O‘zbekistonda sun’iy intellektdan foydalanishni tartibga soluvchi qonun kuchga kirdi
O‘zbekiston Prezidenti "Sun’iy intellektdan foydalanishda yuzaga keladigan munosabatlar tartibga solinishi munosabati bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida"gi qonunni imzoladi, unda sun’iy intellektni qo‘llashning asosiy jihatlari, jumladan, maqsadlar, tamoyillar, davlat siyosatining yo‘nalishlari va qoidabuzarliklar uchun javobgarlik tartibga solinadi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Qonunga ko‘ra, sun’iy intellektdan foydalanishni tartibga solishning asosiy maqsadlari inson xavfsizligini ta’minlash, uning hayoti, sog‘lig‘i, erkinligi, sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, fuqarolarning boshqa daxlsiz huquqlari buzilishining oldini olishdan iborat. Qonun axborot resurslarini yaratishda va axborot tizimlarining ishlashida sun’iy intellektni qo‘llashning umumiy qoidalarini, shuningdek, "sun’iy intellekt" tushunchasi va ushbu sohadagi davlat siyosatining yo‘nalishlarini belgilaydi.
Hujjat bilan sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda shaxsga doir ma’lumotlarga noqonuniy ishlov berish va ularni tarqatganlik uchun ma’muriy javobgarlik belgilandi. Qonun talablarini buzganlik uchun BHMning 50 baravaridan 100 baravarigacha miqdorda jarima yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoq jazosi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, huquqbuzarlik sodir etishda foydalanilgan texnik vositalar ham musodara qilinishi lozim.

A law regulating the use of artificial intelligence has come into force in Uzbekistan
The President of Uzbekistan has signed the law “On Amendments and Additions to Certain Legislative Acts in Connection with the Regulation of Relations Arising from the Use of Artificial Intelligence,” which regulates key aspects of AI application, including objectives, principles, directions of state policy, and liability for violations, reports the IA “Dunyo” correspondent.
According to the law, the main objectives of regulating the use of artificial intelligence are to ensure human safety, protect life, health, freedom, honor, and dignity, and prevent violations of other inalienable rights of citizens. The law establishes general rules for the application of AI in the creation of information resources and the operation of information systems, as well as defines the concept of “artificial intelligence” and the directions of state policy in this area.
The document introduces administrative liability for unlawful processing and dissemination of personal data using AI technologies. Violations of the law carry fines ranging from 50 to 100 BRV (Basic Calculation Units) or administrative arrest for up to 15 days. Technical means used in the commission of the violation are also subject to confiscation.