе переговоров стороны рассмотрели вопросы укрепления межпарламентского диалога и развития регулярных контактов между законодательными органами двух стран. Особое внимание было уделено расширению сотрудничества на парламентском уровне как важному элементу двусторонних отношений.
Отмечен значительный потенциал взаимодействия, прежде всего в сфере экономической дипломатии, а также необходимость его более активной реализации через совместные инициативы и обмен опытом. Подчёркнута важность дальнейшего развития связей между парламентами двух государств.
Стороны выразили готовность продолжать укрепление партнёрства между Узбекистаном и Испанией на основе взаимного уважения, доверия и общих ценностей.