"Aydinlar" filmi Ispaniyada bo'lib o'tayotgan xalqaro kinofestivalda namoyish etiladi
Joriy yilning 4-oktabridan 13-dekabriga qadar Madriddagi "MK2 Cine Paz" kinoteatrida "Osiyo kinosiga yangicha nigoh" mavzusida festival bo'lib o'tmoqda.
"Casa Asia" markazi tomonidan tashkil etilgan festival doirasida 1-noyabr kuni o'zbekistonlik yosh kinorejissyor Muzaffarxon Erkinovning "Aydinlar" filmi namoyish etiladi.
"Aydinlar" – zamonaviy o'zbek yoshlari, ularning orzu-umidlari, yurtni tark etib, chet elda o'qib qaytishi hamda Vatandagi yangicha o'zgarishlarga guvoh bo'lishi haqidagi sarguzashtlari tasvirlanadi.
Tomoshabinlarga o'zbek filmlari bilan bir qatorda Xitoy, Eron, Qozog'iston, Qirg'iziston, Hindiston, Nepal, Pokiston, Mo'g'uliston, Malayziya, Yaponiya kino ijodkorlarini eng sara asarlari namoyish etilmoqda.
"Aydinlar"ning "Casa Asia" xalqaro dasturida namoyish etilishi O'zbekiston uchun jahon kinoxaritasida muhim qadam bo'ldi. Filmning Madridda namoyish etilishi nafaqat zamonaviy o'zbek kinosini xalqaro tomoshabinlarga tanitadi, balki mamlakatlar o'rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlaydi, o'zbek kinorejissyorlari iste'dodiga e'tibor qaratadi, san'at va turizm sohasida xalqaro hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

Madrid will host the Uzbek drama "Aydinlar" as part of the Asian cinema program
From October 4 to December 13, 2025, the New Perspectives on Asian Cinema festival is being held at the MK2 Cine Paz theater in Madrid, organized by Casa Asia.
As part of the festival, on November 1, the film Aydinlar by Uzbek director Muzaffarkhon Erkinov will be screened.
The film tells the story of a young man returning to his hometown after studying abroad. The protagonist faces internal and external changes, searching for his place in society and his personal identity. Aydinlar offers a view of contemporary Uzbek youth, their dreams, fears, and aspirations, shown through the lens of returning home after a new life experience.
Alongside the Uzbek film, audiences will see works from China, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, India, Nepal, Pakistan, Mongolia, Malaysia, and Japan.
The festival organizers note that “our goal is to offer a chance to see one or multiple worlds that we would hardly have access to without literature and cinema.”
The participation of Aydinlar in Casa Asia’s international program is an important step for Uzbekistan on the global cinematic map. Screening the film in Madrid not only introduces foreign audiences to contemporary Uzbek cinema but also strengthens cultural ties between countries, highlights the talents of Uzbek directors, and opens new opportunities for international cooperation in art and tourism.