O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida viza tartibini soddalashtirish va mehnat migratsiyasi masalalari muhokama qilindi
Tashqi ishlar vazirligida Ispaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi (qarorgohi Moskva shahrida) muvaqqat ishlar vakili Mariya Asunson Sanches Ruis bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
TIV Konsullik-huquqiy departamenti xabariga ko‘ra, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi tomonidan migratsiya oqimlarini diversifikatsiya qilish va O‘zbekiston fuqarolarining mehnat migratsiyasi geografiyasini kengaytirish bo‘yicha tizimli ishlar davom ettirilmoqda. Ispaniya bu borada istiqbolli yo‘nalishlardan biri sifatida qaralmoqda.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar dolzarb konsullik masalalarini, viza tartib-taomillarini soddalashtirish va mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi.
Uchrashuv doirasida Ispaniya tomoniga Harakatchanlik va migratsiya to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimni imzolash, O‘zbekistondan mehnat migrantlarini qishloq xo‘jaligi va qurilish sohalariga jalb qilish bo‘yicha tajriba loyihasini ishga tushirish borasida fikr-mulohaza almashildi. Shuningdek, O‘zbekistonni Ispaniyada ishga joylashtirish uchun xorijiy ishchilarni tashkillashtirilgan yollash tizimiga (GECCO) kiritish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Tomonlar O‘zbekiston va Ispaniya tegishli idoralari o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik va muvofiqlashtirishni chuqurlashtirishga tayyor ekanini bildirdi. Kelgusidagi hamkorlik, shu jumladan, migratsiya sohasidagi hamkorlik istiqbollari tasdiqlandi.

Узбекистан и Испания обсуждают перспективы упрощения визовых процедур и развития сотрудничества в сфере трудовой миграции
27 января в МИД состоялась встреча с временным поверенным в делах Посольства Испании в Узбекистане (с резиденцией в г. Москве) Марией Асунсьон Санчес Руис, сообщает ИА «Дунё».
По информации Консульско-правового департамента МИД, Министерством иностранных дел Узбекистана продолжается системная работа по диверсификации миграционных потоков и расширению географии трудовой миграции граждан Узбекистана. Одним из перспективных направлений в данном контексте рассматривается Испания.
В ходе переговоров стороны обсудили актуальные консульские вопросы, а также перспективы упрощения визовых процедур и развития сотрудничества в сфере трудовой миграции.
В рамках встречи испанской стороне было предложено рассмотреть возможность подписания межправительственного Соглашения о мобильности и миграции, запуска пилотного проекта по привлечению трудовых мигрантов из Узбекистана
в сельскохозяйственный и строительный секторы, а также включения Узбекистана в систему организованного набора иностранных работников для трудоустройства в Испании «contratación en origen» (GECCO).
Стороны выразили готовность углублять двустороннее взаимодействие и координацию между профильными ведомствами Узбекистана и Испании, а также отметили перспективы дальнейшего сотрудничества, в том числе в сфере миграции.