"Aydinlar" filmi Ispaniyada bo'lib o'tayotgan xalqaro kinofestivalda namoyish etiladi
Joriy yilning 4-oktabridan 13-dekabriga qadar Madriddagi "MK2 Cine Paz" kinoteatrida "Osiyo kinosiga yangicha nigoh" mavzusida festival bo'lib o'tmoqda.
"Casa Asia" markazi tomonidan tashkil etilgan festival doirasida 1-noyabr kuni o'zbekistonlik yosh kinorejissyor Muzaffarxon Erkinovning "Aydinlar" filmi namoyish etiladi.
"Aydinlar" – zamonaviy o'zbek yoshlari, ularning orzu-umidlari, yurtni tark etib, chet elda o'qib qaytishi hamda Vatandagi yangicha o'zgarishlarga guvoh bo'lishi haqidagi sarguzashtlari tasvirlanadi.
Tomoshabinlarga o'zbek filmlari bilan bir qatorda Xitoy, Eron, Qozog'iston, Qirg'iziston, Hindiston, Nepal, Pokiston, Mo'g'uliston, Malayziya, Yaponiya kino ijodkorlarini eng sara asarlari namoyish etilmoqda.
"Aydinlar"ning "Casa Asia" xalqaro dasturida namoyish etilishi O'zbekiston uchun jahon kinoxaritasida muhim qadam bo'ldi. Filmning Madridda namoyish etilishi nafaqat zamonaviy o'zbek kinosini xalqaro tomoshabinlarga tanitadi, balki mamlakatlar o'rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlaydi, o'zbek kinorejissyorlari iste'dodiga e'tibor qaratadi, san'at va turizm sohasida xalqaro hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

Мадрид встретит узбекскую драму «Айдинлар» в рамках программы азиатского кино
С 4 октября по 13 декабря 2025 года в мадридском кинотеатре MK2 Cine Paz проходит фестиваль «Новые взгляды на азиатское кино», организованная Центром «Casa Asia», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В рамках данного фестиваля 1 ноября пройдет показ фильма работы узбекского режиссера Музаффархона Эркинова «Айдинлар».
Фильм рассказывает историю молодого человека, который возвращается в родной город после учёбы за границей. Герой сталкивается с внутренними и внешними переменами, поиском своего места в обществе и личной идентичности. «Айдинлар» — это взгляд на современную узбекскую молодежь, её мечты, страхи и стремления, показанные через призму возвращения домой после нового жизненного опыта.
Наряду с узбекским фильмам, зрителям будет представлены работы из Китая, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Индии, Непала, Пакистана, Монголии, Малайзии и Японии.
Организаторы фестиваля отмечают, «наша цель — дать возможность увидеть один или множество миров, к которым мы вряд ли имели бы доступ, если бы не литература и кино».
Участие «Айдинлар» в международной программе Casa Asia — важный шаг для Узбекистана на мировой кинематографической карте. Демонстрация фильма в Мадриде не только позволяет познакомить зарубежную аудиторию с современным узбекским кино, но и укрепляет культурные связи между странами, привлекает внимание к талантам узбекских режиссёров и открывает новые возможности для международного сотрудничества в сфере искусства и туризма.