O'zbekiston Prezidenti 30-avgust - 3-sentabr kunlari rasmiy tashrif bilan Xitoyda bo'ladi
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan 30-avgust - 3-sentabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo'ladi.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma’lumotiga ko'ra, O'zbekiston yetakchisi 31-avgust - 1-sentabr kunlari Tyanszin shahrida o'tadigan Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi va "SHHT plyus" formatidagi sammitda ishtirok etadi.
Tadbirlar kun tartibidan ustuvor yo'nalishlarda ko'p tomonlama hamkorlikni kengaytirish va tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirishning dolzarb jihatlari o'rin olgan. Uning yakunida Tyanszin deklaratsiyasi, xavfsizlik, raqamli iqtisodiyot, "yashil" sanoat, energetika, turizm va boshqa sohalarda sheriklikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaratilgan qo'shma hujjatlar va qarorlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
2-sentabr kuni Pekin shahrida davlatimiz rahbari XXR Raisi Si Szinpin bilan muzokaralar o'tkazadi, shuningdek, Xitoy rasmiy shaxslari va yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o'tkazadi. O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko'rib chiqiladi.
O'zbekiston Prezidenti 3-sentabr kuni Ikkinchi jahon urushidagi G'alabaning 80 yilligiga bag'ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etadi.

Президент Узбекистана 30 августа – 3 сентября совершит официальный визит в Китай
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Председателя КНР Си Цзиньпина 30 августа – 3 сентября посетит Китай с официальным визитом.
По информации пресс-службы главы нашего государства, 31 августа – 1 сентября лидер Узбекистана примет участие в заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и саммите в формате «ШОС плюс», которые пройдут в городе Тяньцзине.
В повестку дня мероприятий включены актуальные аспекты расширения многостороннего сотрудничества в приоритетных направлениях и дальнейшего совершенствования деятельности организации. По итогам планируется принятие Тяньцзиньской декларации, совместных документов и решений, направленных на развитие и укрепление партнерства в области безопасности, цифровой экономики, «зеленой» промышленности, энергетики, туризма и других сферах.
2 сентября в городе Пекине глава нашего государства проведёт переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, а также встречи с официальными лицами и руководителями ведущих компаний Китая. Будут рассмотрены вопросы углубления узбекско-китайских отношений всепогодного всестороннего стратегического партнерства и наращивания практического взаимодействия.
3 сентября Президент Узбекистана примет участие в торжественных мероприятиях по случаю 80-летия Победы во Второй мировой войне.