O'zbekiston Prezidenti 23-24-oktyabr kunlari tashrif bilan Bryusselda bo'ladi
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayenning taklifiga binoan 23-24-oktyabr kunlari rasmiy tashrif bilan Bryussel shahrida bo'ladi.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, tashrif dasturiga muvofiq, Yevropa Ittifoqi poytaxtida ushbu birlashmaning asosiy institutlari rahbarlari bilan ikki tomonlama muzokaralar o'tkazilishi rejalashtirilgan.
Ko'p qirrali munosabatlarni joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o'tgan oliy darajadagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yana-da rivojlantirish va kengaytirishning dolzarb masalalari ko'rib chiqiladi.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya-moliya, innovatsiya, energetika, transport-kommunikatsiya, fan-ta'lim va boshqa ustuvor sohalarda amaliy hamkorlik bo'yicha aniq loyiha hamda dasturlarni ilgari surish e'tibor markazida bo'ladi.
O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim imzolanishi ko'zda tutilgan.
Tashrif doirasida O'zbekiston yetakchisi Belgiya rahbariyati bilan uchrashuv o'tkazadi, texnologik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo'yicha qo'shma rejalarni jadallashtirish maqsadida Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlarini qabul qiladi.

23-24 октября Президент Узбекистана посетит с официальным визитом Брюссель
По приглашению Президента Европейского совета Антониу Кошты и Президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23-24 октября посетит с официальным визитом город Брюссель.
По информации пресс-службы главы нашего государства, в соответствии с программой пребывания в европейской столице запланировано проведение двусторонних переговоров с руководителями главных институтов Европейского Союза.
Будут рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения и углубления многоплановых отношений в контексте реализации договоренностей на высшем уровне, достигнутых на Самаркандском саммите в апреле текущего года.
В фокусе внимания – продвижение конкретных проектов и программ практического взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционно-финансовой, инновационной, энергетической, транспортно-коммуникационной, научно-образовательной и других приоритетных сферах.
Предусматривается подписание Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
В ходе визита лидер Узбекистана также проведет встречу с руководством Бельгии, примет топ-менеджеров ведущих европейских компаний и банков для ускорения совместных планов по развитию технологической и промышленной кооперации.