Yangi o'tish joylari O'zbekiston fuqarolari uchun mo'ljallangan 8 ta elektron yo'lak bilan jihozlangan. Yo'lovchilar biometrik pasportlarini maxsus skanerga qo'yadilar va shaxsni tasdiqlash jarayonidan o'tadilar. Shundan so'ng, turniket avtomatik ravishda ochiladi. Butun jarayon taxminan 15-20 soniya davom etadi.
"E-Gate" tizimi ilk bor 2023-yilda Toshkent aeroportida - xalqaro terminalning parvozlar zalida ishga tushirilgan edi. Hozirda poytaxt aeroportida mazkur yangi o'tish joyi bilan birga avtomatlashtirilgan o'tkazish liniyalarining umumiy soni 20 taga yetdi.
Ta'kidlash joizki, "E-Gate" texnologiyasining joriy etilishi pasport nazorati vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi, nazorat punktlarining o'tkazuvchanligini oshiradi va yo'lovchilar uchun qo'shimcha qulaylik yaratadi.

An automated “E-Gate” passport control system has been launched in the arrival hall of Tashkent International Airport, reports IA “Dunyo.”
The new area is equipped with eight electronic lanes designed for Uzbek citizens. Passengers simply need to place their biometric passport on the reader and undergo facial recognition. Once identity is confirmed, the turnstile opens automatically. The entire process takes about 15–20 seconds.
The E-Gate system was first introduced at Tashkent Airport in 2023, in the international departure hall. With the addition of the new section, the total number of automated lanes at the capital’s airport has reached 20.
It is noted that the introduction of E-Gate technology significantly reduces passport control time, increases the throughput of checkpoints, and provides additional comfort for passengers.