O‘zbekiston va Ispaniyaning mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash va global tahdidlarga qarshi turish borasidagi yondashuvlari muhokama qilindi
"Ispaniya va O‘zbekiston global tahdidlar qarshisida va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashda" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakat diplomatik va ilmiy-akademik doiralari, biznes va jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvni "Casa Asia" direktori Xose Pinter va O‘zbekistonning Ispaniyadagi elchisi Farrux Tursunov ochib berdi. Madrid avtonom universiteti professori, Eron xalqlari bo‘yicha tadqiqot guruhi (GEPI) koordinatori, doktor Fernando Kamacho Padilya moderatorlik qildi.
Xose Pinter o‘z nutqida O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqining energetika va transport xavfsizligi masalalarida asosiy strategik hamkori sifatidagi rolini ta’kidlab, Markaziy Osiyo uzoq vaqtdan beri Ispaniya jamiyatining ko‘proq e’tiboriga sazovor bo‘lganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, elchi Farrux Tursunov mamlakatlar o‘rtasidagi chuqur tarixiy aloqalarni eslatib, XV asr boshlarida Rui Gonsales de Klavixoning Samarqandga birinchi elchi etib tayinlanishi Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida madaniy muloqot davrini ochgan eng muhim diplomatik voqea bo‘lganini ta’kidladi.
Uchrashuvda siyosiy va xalqaro fanlar doktori, "UNIVERSAE" instituti direktori, Afg‘onistonning sobiq diplomati Said Hamed Vahdat Ahmadzoda ma’ruza qildi. Ma’ruzachi O‘zbekiston tashqi siyosatining 2016-yildan keyingi evolyutsiyasini tahlil qilib, asosiy e’tiborni Yevropa Ittifoqi, AQSH, Rossiya va Xitoy bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikka, shuningdek, mamlakatning xalqaro tashkilotlarda, jumladan, SHHT, CAREC va Yevropa Ittifoqining "GSP+" dasturida ishtirok etishiga qaratdi.
Xalqaro munosabatlar bo‘yicha ekspert, Madrid avtonom universiteti doktoranti Darya Monastirskaya o‘z ma’ruzasini O‘zbekistonning so‘nggi yillardagi diplomatik yutuqlariga bag‘ishladi. U respublika tashqi siyosatining tubdan o‘zgarayotgani - yakkalanib qolishdan ishonch va konstruktiv muloqotga asoslangan faol mintaqaviy diplomatiyaga o‘tilayotganini ta’kidladi. O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston Prezidentlarining uch tomonlama sammiti doirasida Xo‘jand shartnomasining imzolanishi eng muhim yutuq sifatida qayd etildi.
Kadis universiteti professori, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha xalqaro markaz direktori Andres Santana madaniy va ta’lim loyihalarining xalq diplomatiyasidagi o‘rni haqida so‘zlab berdi. Kadis universiteti ko‘p yillardan buyon O‘zbekistondagi qator oliy ta’lim muassasalari bilan samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Professor Santana Kadis universiteti va "Casa Asia" tashkiloti tomonidan yosh tadqiqotchilarga taqdim etilayotgan "Rui Gonzales Klavixo" grantlari haqida so‘zlab berdi, ularning maqsadi Markaziy Osiyo mamlakatlari siyosati, iqtisodiyoti va madaniyatini o‘rganishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish, shuningdek, ushbu loyihalar natijalarini Ispaniyada keng auditoriyaga tarqatishdir.
Konferensiyaning yakuniy ma’ruzachisi, Madrid avtonom universiteti doktori Kristina De Lusio "Gender nuqtai nazaridan madaniy diplomatiya" mavzusida ma’ruza qildi. U O‘zbekistonning turli hududlarida hunarmandchilik bilan shug‘ullanayotgan uch nafar ayol faoliyati haqida so‘zlab berdi. O‘zbek ayollari nafaqat oilaviy qadriyatlar posboni, balki xalq an’analarini avloddan-avlodga yetkazuvchi hunarmandlar, mahalliy, mintaqaviy va milliy darajadagi madaniyat vakillari ekanligi ta’kidlandi.
