Eldor Aripov: O'zbekiston dinlararo muloqotning rivojlanishiga o'zining munosib hissasini qo'shmoqda
O'zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov bugun poytaxtimizda boshlagan "Deklaratsiyalar muloqoti" II xalqaro forumidagi o'zining kirish so'zida dunyoning ko'plab burchaklarida konfessiyalararo ziddiyatlar kuchayib borayotgan bir sharoitda Forum turli diniy qarashlarga ega bo'lgan odamlarni o'zaro hurmat, vijdon erkinligi va bag'rikenglik madaniyatini qaror toptirish yo'lida birlashtiradigan noyob maydonga aylanayotganini ta'kidladi.
U joriy forum 2022-yilda boshlangan tashabbusning davomi bo'lib, uning natijasi sifatida BMT Bosh Assambleyasining rasmiy hujjati sifatida tan olingan Buxoro deklaratsiyasi qabul qilinganini eslatib o'tdi.
Tadbirning maqsadlari xususida so'z yuritarkan, ekspert Forumning asosiy vazifasi ma'rifat va bag'rikenglik madaniyati g'oyalarini ilgari surishda xalqaro hamkorlikni mustahkamlashdan iboratligiga e'tibor qaratdi. "Forumimizni aynan "Muloqot" deb atashimiz ramziy ma'no kasb etadi. Chunki deklaratsiyalar so'zlar kuch-qudrat kasb etganda va niyatlar umumiy yo'nalishga aylangandagina vujudga keladi. Biroq bunga olib boradigan yo'l har doim ishonchli suhbatdan boshlanadi, undan esa tashabbuslar, loyihalar va hamkorliklar yetishib chiqadi", – dedi u.
Bu fikrni davom ettirib, Eldor Aripov shunday yondashuvlar bugungi kunda O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar bilan ko'p jihatdan uyg'un ekanligini ta'kidladi. Xususan, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan "Yangi O'zbekiston"ni barpo etish strategiyasi doirasida inson huquqlarini himoya qilish, jumladan, e'tiqod erkinligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda.
SMTI rahbarining ta'kidlashicha, bu masalaga jamiyatning barqaror rivojlanishining poydevori sifatida qaralmoqda. Bu borada so'nggi yillarda mamlakatimizda diniy sohada jiddiy o'zgarishlar amalga oshirildi. Xususan, 2021-yilda O'zbekiston Respublikasining "Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to'g'risida"gi Qonuni yangi tahrirda qabul qilindi.
Diniy tashkilotlarni ro'yxatga olish tartibi sezilarli darajada soddalashtirildi. Bundan tashqari, Haj ziyoratini amalga oshirish uchun ajratilgan kvotalar ikki barobarga ko'paytirildi, shuningdek, qo'shimcha ravishda yana 3 ta oliy islom ta'lim muassasasi ochildi.
Uning so'zlariga ko'ra, O'zbekiston vijdon erkinligi kafolati radikallashuv va diniy asosdagi mojarolar xavfini kamaytirishiga ishonadi. Davlat ham bunga hokimiyat va jamiyat o'rtasidagi ishonchni mustahkamlashning asosiy omili sifatida qaraydi.
So'zining yakunida SMTI direktori forum doirasidagi muloqot tinchlik va hamjihatlik muhitini shakllantirish yo'lidagi muhim qadam bo'lishiga, Forumning yakuniy hujjati esa umuminsoniy qadriyatlarni global darajada ilgari surishga salmoqli hissa qo'shishiga ishonch bildirdi.
Eslatib o'tamiz, Forum SMTI tomonidan Amerikaning "Love Your Neighbor Community" nodavlat tashkiloti bilan hamkorlikda Din ishlari bo'yicha qo'mita, O'zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Samarqand viloyati hokimligi ko'magida tashkil etildi.

Элдор Арипов: Узбекистан вносит реальный вклад в развитие межрелигиозного диалога
Выступая с приветственной речью на открывшемся сегодня в Ташкенте II Международном форуме «Диалог деклараций», директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) Элдор Арипов отметил что в условиях, когда в многих уголках мира обостряются межконфессиональные противоречия, данный форум становится уникальной площадкой, объединяющей людей, исповедующих разные религиозные взгляды, ради утверждения взаимного уважения, свободы совести и культуры толерантности.
Он напомнил, что нынешний форум является продолжением инициативы, начатой в 2022 году, результатом которой стала Бухарская декларация, признанная официальным документом Генеральной Ассамблеи ООН.
Говоря о целях мероприятия, эксперт обратил внимание на то, что ключевая задача Форума заключается в укреплении международного сотрудничества в продвижении идей просвещения и культуры толерантности. «Символично, что мы называем наш Форум именно «Диалогом». Ведь декларации рождаются тогда, когда слова обретают силу и намерения становятся общим курсом. Но путь к этому всегда начинается с доверительного разговора, из которого вырастают инициативы, проекты и партнёрства», – подчеркнул он.
Развивая эту мысль, Элдор Арипов отметил, что подобные подходы во многом созвучны реформам, реализуемым сегодня в Узбекистане. В частности, в рамках стратегии построения «Нового Узбекистана», провозглашённой Президентом Шавкатом Мирзиёевым, особое внимание уделяется защите прав человека, включая обеспечение свободы вероисповедания.
Глава ИСМИ подчеркнул, что этот вопрос рассматривается как краеугольный камень устойчивого развития общества. В этой связи за последние годы в стране были осуществлены серьёзные преобразования в религиозной сфере. В частности, в 2021 году был принят закон «О свободе совести и религиозных организациях» в новой редакции.
Значительно упрощён порядок регистрации религиозных организаций. Кроме того, были вдвое увеличены квоты для совершения паломничества – Хадж, а также дополнительно открыты 3 высших исламских учебных заведения.
По его словам, Узбекистан исходит из того, что гарантия свободы совести снижает риск радикализации и возникновения конфликтов на религиозной почве. Государство также рассматривает это как ключевой фактор укрепления доверия между властью и обществом.
В завершение директор ИСМИ выразил уверенность, что диалог в рамках форума станет важным шагом на пути к формированию атмосферы мира и согласия, а итоговый документ Форума внесёт значимый вклад в продвижение общечеловеческих ценностей на глобальном уровне.
Напомним, что Форум организован ИСМИ совместно с американской НПО «Love Your Neighbor Community» (LYNC) при поддержке Комитета по делам религий, Центра исламской цивилизации в Узбекистане, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и хокимията Самаркандской области.
В нем принимают участие около 50 ведущих религиоведов, богословов, экспертов и высокопоставленных лиц из 15 стран, включая США, Великобританию, Китай, Саудовскую Аравию, Объединённые Арабские Эмираты, Индонезию и государства Центральной Азии.