O‘zbekiston Prezidenti Tinchlik kengashining G‘azo sektori bo‘yicha faoliyatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Vashington shahrida Tinchlik kengashining dastlabki yig‘ilishida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, AQSh Prezidenti Donald Tramp raisligida o‘tkazilgan tadbirda Ozarbayjon, Qozog‘iston, Bahrayn, Indoneziya, Argentina, Paragvay, Ruminiya, Misr, Qatar, Pokiston, Vengriya, Albaniya, Armaniston, Vyetnam, Kambodja, BAA, Turkiya, Kuvayt, Saudiya Arabistoni, Isroil, Marokash va boshqa davlatlar delegatsiyalari rahbarlari ham qatnashdi.
G‘azo sektorini qayta tiklash va gumanitar yordam ko‘rsatish, shuningdek, mintaqada tinchlik hamda barqarorlikni taʼminlash masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida dastlabki sammitni chaqirgani uchun Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti, Tinchlik kengashi raisi Donald Trampga minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Tinchlik kengashini tuzish bo‘yicha tinchliksevar tashabbusni qo‘llab-quvvatlagani va uni muvaffaqiyatli ro‘yobga chiqarishda amaliy ishtirok etishini qatʼiy tasdiqlagani taʼkidlandi.
– Ishonchim komil, kengash ishi G‘azo mintaqasini iqtisodiy va ijtimoiy qayta tiklash uchun qulay sharoit yaratishga imkon beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
G‘azoning har qanday tashqi boshqaruv mexanizmi sektor aholisining so‘zsiz ichki qo‘llab-quvvatlashiga tayanishi lozimligi taʼkidlandi.
Barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan saʼy-harakatlari G‘azoni tez fursatda qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga, mojarodan keyingi jarayonlarni barqarorlashtirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston ushbu hududda turar joylar, bolalar bog‘chalari, maktab va kasalxonalar barpo etishga imkon qadar hissa qo‘shishga tayyorligini qayd etdi.
– Bizning uchrashuvimiz xalqaro birdamlik, tinchliksevarlik va Yaqin Sharqdagi vaziyatni yaxshilashga bo‘lgan umumiy intilishimizning yorqin ifodasidir. Biz Yangi G‘azoni – iqtisodiyoti farovon, aholi uchun munosib turmush sharoitlariga ega bo‘lgan mintaqani barpo etish uchun ushbu tarixiy imkoniyatdan foydalanishimiz zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tadbirda boshqa xorijiy mamlakatlarning davlat, hukumat va tashqi siyosiy idoralari rahbarlari ham so‘zga chiqdilar.
Yig‘ilish yakunida Tinchlik kengashi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolandi.

The President of Uzbekistan outlined the priorities of the Peace Council on the Gaza Strip
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev today took part in the inaugural meeting of the Peace Council in Washington, reports the Dunyo News Agency.
According to the press service of the Head of State, the event, held under the chairmanship of U.S. President Donald Trump, was also attended by heads of delegations from Azerbaijan, Kazakhstan, Bahrain, Indonesia, Argentina, Paraguay, Romania, Egypt, Qatar, Pakistan, Hungary, Albania, Armenia, Vietnam, Cambodia, the United Arab Emirates, Türkiye, Kuwait, Saudi Arabia, Israel, Morocco, and other countries.
The participants discussed issues related to the reconstruction and provision of humanitarian assistance to the Gaza Strip, as well as ensuring peace and stability in the region.
In his speech, the Head of State expressed gratitude to U.S. President and Chairman of the Peace Council Donald Trump for convening the first summit.
It was noted that Uzbekistan supported the peace initiative to establish the Peace Council, firmly declaring its intention to take practical part in its successful implementation.
“I am convinced that the work of the Council will create favorable conditions for the economic and social recovery of the Gaza Strip,” Shavkat Mirziyoyev stated.
At the same time, it was emphasized that any mechanism of external governance in Gaza must necessarily rely on the internal support of the population of the Strip.
Confidence was expressed that coordinated efforts by all parties would ensure the sustainability of the post-conflict process and create conditions for the swift reconstruction of Gaza.
The Head of State stated Uzbekistan’s readiness to contribute to the construction of residential buildings, kindergartens, schools, and hospitals in the Gaza Strip.
“Our meeting is a vivid manifestation of international solidarity, peacebuilding, and a shared aspiration to improve the situation in the Middle East. We must use this historic opportunity to build a New Gaza — with a prosperous economy and decent living conditions for its population,” the President noted.
Other heads of state, government leaders, and foreign ministers also delivered speeches at the event.
Following the meeting, the Declaration in Support of the Activities of the Peace Council was signed.