Ispaniya O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda
Madrid Savdo palatasida Qozog‘istonning Ispaniyadagi elchixonasi bilan hamkorlikda "Markaziy Osiyo kengayish jarayonida" konferensiyasi tashkil etildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA.
Tadbir doirasida O‘zbekistonning investitsiyaviy va iqtisodiy salohiyati taqdim etildi, shuningdek, O‘zbekiston va Ispaniya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari belgilandi.
Ma’ruzada Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning asosiy yo‘nalishlari yoritib berildi. Ochiq iqtisodiyotni shakllantirish va xorijiy investorlar uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratish davlatimizning strategik vazifasi ekani ta’kidlandi.
Investitsiya muhitini keng miqyosda transformatsiya qilishga alohida e’tibor qaratildi. Bir qator tizimli qonunchilik tashabbuslari, jumladan, investitsiyalar to‘g‘risida, davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida, maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida qonunlar qabul qilingani, Prezident huzurida Xorijiy investorlar kengashi va Biznes-ombudsman instituti tashkil etilgani ta’kidlandi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi logistika va transport tuguni sifatidagi strategik afzalliklari, shuningdek, xalqaro transport yo‘laklarida, shu jumladan Osiyo va Yevropani bog‘laydigan O‘rta koridorda joylashganligi ta’kidlandi.
6 mingdan ortiq tovar pozitsiyalari uchun Yevropa Ittifoqi bozoriga imtiyozli bojsiz kirishni ta’minlaydigan GSP+ rejimiga alohida e’tibor qaratildi, bu esa Ispaniya kompaniyalari uchun ishlab chiqarishni O‘zbekistonda joylashtirish va keyinchalik Yevropa Ittifoqiga eksport qilish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Tadbir yakunlari bo‘yicha Ispaniyaning yetakchi "Empresa Exterior" biznes portalida "Markaziy Osiyodagi strategik alyans: O‘zbekiston va Qozog‘iston Markaziy Osiyoning asosiy logistika va investitsiya markazlari sifatidagi mavqeini mustahkamlamoqda" sarlavhali maqola e’lon qilindi.

Испания открывает новые возможности для сотрудничества с Узбекистаном и странами Центральной Азии
В Торговой палате Мадрида совместно с Посольством Казахстана в Испании организована конференция «Центральная Азия в процессе расширения», сообщает ИА «Дунё».
В рамках мероприятия был презентован инвестиционный и экономический потенциал Узбекистана, а также обозначены перспективы расширения сотрудничества между Узбекистаном и испанским бизнес-сообществом.
В ходе выступления были освещены ключевые направления социально-экономических реформ, реализуемых в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Отмечено, что стратегической задачей государства является формирование открытой экономики и создание максимально благоприятных условий для иностранных инвесторов.
Особое внимание было уделено масштабной трансформации инвестиционного климата. Подчеркнуто принятие ряда системных законодательных инициатив, включая законы об инвестициях, о государственно-частном партнёрстве и о специальных экономических зонах, а также создание Совета иностранных инвесторов при Президенте и института Бизнес-омбудсмана.
Подчеркнуты стратегические преимущества Узбекистана как логистического и транспортного узла Центральной Азии, а также его расположение на международных транспортных коридорах, включая Средний коридор, соединяющий Азию и Европу.
Особое внимание было уделено режиму GSP+, предоставляющему преференциальный беспошлинный доступ к рынку Европейского союза для более чем 6 тысяч товарных позиций, что открывает дополнительные возможности для испанских компаний по размещению производства в Узбекистане с последующим экспортом в ЕС.
По итогам мероприятия на ведущем бизнес портале Испании «Empresa Exterior» опубликована "Стратегический альянс в Центральной Азии: Узбекистан и Казахстан укрепляют позиции в качестве ключевых логистических и инвестиционных хабов Центральной Азии", предлагая испанским компаниям широкие возможности для выхода на региональные рынки.