O‘zbekiston Ispaniyadan kelgan sayyohlar uchun eng jozibador yangi yo‘nalishlar qatoriga kiradi
O‘zbekiston ispaniyalik sayyohlarda qiziqish uyg‘otayotgan rivojlanayotgan sayyohlik yo‘nalishlaridan biriga aylanmoqda, deb yozadi "agenttravel.es" sayyohlik portali.
"agenttravel.es" sayyohlik agentliklari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Gruziya va Albaniya bilan bir qatorda Ispaniya sayyohlik bozorida tobora ommalashib bormoqda. Yo‘nalishga qiziqishga ta’sir qiluvchi asosiy omillar qatorida yangi aviareyslarning ochilishi, turoperatorlar takliflarining kengayishi va sayyohlarning an’anaviy va gavjum yo‘nalishlarga muqobil variantni tanlashga intilishi qayd etilgan.
Ispaniyalik sayyohlarning O‘zbekistonga qiziqishi ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar ko‘payganidan so‘ng sezilarli darajada oshdi. O‘tgan yilning aprel oyida "Uzbekistan Airways" aviakompaniyasi Madrid-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri reysni yo‘lga qo‘ydi. Bundan tashqari, "Iberojet" aviakompaniyasi Madrid va Saragosani Toshkent bilan bog‘laydigan reyslarni amalga oshirib, haftasiga ikki marta Madriddan uchishni taklif qiladi.
Yo‘nalishga bo‘lgan qiziqishning ortishi turoperatorlar faoliyatida ham o‘z aksini topmoqda. "Ávoris" kompaniyasi ketma-ket uchinchi yil "Iberojet" aviakompaniyasi bilan birgalikda O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sayyohlik dasturini amalga oshirmoqda. Dastur may, iyun, sentyabr va oktyabr oylarida amal qiladi va Madrid, Barselona, Bilbao, Santyago, Sevilya va Saragosadan parvozlarni o‘z ichiga oladi.
"TUI Spain" kompaniyasi ham O‘zbekiston yo‘nalishida ijobiy dinamikani qayd etmoqda. Uning ma’lumotlariga ko‘ra, talabning o‘sishi taxminan 15 foizni tashkil etadi va bu aniq tarixiy tarkibiy qismga ega bo‘lgan an’anaviy sayyohlik yo‘nalishlariga qiziqish bilan bog‘liq. Shu bois kompaniya dasturi 30 foizga, jumladan, "O‘zbekiston mazmuni" yo‘nalishi bilan kengaytirildi.
Turoperatorlar vakillarining ta’kidlashicha, dasturlarni kengaytirish va kafolatlangan parvozlarni ta’minlash, shu jumladan yuqori mavsumda, o‘sib borayotgan talabni qondirish va yo‘nalishga bo‘lgan qiziqishni barqaror saqlash imkonini beradi.
Qayd etilishicha, O‘zbekistonga sayohat Buyuk Ipak yo‘li merosi saqlanib qolgan mamlakat bilan tanishish imkonini beradi. YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan Samarqand, Buxoro va Xiva tarixiy shaharlari asrlar davomida Yevropa, Osiyo va Afrikani bog‘lovchi muhim savdo markazlari bo‘lib kelgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-oktyabr oylarida mamlakatga 9,7 million xorijiy sayyoh tashrif buyurgan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 50 foizga ko‘pdir.

Узбекистан входит в число наиболее привлекательных новых направлений для туристов из Испании
Узбекистан становится одним из развивающихся туристических направлений, вызывающих растущий интерес со стороны испанских путешественников, согласно туристическому порталу «agenttravel.es».
Согласно проведенному среди туристических агентств «agenttravel.es» опросу, Узбекистан, наряду с Грузией и Албанией, приобретает всё большую популярность на испанском туристическом рынке. В числе ключевых факторов, влияющих на интерес к направлению, отмечаются открытие новых авиарейсов, расширение предложений туроператоров и стремление туристов выбирать альтернативу традиционным и перегруженным дестинациям.
Интерес испанских туристов к Узбекистану значительно усилился после увеличения количества прямых авиарейсов между двумя странами. В апреле прошлого года авиакомпания «Uzbekistan Airways» запустила прямой рейс по маршруту Мадрид-Ташкент. Кроме того, авиакомпания «Iberojet» выполняет рейсы, соединяющие Мадрид и Сарагосу с Ташкентом, предлагая два вылета в неделю из Мадрида.
Рост интереса к направлению отражается и в деятельности туроператоров. Компания «Ávoris» уже третий год подряд реализует прямую туристическую программу в Узбекистан совместно с авиакомпанией «Iberojet». Программа действует в мае, июне, сентябре и октябре и включает вылеты из Мадрида, Барселоны, Бильбао, Сантьяго, Севильи и Сарагосы.
Компания «TUI Spain» также фиксирует положительную динамику по направлению Узбекистан. По её данным, рост спроса составляет около 15 процентов и связан с интересом к традиционным туристическим маршрутам с ярко выраженной исторической составляющей. В связи с этим программа компании была расширена на 30 процентов, включая маршрут «Суть Узбекистана».
Представители туроператоров отмечают, что расширение программ и обеспечение гарантированных вылетов, в том числе в высокий сезон, позволяет удовлетворять растущий спрос и поддерживать стабильный интерес к направлению.
Отмечается, что путешествие в Узбекистан позволяет познакомиться со страной, где сохраняется наследие Великого Шёлкового пути. Самарканд, Бухара и Хива – исторические города, включённые в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, на протяжении веков являлись важными торговыми центрами, соединявшими Европу, Азию и Африку.
Напомним, что, по данным Национального комитета Узбекистана по статистике, в период с января по октябрь 2025 года страну посетили 9,7 миллионов иностранных туристов, что на 50 процентов больше по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года.