O‘zbekiston va Ispaniya parlamentlararo hamkorlikni faollashtiradi
Madridga tashrif doirasida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Ispaniya Senati raisining birinchi o‘rinbosari Xaver Ignasio Maroto bilan ham uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida parlamentlararo muloqotni mustahkamlash va ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi muntazam aloqalarni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Ikki tomonlama munosabatlarning muhim elementi sifatida parlamentlar darajasidagi hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Hamkorlik uchun, eng avvalo, iqtisodiy diplomatiya sohasida salmoqli salohiyat mavjudligi, shuningdek, uni qo‘shma tashabbuslar va tajriba almashish orqali yanada faol amalga oshirish zarurligi qayd etildi. Ikki davlat parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasidagi hamkorlikni o‘zaro hurmat, ishonch va umumiy qadriyatlar asosida mustahkamlashni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Uzbekistan and Spain strengthen interparliamentary cooperation
During his visit to Madrid, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, also held a meeting with the First Deputy Speaker of the Senate of Spain, Javier Ignacio Maroto.
During the talks, the parties discussed strengthening interparliamentary dialogue and developing regular contacts between the legislative bodies of both countries. Particular attention was given to expanding cooperation at the parliamentary level as a key element of bilateral relations.
The significant potential for collaboration was highlighted, especially in the field of economic diplomacy, as well as the need for its more active implementation through joint initiatives and exchange of experiences. The importance of further developing ties between the parliaments of the two states was emphasized.
The parties expressed their readiness to continue strengthening the partnership between Uzbekistan and Spain based on mutual respect, trust, and shared values.