O‘zbekiston Prezidenti SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-sentabr kuni Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin raisligida o‘tgan tadbirda Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, shuningdek, SHHT bosh kotibi Nurlan Yermekbayev va Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Ularbek Sharsheyev qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va tashkilot faoliyatini takomillashtirish istiqbollari muhokama qilindi, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ochiq fikr almashildi.
Xitoy Raisi Si Szinpin davlatimiz rahbariga so‘z berar ekan, mamlakatimiz yetakchisi va xalqini Mustaqillik kuni bilan qutladi hamda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston yuksak sur’atda rivojlanib, mamlakatda hayot yaxshilangani va Xitoy tomoni bundan juda mamnunligini alohida ta’kidladi.
Prezidentimiz uchrashuv ishtirokchilarini qutlab, Xitoyning SHHTga raisligini yuksak baholadi va Ikkinchi jahon urushidagi Buyuk G‘alabaning 80 yilligi bilan tabrikladi, shuningdek, SHHTga a’zo davlatlar delegatsiyalari rahbarlariga O‘zbekiston Respublikasining Mustaqillik kuni munosabati bilan bildirgan samimiy tabriklari va ezgu tilaklari uchun minnatdorlik izhor etdi.
Mamlakatimiz yetakchisi ushbu sammit global noaniqlik sharoitida o‘tayotganini qayd etdi.
Ishonchning tizimli inqirozi, mojarolarning kengayib borayotgani, ko‘p tomonlama institutlarning zaiflashishi va jahon savdo tizimining parchalanishi xalqaro xavfsizlik va barqarorlik arxitekturasi asoslariga putur yetkazmoqda.
– Bunday sharoitda SHHT davlatlarining bir-birini o‘zaro tushunishi va birdamligi – bu faqat qimmatli boylik emas, balki bizning bepoyon mintaqamizda tinchlikni saqlashning kalitidir, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
SHHT doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida davlatimiz rahbari quyidagi masalalarga e’tibor qaratdi.
Eng avvalo, tashkilotning samaradorligini oshirish, uning institutlari va qarorlarni amalga oshirish mexanizmlarini mustahkamlash zarurligi qayd etildi. Tashkilotni transformatsiya qilish bo‘yicha Samarqand sammitida boshlangan jarayonlar ushbu muhim vazifalarni hal etishga yordam berishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari SHHTni izchil kengaytirish, uning muloqot bo‘yicha sheriklari tarkibiga yangi a’zolarni, jumladan, boshqa mintaqa davlatlarini qo‘shish zarurligini, bu tashkilotni Global Janub mamlakatlari bilan hamkorlik platformasiga aylantirishga yordam berishini ta’kidladi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik SHHTning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
– Bugungi kunda kelishilgan yondashuvlarga hamda ishonch va xavfsizlikni ta’minlashning yangi mexanizmlariga talab kuchayib bormoqda, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Shu ma’noda, davlatimiz rahbari Yadro xavfsizligi yo‘lida ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlash bo‘yicha SHHT deklaratsiyasini qabul qilishga chaqirdi. Ushbu deklaratsiya tinchlik yo‘lidagi atomni rivojlantirish va favqulodda holatlarga javob qaytarishning mustahkam asosiga aylanadi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligidagi tarqatmaslik global rejimiga munosib hissa bo‘ladi.
Transchegaraviy tahdidlarga qarshi samarali kurashish maqsadida Ichki ishlar va jamoat xavfsizligi vazirlari kengashi ishini qayta tiklash, Jinoyatchilikka qarshi kurashishda hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni qayta ko‘rib chiqish, Giyohvandlikka qaram bo‘lib qolishga qarshi kurashishning 2030-yilga qadar mo‘ljallangan dasturini ishlab chiqish taklif qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi “SHHT – Afg‘oniston” muloqot guruhi faoliyati qayta tiklanishini qo‘llab-quvvatladi. Konstruktiv muloqotlarni rivojlantirish va Afg‘onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish uning asosiy vazifalaridan biri bo‘lishi mumkin.
Jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan hozirgi tendensiyalarni hisobga olib, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
– Biz keng mintaqamizda iqtisodiy hamkorlikning barqaror modellarini shakllantirish tarafdorimiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Savdoni soddalashtirish tartib-taomillari to‘g‘risidagi bitimni imzolash hamda mintaqaviy sanoat va infratuzilma loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning samarali vositalarini tezroq joriy etish muhimligi qayd etildi.
