O‘zbekiston Ispaniya jurnalistlari qalbini zabt etmoqda
O‘zbekistonning turizm salohiyatini xorijda targ‘ib qilish doirasida bir guruh ispaniyalik jurnalistlar O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Delegatsiya tarkibidan Ispaniyaning "ABC," "La Razon," "El Español" kabi yetakchi nashrlari va "Viajar" sayyohlik jurnali jurnalistlari o‘rin olgan.
Tashrif davomida jurnalistlar Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarida bo‘lib, O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosi, me’morchilik durdonalari va zamonaviy yutuqlari bilan tanishdilar.
Ispaniyalik jurnalistlar O‘zbekistonga tashrif ular uchun haqiqiy kashfiyot bo‘lganini ta’kidladi. Ular nafaqat mamlakatning boy tarixiy-madaniy merosi, balki Madrid-Toshkent to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareysi tufayli sayohatning qulayligini ham ta’kidladilar, bu esa sayohat vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi va ispan sayyohlari uchun yo‘nalishni yanada qulayroq qiladi. Tur ishtirokchilarining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston ularni qadimiy me’morchilik va shaharlarning zamonaviy qiyofasi uyg‘unligi, shuningdek, mahalliy aholining mehmondo‘stligi bilan hayratda qoldirdi.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda ispaniyalik sayyohlarning O‘zbekistonga qiziqishi tobora ortib bormoqda. Bugungi kunda mamlakatimiz muntazam ravishda Ispaniyaning yetakchi turoperatorlari tomonidan taklif etiladigan eng yaxshi sayyohlik yo‘nalishlari qatoriga kiradi.
Turizm qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekistonga 20 mingga yaqin ispaniyalik sayohatchilar tashrif buyurgan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 16 foizga ko‘pdir.
Ispaniyalik jurnalistlarning tashrifi nafaqat O‘zbekistonning ochiqligi va mehmondo‘stligini namoyish etdi, balki turizm va madaniyat sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mustahkam ko‘prik bo‘ldi. Bunday tashabbuslar tufayli Yevropada tobora ko‘proq odamlar O‘zbekistonni boy tarixiy meros, o‘ziga xos madaniyat va jadal rivojlanayotgan mamlakat sifatida kashf etmoqda. Ispaniya ommaviy axborot vositalarining nashrlari keng auditoriya e’tiborini tortishi va yangi sayyohlarni Buyuk Ipak yo‘lining yuragi bo‘lgan O‘zbekistonga tashrif buyurishga ilhomlantirishi kutilmoqda.

Узбекистан покоряет сердца испанских журналистов
В рамках продвижения туристического потенциала Узбекистана за рубежом группа испанских журналистов посетила Узбекистан.
В состав делегации вошли журналисты ведущих испанских изданий, таких как «ABC», «La Razon», «El Español» и туристического журнала «Viajar».
В ходе визита журналисты посетили Ташкент, Самарканд и Бухару, где познакомились с богатым историко-культурным наследием, архитектурными шедеврами и современными достижениями Узбекистана.
Испанские журналисты подчеркнули, что визит в Узбекистан стал для них настоящим открытием. Они отметили не только богатое историко-культурное наследие страны, но и удобство путешествия благодаря прямому авиарейсу Мадрид–Ташкент, который значительно сокращает время пути и делает направление более доступным для испанских туристов. По словам участников тура, Узбекистан впечатлил их сочетанием древней архитектуры и современного облика городов, а также гостеприимством местных жителей.
Стоит отметить, что в последние годы интерес испанских путешественников к Узбекистану неуклонно растёт. Сегодня наша страна регулярно входит в топ туристических направлений, предлагаемых ведущими туроператорами Испании.
Согласно данным Комитета по туризму, за январь-сентябрь 2025 года Узбекистан посетило около 20 тысяч испанских путешественников, что на 16% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Визит испанских журналистов не только продемонстрировал открытость и гостеприимство Узбекистана, но и стал прочным мостом для дальнейшего взаимодействия в сфере туризма и культуры. Благодаря таким инициативам всё больше людей в Европе открывают для себя Узбекистан как страну с богатым историческим наследием, самобытной культурой и стремительным развитием. Ожидается, что публикации испанских СМИ привлекут внимание широкой аудитории и вдохновят новых путешественников посетить Узбекистан - сердце Великого шёлкового пути.