“El Mundo”: O‘zbekistonda tezyurar poyezdlar parkiga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha eng yirik shartnoma imzolandi
Ispaniyaning ommabop “El Mundo” nashrida “Talgo kompaniyasi O‘zbekistondagi tezyurar poyezdlar parkiga texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha eng yirik shartnomani imzoladi” sarlavhali maqola eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
“Talgo kompaniyasining O‘zbekistondagi faoliyati 2009 yilda boshlangan. O‘shanda 2 ta to‘qqiz vagonli “Talgo 250” poyezdi xarid qilingan va ular 2011-yilda foydalanishga topshirilgan edi”, – deb yozadi muallif.
Talgo kompaniyasi “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ bilan hozirda mamlakatda foydalanilayotgan 6 ta “Talgo 250” poyezdiga o‘n yil davomida kompleks texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha qiymati qariyb 80 million yevroga teng shartnomani imzolagan.
Nashrda qayd etilishicha, ushbu shartnoma turli kelishuvlar doirasidagi 15 yildan ortiq davom etgan hamkorlik natijasida imzolandi va Talgo kompaniyasining O‘zbekistondagi texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha eng yirik bitimiga aylandi.
“Talgo 250” poyezdlarining maksimal tijoriy tezligi soatiga 230 kilometrni tashkil etadi. Vaholanki, ularning loyihaviy tezligi soatiga 275 kmga teng. 2011-yilda qo‘shimcha 2 ta o‘n bir vagonli tarkibni yetkazib berish bo‘yicha ikkinchi shartnoma imzolangan bo‘lib, ular 2017-yildan buyon ekspluatatsiya qilinmoqda.
2019-yilda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ o‘z parkini har biri o‘n bir vagondan iborat yana 2 ta “Talgo 250” poyezdi, 4 ta qo‘shimcha vagon bilan kengaytirdi. Natijada, birinchi shartnoma bo‘yicha yetkazib berilgan 2 ta poyezdning vagonlar soni o‘n bittaga yetkazildi va ular 2021-yilda harakatlanishni boshladi.
“O‘zbekistonda “Talgo 250” poyezdlari Ispaniyada “Alvia” kompaniyasi tomonidan xizmat ko‘rsatiladigan 130 va 730 rusumli poyezdlarga o‘xshash sxema bo‘yicha ishlatiladi. Ular kuzovning tabiiy og‘ish texnologiyasi bilan jihozlangan bo‘lib, bu vagonlarning og‘ishi hisobiga yo‘lning burilish qismlarida tezlikni oshirish imkonini beradi. Ispaniya modellaridan farqli o‘laroq, O‘zbekistondagi poyezdlar uchun g‘ildirak juftliklarining kengligini o‘zgartirish talab etilmaydi. Chunki ular 1520 millimetr kenglikdagi Rossiya standartidagi qatʼiy o‘lchamli relslarda harakatlanadi”, – deya taʼkidlangan nashrda.

Испанская компания заключила крупнейший контракт на обслуживание высокоскоростных поездов в Узбекистане
Испанская компания «Talgo» подписала с АО «Ўзбекистон темир йўллари» комплексный десятилетний контракт на техническое обслуживание шести поездов «Talgo 250», которые в настоящее время эксплуатируются в стране, на сумму около 80 миллионов евро, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По сведениям испанской газеты «El Mundo», контракт был заключён после более чем 15 лет сотрудничества в рамках различных соглашений и стал крупнейшим контрактом «Talgo» на техническое обслуживание в Узбекистане.
«Он укрепил позиции испанских технологий высокоскоростного железнодорожного транспорта в Центральной Азии, история которых началась в Узбекистане в 2009 году с приобретения двух девятивагонных поездов «Talgo 250», введённых в эксплуатацию в 2011 году», - говорится в публикации.
Поезда «Talgo 250» развивают максимальную коммерческую скорость до 230 км/ч, при том, что их расчётная скорость составляет 275 км/ч. В 2011 году был подписан второй контракт на поставку двух дополнительных одиннадцативагонных составов, которые эксплуатируются с 2017 года.
В 2019 году компания «Ўзбекистон темир йўллари» расширила парк, добавив ещё два поезда «Talgo 250» по одиннадцать вагонов каждый, а также четыре дополнительных вагона. В результате количество вагонов в двух поездах, поставленных по первому контракту, было увеличено до одиннадцати, и они начали курсировать в 2021 году.
В Узбекистане поезда «Talgo 250» эксплуатируются по схеме, аналогичной поездам серий 130 и 730 в Испании, обслуживаемым компанией «Alvia». Они оснащены технологией естественного наклона кузова, позволяющей увеличивать скорость на кривых участках пути за счёт наклона вагонов. В отличие от испанских моделей, в Узбекистане им не требуется переоборудование колеи, поскольку они работают на фиксированной колее шириной 1520 миллиметров.