Ishonchli ishlab chiqarish-logistika zanjirlarini rivojlantirish va o‘zaro sarmoyalarni rag‘batlantirish maqsadida SHHT doirasida Strategik materiallar bo‘yicha mintaqaviy markaz, Energetika konsorsiumi, startap va innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda ilgari surish uchun Venchur kompaniyalari va jamg‘armalari tarmog‘i, biznes bo‘yicha muloqotlarni yo‘lga qo‘yish va investitsiyalarni ilgari surish uchun Maxsus elektron portal kabi bir qator yangi ko‘p tomonlama tuzilmalar va kooperatsiyani qo‘llab-quvvatlash vositalarini joriy etish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari Shimol – Janub va Sharq – G‘arb yo‘nalishlari bo‘yicha transport-tranzit salohiyatini to‘liq ishga solish, Markaziy Osiyo orqali Fors ko‘rfazi va Hind okeani portlariga chiqadigan janubiy yo‘nalishdagi yo‘laklarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi.
“SHHT yagona transport makoni”ni shakllantirish va uni “Bir makon, bir yo‘l” strategik tashabbusi bilan bog‘lash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. Yangi multimodal tarmoqlar, raqamli platformalar va “yashil” yo‘laklar yaratishni nazarda tutuvchi konsepsiyani ishlab chiqish taklif etildi.
SHHTning “yashil” transformatsiya sohasidagi hamkorligini kengaytirish borasida iqlim o‘zgarishiga moslashish, havoga zaharli gazlarni chiqarishni kamaytirish, ekologik xavf-xatarlarni bashorat qilish uchun sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish masalalari bo‘yicha mintaqaviy platformani ishga tushirish zarurligi qayd etildi.
– Madaniy aloqalarni yanada chuqurlashtirish va xalq diplomatiyasi institutini kuchaytirish SHHT doirasidagi uzoq muddatli sheriklikning muhim omili hisoblanadi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Xalq ijodiyoti xalqaro festivallarini o‘tkazish, “SHHT universiteti” sheriklik tarmog‘ining onlayn kampusini yaratish, innovatsion yo‘nalishlar bo‘yicha har yili talabalar va yosh mutaxassislar o‘rtasida tanlov va olimpiadalar tashkil etish gumanitar almashuvlarni rivojlantirish hamda xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga kuchli turtki berishi ta’kidlandi.
“Sayyohlik yo‘lagi” va SHHT tibbiyot turizmi alyansini ishga tushirish kabi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish taklif qilindi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovni Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislikni qabul qilgani bilan tabrikladi.
Xitoy Raisi Si Szinpin davlatimiz rahbariga ilgari surilgan muhim tashabbuslar uchun minnatdorlik bildirib, ularni birgalikda amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Majlis yakunida hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi. Xususan, Tyanszin deklaratsiyasi, SHHTni 2035 yilga qadar rivojlantirish strategiyasi hamda hamkorlikning turli sohalarida sheriklikni yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim ko‘p tomonlama hujjatlar to‘plami qabul qilindi.

President of Uzbekistan identifies priorities of deepening multifaceted cooperation in the framework of SCO
On September 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a regular meeting of the Council of heads of member states of the Shanghai Cooperation Organization held in Tianjin.
The event, chaired by President of the People's Republic of China Xi Jinping, was also attended by President of the Republic of Belarus Aleksandr Lukashenko, Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi, President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, as well as SCO secretary general Nurlan Yermekbayev and director of the Executive Committee of the Regional Anti-Terrorist Structure of the Organization Ularbek Sharsheyev.
In accordance with the agenda, the prospects for further deepening multilateral cooperation within the SCO and improving the organization's activities were discussed, and an open exchange of views on topical issues on the regional and international agenda took place.
Giving the floor to the Head of our state, President of the People's Republic of China Xi Jinping congratulated President Shavkat Mirziyoyev and the people of Uzbekistan on Independence Day.
He particularly emphasized that under the leadership of the President, Uzbekistan is developing at a rapid pace, the life of the people has improved, and the Chinese side sincerely rejoices in these successes.
