Granadada "Samarqandga sayohat: Rui Gonsales de Klavixoning Amir Temur davlatidagi elchilik faoliyati haqida" nomli ko'rgazma ochildi
Ispaniyaning Granada shahridagi "Andalusiya merosi" jamg'armasi shtab-kvartirasida "Samarqandga sayohat. Ruy Gonsales de Klavixoning Amir Temur davlatidagi elchilik faoliyati haqida (1403–1406)" nomli ko'rgazma ochildi.
Ko'rgazma tashrif buyuruvchilarni Kastiliya va Sharq o'rtasidagi o'rta asr diplomatiyasining eng ajoyib epizodlaridan biri bilan tanishtiradi.
Unga Granada universiteti professori Rafael Lopes Guzman kuratorlik qilayapti. Ekspozitsiyada elchining Kadizdan Samarqandga borishi uchun Konstantinopol, Anadolu, Armaniston, Fors va Transoksaniya orqali bosib o'tgan yo'llari haqidagi muhim ma'lumotlar asosiy o'rin egallagan. "Andalusiya merosi" jamg'armasi kolleksiyalari, Granada universiteti Qirollik kasalxonasi kutubxonasi va Qirollik cherkovi kabi shaxsiy kolleksiyalar va muassasalardan olingan artefaktlar tashrif buyuruvchilar e'tiboriga taqdim etilmoqda.
Tashkilotchilarga ko'ra, ko'rgazma nafaqat nodir eksponatlar bilan tanishish, balki, XV asr boshidagi diplomatik muloqot, madaniy aloqalar va Sharq va G'arbning o'zaro idrogi tarixiga to'xtalib o'tish imkonini beradi. Shuningdek, Yevropa jamoatchiligiga Samarqandning tarixiy ahamiyati, nafaqat O'zbekiston, balki butun Yevroosiyo makonida muhim rol o'ynagan Temuriylar merosi bilan yaqindan tanishtiradi.

“Andalusian Heritage” Foundation: Exhibition “Journey to Samarkand. Report on the Embassy of Ruy González de Clavijo to Amir Timur (1403–1406)”
At the Headquarters of the “Andalusian Heritage” Foundation: Exhibition “Journey to Samarkand. Report on the Embassy of Ruy González de Clavijo to Amir Timur (1403–1406)”
The exhibition introduces visitors to one of the most remarkable episodes of medieval diplomacy between Castile and the East.
The curator of the exhibition is Professor Rafael López Guzmán from the University of Granada. The display traces the embassy’s route from Cádiz to Samarkand via Constantinople, Anatolia, Armenia, Persia, and Transoxiana. Visitors can view artifacts from the collections of the Andalusian Heritage Foundation, private collections, and institutions such as the Library of the Royal Hospital of the University of Granada and the Royal Chapel.
A special place is given to three historical editions of Clavijo’s chronicle (1582, 1782, and 2009), as well as a reliquary containing the hand of Saint John the Baptist from the Royal Chapel of Granada—an object that Clavijo described with particular reverence in his writings.
The organizers emphasize that the exhibition not only showcases rare artifacts and offers insight into the history of diplomatic dialogue, cultural contacts, and mutual perceptions between East and West in the early 15th century, but also allows the European public to gain a deeper understanding of the historical significance of Samarkand and the Timurid legacy, which played a key role in the history not only of Uzbekistan but of the entire Eurasian region.