Qoraqalpoq qo‘biz sanʼati YUNESKOning Zudlik bilan muhofaza ostiga olinishi lozim bo‘lgan nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritildi
Qoraqalpoq qo‘bizini yasash va unda ijro etish sanʼati rasman YUNESKOning Zudlik bilan muhofaza ostiga olinishi lozim bo‘lgan nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritildi.
Tarixiy qaror shu kunlarda Hindiston poytaxtida bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish hukumatlararo qo‘mitasining 20-sessiyasi ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan maʼqullandi.
Mazkur muhim voqea O‘zbekistonning maqsadli saʼy-harakatlari natijasi bo‘lib, Qoraqalpog‘istonning noyob madaniy anʼanasi xalqaro miqyosda eʼtirof etilganini yaqqol namoyish etmoqda.
Qo‘biz sanʼati O‘zbekistonning YUNESKO ro‘yxatlariga kiritilgan madaniy meros elementlari sonini o‘n oltitaga yetkazdi. Bu esa mamlakatimizning qadimiy sivilizatsiya va boy madaniyatning xalqaro markazlaridan biri sifatidagi maqomini tasdiqlamoqda.
Qo‘biz qadimgi torli-kamonli musiqa asbobi bo‘lib, turkiy xalqlar, ayniqsa, qoraqalpoqlar, qozoqlar va qirg‘izlar orasida keng tarqalgan. Qoraqalpoq qo‘bizi anʼanaviy tarzda yaxlit yog‘ochdan (ko‘pincha tutdan) yasaladi, otning yolidan qilingan ikkita torga ega bo‘lib, chuqur va betakror ohang hosil qiladi.
Jirov – qoraqalpoq dostonchilari va shoirlaridir. Ular qo‘biz jo‘rligida dostonlar va tarixiy rivoyatlar ijro etadi. Jirovchilik anʼanasi qoraqalpoq xalqining tarixi, falsafasi va maʼnaviy qadriyatlarini yetkazuvchi musiqiy va sheʼriy sanʼatning noyob uyg‘unligi hisoblanadi.
Qo‘biz yasovchi ustalar va unda ijro etadigan sozandalar safining kamayib ketayotgani oqibatida ushbu sanʼat elementining yo‘qolish xavfi mavjud. Shu sababli uni Zudlik bilan muhofaza ostiga olish ro‘yxatiga kiritish zarurati paydo bo‘lgan.
Sessiya ishtirokchilari mazkur noyob anʼanani kelajak avlodlar uchun saqlab qolish muhimligini alohida taʼkidladi.
Hukumatlararo qo‘mita sessiyasi davom etmoqda va uning doirasida O‘zbekistonning madaniy merosi ahamiyatini namoyish etuvchi qator tadbirlar rejalashtirilgan.
Xususan, bugun «Muqaddas merosning qayta tiklanishi: qo‘biz va qoraqalpoq jirovlarining epik anʼanasi» mavzusida sayd-ivent bo‘lib o‘tadi. Uning dasturiga taniqli jirovlar Baqbergen Sirimbetov va Davronbek Yendirbekovning jonli ijrosi, qo‘biz va jirovga bag‘ishlangan hujjatli film namoyishi, shuningdek, usta Marat Jaqsimuratov tomonidan qo‘biz musiqa asbobini yasash jarayonining jonli ko‘rgazmasi kiritilgan.
Juma kuni sessiyada qoraqalpoq, qozoq va qirg‘iz o‘tovlarining birgalikdagi nominatsiyasini Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritish masalasi ko‘rib chiqiladi. Bu mintaqaviy madaniy hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘lidagi navbatdagi muhim qadam bo‘ladi.

Искусство каракалпакского кобыза включено в Список срочной охраны ЮНЕСКО
Искусство изготовления и исполнения на каракалпакском кобызе официально включено в Список срочной охраны нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Историческое решение единогласно одобрено участниками 20-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия, проходящей в эти дни в столице Индии.
Это знаменательное событие стало результатом целенаправленных усилий Узбекистана и подчеркивает глобальное признание уникальной культурной традиции Каракалпакстана.
Включение искусства кобыза стало шестнадцатым по счету элементом культурного наследия Узбекистана, вошедшим в различные списки ЮНЕСКО, что подтверждает статус нашей страны как одного из мировых центров древней цивилизации и богатейшей культуры.
Кобыз является древним струнным смычковым музыкальным инструментом, широко распространенный среди тюркских народов, особенно каракалпаков, казахов и кыргызов. Каракалпакский кобыз традиционно изготавливается из цельного куска дерева (часто из тутовника), имеет две струны из конского волоса, издает глубокий и сакральный звук.
Жырау — это каракалпакские сказители и поэты, которые исполняют под аккомпанемент кобыза эпические поэмы (дастаны) и исторические сказания. Традиция жырау — это уникальное сочетание музыкального и поэтического искусства, передающее историю, философию и духовные ценности каракалпакского народа.
Внесение в Список срочной охраны необходимо, поскольку эта традиция, несмотря на свою важность, сталкивается с угрозой исчезновения из-за уменьшения числа мастеров-изготовителей и исполнителей.
Участники сессии подчеркнули важность сохранения этой уникальной традиции для будущих поколений.
Сессия Межправительственного комитета продолжается, и в ближайшее время запланировано несколько мероприятий, подчеркивающих значимость культурного наследия Узбекистана.
В частности, сегодня состоится сайд-ивент под названием «Возрождение сакрального голоса: кобыз и эпическая традиция жырау Каракалпакстана». В его программу включены живое исполнение выдающихся сказителей жырау Бакбергена Сырымбетова и Дауранбека Ендирбекова, показ документального фильма «Мелодии предков: кобыз и жырау», а также живая демонстрация изготовления музыкального инструмента кобыза мастером Маратом Жаксымуратовым.
12 декабря на сессии будет рассмотрен вопрос о включении в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества совместной номинации каракалпакской, казахской и кыргызской юрт, что станет еще одним важным шагом к укреплению регионального культурного сотрудничества.