O'zbekiston va Sent-Lyusiya o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatildi
Nyu-York shahrida O'zbekiston bilan Sent-Lyusiya o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatish to'g'risida Qo'shma kommyunike imzolandi.
Hujjatni ikki davlat hukumatlari nomidan O'zbekistonning BMTdagi doimiy vakili Ulug'bek Lapasov va Sent-Lyusiyaning BMTdagi doimiy vakili Menissa Rambali imzoladi.
Tomonlar xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT va uning ixtisoslashgan muassasalari doirasida qo'shma hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikning o'zaro manfaatli yo'nalishlarini topish uchun ikki tomonlama aloqalarni faollashtirish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Hujjatning imzolanishi O'zbekistonning Karib havzasi mamlakatlari bilan o'zaro hamkorligini faollashtirishda muhim qadam bo'ldi.
Shu tariqa, Karib dengizining sharqiy qismida joylashgan Sent-Lyusiya orol davlati O'zbekiston bilan diplomatik munosabatlar o'rnatgan 163-davlat bo'ldi .
Eslatib o'tamiz, O'zbekiston 2025-yil 10-iyul kuni Afrikadagi Eritreya mamlakati bilan diplomatik munosabatlar o'rnatgan edi.

Узбекистан установил дипломатические отношения с Сент-Люсией
В городе Нью-Йорке подписано Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Сент-Люсией.
От имени правительств двух стран документ подписали постоянный представитель Узбекистана при ООН Улугбек Лапасов и постоянный представитель Сент-Люсии при ООН Менисса Рамбалли.
Стороны выразили готовность к укреплению совместного взаимодействия в рамках международных организаций, включая ООН и её специализированные учреждения.
Достигнута договорённость об активизации двусторонних контактов по поиску взаимовыгодных направлений сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Подписание документа стало важным шагом к активизации взаимодействия Узбекистана со странами Карибского бассейна.
Расположенное в восточной части Карибского моря островное государство Сент-Люсия стало 163-й страной, с которой Узбекистан установил дипломатические отношения.
Напомним, что 10 июля 2025 года Узбекистан установил дипломатические отношения с африканской Эритреей.