O‘zbekiston Prezidenti: Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot, yangi tarix, yangi kelajak yarataylik!
21-mart kuni “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida Navro‘z umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, unda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, butun xalqimizni qutladi.
Davlatimiz rahbari oʻz tabrigida bu yilgi Navroʻz ayyomi muborak Ramazon hayiti bilan bir pallada nishonlanayotganini alohida taʼkidlab, tabiat uygʻonishi va ruhiy poklanish ramzi boʻlgan ushbu qutlugʻ kunlar barcha yurtdoshlarimiz uchun ezgulik, birdamlik va xayr-baraka bayrami ekanini qayd etdi. Shuningdek, dunyoning olis va yaqin mamlakatlarida mehnat qilayotgan, tahsil olayotgan vatandoshlarimizga samimiy salom va tilaklar yoʻllandi.
Prezidentimiz millati, tili va dinidan qatʼi nazar, har bir yurtdoshimizni rozi qilish, xalqimiz farovonligini taʼminlash yoʻlidagi ishlar yangi bosqichga koʻtarilayotganini taʼkidladi. Bu yil bayram “Navroʻzni ulugʻlash – insonni ulugʻlashdir!” degan gʻoya asosida oʻtayotgani ham ana shu ezgu maqsadlarning amaliy ifodasi ekani qayd etildi.
Marosimda barcha hududlarga, qishloq va ovullar, mahallalarga yangi Oʻzbekiston nafasini olib kirish boʻyicha katta harakat boshlangani taʼkidlandi. Yangi ish oʻrinlari yaratish, kambagʻallikni qisqartirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish borasida ulkan qadamlar qoʻyilayotgani, yurtimizda zamonaviy korxonalar, kommunikatsiya tarmoqlari, shinam uy-joylar, taʼlim, tibbiyot, madaniyat va sport obyektlari barpo etilayotgani qayd etildi. Kelgusida bunday bunyodkorlik ishlari koʻlami yanada kengayishi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu fayzli tongda mirishkor dehqon va fermerlarimizga yuksak hurmat va ehtirom bildirdi. Ularning xalqimiz dasturxonini toʻkin va farovon qilishdek sharafli mehnati eʼtirof etilib, bu borada davlat va jamiyat tomonidan doimiy qoʻllab-quvvatlash davom ettirilishi aytildi.
Prezidentimiz yangi Oʻzbekiston mamlakatimiz yoshlari uchun yuksak parvozlar va katta gʻalabalar maydoniga aylanib borayotganini alohida taʼkidladi. Bugun taʼlim, ilm-fan, madaniyat va sanʼat, sport, axborot texnologiyalari va biznes sohalarida yangi nomlar, yangi qahramonlar paydo boʻlayotgani, ana shunday bilimli, joʻshqin hamda izlanuvchan oʻgʻil-qizlar bilan butun xalqimiz haqli ravishda faxrlanishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari yoshlarga murojaat qilib, ularga Uchinchi Renessans bunyodkorlari boʻlishdek yuksak sharaf nasib etayotganini taʼkidladi. Ularni bugungi tinch va osoyishta hayotning, keng imkoniyatlar, ota-ona va ustoz-murabbiylar mehnatining qadriga yetib, tinimsiz oʻqib-oʻrganish, bilim va mahoratni doimiy oshirib borishga chaqirdi. Shu yoʻlda mamlakatimiz yoshlari uchun barcha zarur sharoitlarni yaratib berishga tayyorlik bildirildi.
Marosimda mahalla tizimining jamiyat hayotidagi oʻrniga ham alohida eʼtibor qaratildi. “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili”da katta dastur va rejalar amalga oshirilayotgani, bu ishlarga oila va jamiyatda tinchlik-totuvlikni, mehr-oqibatni mustahkamlash, ijtimoiy muammolarni joyida hal etish, ezgulik va adolatni qaror toptirishda otaxon va onaxonlar, “mahalla yettiligi” va faol fuqarolar yaqindan ishtirok etishlariga ishonch bildirildi.
Shu munosabat bilan Prezidentimiz ertaga nishonlanadigan Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan jonkuyar mahalla raislari va faollarini, barcha yurtdoshlarimizni samimiy tabriklab, ularga yangi muvaffaqiyatlar tiladi.
Taʼkidlanganidek, ming yillar davomida xalqlar oʻrtasida maʼnaviy koʻprik boʻlib kelayotgan Navroʻzning tinchlik, doʻstlik va hamkorlik gʻoyalari bugungi notinch zamonda yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Yurtimizda yashayotgan 130 dan ortiq millat va elat vakillari ushbu bayramni bir boʻlib, shod-u xurramlik bilan nishonlamoqda. Ana shunday ahillik va totuvlik yangi Oʻzbekistonni birgalikda barpo etishning eng ishonchli kafolati ekani taʼkidlandi.
Jamiyatimizda millatlararo va dinlararo hamjihatlikni bundan buyon ham mustahkamlash uchun bor kuch va imkoniyatlar safarbar etilishi qayd etildi. Shuningdek, qoʻshni va qardosh mamlakatlar bilan birga yagona Markaziy Osiyo ovozi boʻlib, mintaqamizning tinchlik, birodarlik va hamkorlik makoni sifatidagi nufuzini oshirishga ustuvor ahamiyat qaratilishi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari tadbirda ishtirok etayotgan xorijiy davlatlar elchilari, xalqaro tashkilotlar vakillarini ham Xalqaro Navroʻz kuni bilan samimiy qutlab, ularning xalqlari va mamlakatlariga ezgu tilaklarini yoʻlladi.
