Hujjatga ko‘ra, 2030 yilga borib aeroportda parvozlar sonini 2,3 barobarga oshirish - yiliga 7 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan. Yo‘lovchilar oqimi 150 ming nafarga, yuk tashish hajmi esa yiliga 45 ming tonnaga yetkazilishi kerak. 2026-yilgacha Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya va Xitoydan pochta-kuryerlik va tijorat yuklarini yetkazib berish bo‘yicha haftasiga uchta reysni amalga oshirish rejalashtirilgan.
2028 yil yakuniga qadar aeroport hududida havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish, ta’mirlash va bo‘yash bo‘yicha alohida markaz tashkil etiladi. Shuningdek, mavjud yoqilg‘i-moylash materiallari ombori va yuk terminali infratuzilmasini modernizatsiya qilish, talab ortishi bilan 10 ming tonna sig‘imli rezervuarlar va 16 ming kvadrat metr maydonga ega yangi yuk terminali qurish ko‘zda tutilgan.
Qaror bilan "Navoiy" xalqaro aeroporti" MCHJni "Uzbekistan Airports"ning markazlashtirilgan tezkor boshqaruv tizimidan chiqargan holda loyiha boshqaruvi tamoyillarini joriy etish ma’qullandi.
Hujjatda aeroport hududida erkin iqtisodiy zona va "porto-franko" rejimidagi erkin bojxona zonasini tashkil etish ham nazarda tutilgan. Ular doirasida bojxona to‘lovlarini to‘lamasdan tovarlarni import qilish, saqlash va qayta ishlash, logistika, savdo, moliya va aviatsiya xizmatlarini ko‘rsatuvchi kompaniyalarni tashkil etishga ruxsat beriladi.

В аэропорту «Навои» создаётся свободная экономическая зона «порто‑франко»
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписалпостановление о мерах повышения эффективности деятельности международного аэропорта «Навои», предусматривающее его трансформацию в международный мультимодальный логистический хаб, сообщает ИА «Дунё».
Согласно документу, к 2030 году количество полетов в аэропорту планируется увеличить в 2,3 раза - до 7 тысяч в год. Пассажиропоток должен достичь 150 тысяч человек, а объем грузоперевозок - 45 тысяч тонн в год. Уже к 2026 году намечено обеспечить выполнение трех еженедельных рейсов по доставке почтово-курьерских и коммерческих грузов из Объединенных Арабских Эмиратов, Турции и Китая.
До конца 2028 года на территории аэропорта будет организован отдельный центр по техническому обслуживанию, ремонту и покраске воздушных судов. Также предусмотрена модернизация действующего склада горюче-смазочных материалов и инфраструктуры грузового терминала, а по мере роста спроса - строительство резервуаров емкостью 10 тысяч тонн и нового грузового терминала площадью 16 тысяч квадратных метров.
Постановлением одобрено внедрение принципов проектного управления с выводом ООО «Международный аэропорт «Навои»» из централизованной системы оперативного управления «Uzbekistan Airports».
Документом также предусмотрено создание на территории аэропорта свободной экономической зоны и свободной таможенной зоны в режиме «порто-франко». В их рамках будет разрешена организация компаний, осуществляющих импорт, хранение и переработку товаров без уплаты таможенных пошлин, а также предоставление логистических, торговых, финансовых и авиационных сервисов.