Welcoming the participants of the meeting, the leader of Uzbekistan highly appreciated China's chairmanship of the SCO and congratulated those present on the 80th anniversary of the Great Victory in World War II, as well as thanked the heads of delegations of SCO member states for their warm congratulations and sincere wishes on the occasion of the Independence Day of the Republic of Uzbekistan.
The leader of our country stressed that the current summit is taking place in conditions of global uncertainty.
A systemic crisis of trust, the escalation of conflicts, the weakening of multilateral institutions, and the fragmentation of the world trade system are undermining the foundations of the international architecture of security and stability.
- In such conditions, mutual understanding and solidarity among SCO member states is not just a valuable asset, but the key to preserving peace in our vast region, - said the leader of Uzbekistan.
With a view to further enhance multilateral cooperation within the SCO, the leader of Uzbekistan drew attention to the following.
First of all, the importance of improving the organization's efficiency, its institutions, and mechanisms for implementing decisions was emphasized. Confidence was expressed that the process of transforming the organization launched at the Samarkand summit would contribute to solving these tasks.
The Head of State spoke in favor of the consistent expansion of the SCO, the inclusion of new states in its membership, including countries from other regions, which will contribute to the transformation of the organization into a platform for cooperation with the states of the Global South.
Cooperation in the field of security was identified as one of the key priorities of the SCO.
- Today, there is a growing need for coordinated approaches and new mechanisms to build trust and ensure security, - underlined the President of Uzbekistan.
In this context, the head of Uzbekistan called for the adoption of the SCO Declaration on strengthening multilateral partnership for nuclear security, which will become a solid foundation for the development of peaceful nuclear energy and response to emergencies, as well as an important contribution to the global non-proliferation regime under the auspices of the United Nations.
To effectively counter cross-border threats, it was proposed to resume the work of the Meeting of ministers of internal affairs and public security, revise the provisions of the Agreement on cooperation in combating crime, and develop a Program to combat drug addiction until 2030.
The leader of Uzbekistan supported the resumption of the work of the “SCO-Afghanistan” Contact group, one of whose main tasks could be to develop proposals for the development of constructive dialogue and support for socio-economic projects in Afghanistan.
Against the backdrop of current trends in the global economy, priority is given to expanding trade and economic cooperation.
- We stand for the formation of a sustainable model of economic cooperation in our vast region, - said the Head of our state.
In this context, the importance of signing the Agreement on trade procedures simplification and the early implementation of effective financial support instruments for regional industrial and infrastructure projects was noted.
In order to develop reliable production and logistics chains and stimulate mutual investment, it was proposed to create a number of new multilateral platforms and instruments to support cooperation within the SCO, such as a Regional center for critical materials, an Energy consortium, a Network of venture companies and funds to support start-ups and innovative projects, and a Special electronic portal for establishing business contacts and promoting investment, with the involvement of the regions.
The Head of our state paid special attention to unlocking the transport and transit potential of the North-South and East-West lines, developing corridors in the southern direction, running through Central Asia, with access to the ports of the Persian Gulf and the Indian Ocean.
Considerable opportunities were identified for coordinating efforts to form a “SCO common transport space” and link it to the Belt and Road strategic initiative. It was proposed to develop a concept providing for the creation of new multimodal networks, digital platforms, and “green” corridors.
In the context of expanding the SCO partnership in the field of green transformation, the need to launch a regional platform on climate change adaptation, decarbonisation and the introduction of artificial intelligence technologies for forecasting environmental risks was noted.
- The key factor in long-term partnership within the SCO is the further deepening of cultural ties and the strengthening of the institution of "people's diplomacy", - emphasized the President of Uzbekistan.
He noted that the International Festival of Folk Art, creation of an online campus for the SCO University partner network, and organization of annual competitions and Olympiads among students and young professionals in innovative fields could give a powerful impetus to the development of humanitarian exchanges and further rapprochement between our peoples.
It was also proposed to work on such promising projects as the launch of the “Tourism Corridor” and the SCO Medical Tourism Alliance.
In conclusion, the Head of our state congratulated the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov on assuming the chairmanship of the Shanghai Cooperation Organization.
The President of the People's Republic of China, Xi Jinping, expressed his gratitude to the Head of our state for the important initiatives put forward in his speech and stressed the importance of their joint implementation.
Following the meeting, a document signing ceremony was held. In particular, the Tianjin Declaration, the SCO development strategy until 2035, and a package of important multilateral documents aimed at further strengthening partnership in various areas of cooperation were adopted.