Prezidentimiz butun xalqimizga yana bir bor murojaat qilib, shunday dedi:
“Azaliy anʼanalarimizni davom ettirib, koʻchat ekib, bogʻ yarataylik, uyimiz, mahallamizni obod qilib, hayotimizni yanada goʻzal va farovon etaylik!
Yaxshi qo‘shnichilik, ahilligimiz va ezgu ishlarimiz bilan yuksak marralarga intilayotgan xalq ekanimizni dunyoga namoyon etaylik!
Yagona Vatan, yagona xalq boʻlib, yangi hayot, yangi tarix, yangi kelajak yarataylik!”.
Bayram katta konsert dasturi bilan davom etdi. Folklor-etnografik jamoalar hamda sanʼatkorlarning chiqishlari, milliy oʻyin va askiyalar barchaga zavq-shavq ulashdi.

Президент Узбекистана: Все вместе, еще больше сплотившись, мы создадим новую жизнь, новую историю, новое будущее!
21 марта в столичном парке «Янги Узбекистон» состоялась торжественная церемония, посвященная всенародному празднику Навруз, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в ней принял участие и выступил с речью Президент Шавкат Мирзиёев.
Особо подчеркнув, что в этом году Навруз празднуется вместе со священным Рамазан хайитом, глава нашего государства отметил, что эти светлые дни, являющиеся символами пробуждения природы и духовного очищения, – это праздник добра, единства и процветания для всех наших сограждан. Поздравления и пожелания направлены также соотечественникам, которые работают и учатся в странах дальнего и ближнего зарубежья.
Президент отметил, что еще больше внимания уделяется обеспечению достойной жизни для каждого соотечественника, независимо от его национальности, языка, религии, для всего нашего народа. Подчеркнуто, что практическим подтверждением этого является то, что в нынешнем году этот праздник проводится под девизом «Прославление Навруза – прославление человека!».
На церемонии подчеркивалось, что начата огромная работа, чтобы привнести дух Нового Узбекистана во все регионы, села, аулы и махалли. Делаются важные шаги для создания новых рабочих мест, сокращения бедности, усиления социальной защиты. Строятся новые современные предприятия, сети коммуникаций, комфортные жилые дома, объекты сферы образования, здравоохранения, культуры, спорта. Отмечено, что в будущем масштабы такой деятельности еще больше расширятся.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение умелым дехканам и фермерам. Отметив их благородный труд по обеспечению достатка и изобилия в домах народа, подчеркнуто, что государство и общество всегда будут поддерживать их.
Особо отмечено, что Новый Узбекистан становится для нашей молодежи ареной высоких взлетов и больших побед. Сегодня в сферах образования, науки, культуры и искусства, спорта, IT и бизнеса появляются новые имена и новые герои. Весь наш народ по праву гордится таким образованным, энергичным, постоянно находящимся в поиске молодым поколением.
Обращаясь к молодежи, глава нашего государства отметил, что они удостоились огромного счастья и высокой чести стать созидателями Третьего Ренессанса. Президент призвал юношей и девушек ценить сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь, созданные большие возможности, труд родителей, учителей и наставников, неустанно учиться, работать над собой, расширять свои знания и повышать мастерство. Выражена готовность создать для молодёжи страны все необходимые условия.
На церемонии также было уделено особое внимание значению системы махалли в общественной жизни. Отмечено, что в Год развития махалли и всего общества реализуются масштабные программы и планы. Выражена убеждённость в том, что непосредственное участие в этой работе по укреплению атмосферы мира и спокойствия, взаимного уважения и доброты в семье и обществе, решению на местах социальных проблем, утверждению на практике идей гуманизма и справедливости примут представители старшего поколения, члены «махаллинских семерок», активные граждане.
Пользуясь случаем, Президент искренне поздравил с отмечаемым завтра Днем работников системы махалли председателей и активистов органов местного самоуправления, всех наших соотечественников и пожелал им новых успехов.
Как подчеркивалось, воплощённые в Наврузе идеи мира, дружбы и сотрудничества, тысячелетиями служившие духовным мостом между народами, становятся все более актуальными в нынешнее неспокойное время. Живущие в нашей стране представители более 130 наций и народностей отмечают этот праздник как одна большая семья, в радостном настроении. Отмечено, что такая дружба, взаимоуважение и сплоченность являются самой надежной гарантией построения Нового Узбекистана.
Подчеркнуто, что для дальнейшего укрепления межнационального и межконфессионального согласия в нашем обществе мобилизуются все силы и возможности. Также отмечено, что, образуя вместе с соседними братскими странами единую Центральную Азию, будет придаваться приоритетное значение повышению статуса региона как оплота мира, братства и сотрудничества.
Глава нашего государства искренне поздравил присутствующих на мероприятии послов зарубежных государств, представителей международных организаций с Международным днем Навруза и направил пожелания процветания их странам и народам.
Обращаясь еще раз ко всем соотечественникам, Президент сказал:
"Продолжая древние традиции, сажая деревья, возделывая сады, благоустраивая дома и махалли, мы сделаем нашу жизнь еще более прекрасной и процветающей!
Вновь подтвердим, что мы – народ, который стремится к достижению высоких рубежей на основе добрососедства, духа дружбы, своих благородных свершений!
Все вместе, еще больше сплотившись, мы создадим новую жизнь, новую историю, новое будущее!".
Праздник продолжился большой концертной программой. Выступления фольклорно-этнографических коллективов и артистов, национальные игры и аския подарили всем зрителям радость и яркие впечатления.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, члены парламента и правительства, гости из различных регионов, а также представители дипломатического корпуса.