Ishtirokchilar O‘zbekistonning mintaqaviy barqarorlikdagi roli oshgani va Markaziy Osiyoda yangi ishonch arxitekturasini shakllantirishga qo‘shayotgan salmoqli hissasini qayd etdilar. Ekspertlarning chiqishlarida aynan O‘zbekiston zamonaviy Markaziy Osiyo uyg‘onishining harakatlantiruvchi kuchiga aylangani va muloqotning muvaffaqiyatli modelini xalqaro darajaga olib chiqishga tayyorligi haqida bir necha bor fikr bildirilgan.

Обсуждены подходы Узбекистана и Испании в обеспечении региональной стабильности и устойчивости перед глобальными вызовами
Состоялся «круглый стол» на тему «Испания и Узбекистан перед глобальными вызовами и в обеспечении региональной стабильности».
В мероприятии приняли участие представители дипломатических и научно-академических кругов, бизнеса и общественности двух стран.
Встречу открыли директор «Casa Asia» Хосе Пинтор и посол Узбекистана в Испании Фаррух Турсунов. Модератором выступил доктор Фернандо Камачо Падилья, профессор Автономного университета Мадрида и координатор Группы исследований по иранским народам (GEPI).
В своем выступлении Хосе Пинтор подчеркнул роль Узбекистана как ключевого стратегического партнера ЕС в вопросах энергетической и транспортной безопасности, отметив, что Центральная Азия давно заслуживает большего внимания испанского общества.
В свою очередь, посол Фаррух Турсунов напомнил о глубоких исторических связях между странами, подчеркнув, что назначение Руи Гонсалеса де Клавихо в начале XV века первым послом в Самарканд стало важнейшим дипломатическим событием, открывшим эпоху культурного диалога между Европой и Центральной Азией.
В ходе встречи с докладом выступил доктор политических и международных наук, директор института «UNIVERSAE», бывший дипломат Афганистана Саид Хамед Вахдат Ахмадзада. Докладчик проанализировал эволюцию внешней политики Узбекистана после 2016 года, акцентируя внимание на торгово-экономическом сотрудничестве с ЕС, США, Россией и Китаем, а также на участие страны в международных организациях, включая ШОС, CAREC и программу ЕС «GSP+».
Эксперт по международным отношениям и докторанткой Автономного университета Мадрида Дарья Монастырская посвятила свой доклад дипломатическому прорыву Узбекистана в последние годы. Она отметила кардинальную трансформацию внешней политики республики – переход от изоляционизма к активной региональной дипломатии, основанной на доверии и конструктивном диалоге. Важнейшим достижением названо подписание Худжандского договора, в ходе трёхстороннего саммита Президентов Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.
Профессор Кадисского университета, директор Международного центра по Восточной Европе и Центральной Азии Андрес Сантана рассказал о роли культурных и образовательных проектов в публичной дипломатии. Кадисский университет на протяжении многих лет плодотворно сотрудничает с рядом высших учебных заведений Узбекистана. Профессор Сантана рассказал о грантах «Руй Гонсалес Клавихо», предоставляемых молодым исследователям Кадисским университетом и организацией «Casa Asia», целью которых является финансирование проектов, направленных на изучение политики, экономики и культуры стран Центральной Азии, а также распространение результатов этих проектов среди широкой аудитории в Испании.
Заключительный докладчик конференции, доктор Кристина Де Лусио из Автономного университета Мадрида выступила с докладом на тему «Культурная дипломатия с точки зрения гендера». Она рассказала о деятельности трёх женщин, занимающихся ремеслами в разных регионах Узбекистана. Было подчёркнуто, что узбекские женщины являются не только хранительницами семейных ценностей, но и мастерицами, передающими народные традиции из поколения в поколение, и представителями культуры на местном, региональном и национальном уровнях.
Участники отметили возросшую роль Узбекистана в региональной стабильности и его значительный вклад в формирование новой архитектуры доверия в Центральной Азии. В выступлениях экспертов неоднократно звучала мысль, что именно Узбекистан стал движущей силой современного центральноазиатского возрождения и готов перенести успешную модель диалога на международный уровень.