O'zbekiston Prezidenti "Toshkent-Sharqiy" aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportni borib ko'rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Toshkent-Sharqiy" aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportni borib ko'rdi.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, mamlakatimiz taraqqiy etib, xalqaro nufuzi oshgani sari dunyo bilan aloqalar faollashib bormoqda. Shu bois transport infratuzilmasining barcha yo'nalishlarini mutanosib rivojlantirish choralari ko'rilmoqda.
Ana shunday strategik loyihalardan biri – "Toshkent-Sharqiy" aerodromi negizidagi biznes aviatsiyasi majmuasidir. Uning qurilishi 2017 yilda boshlangan edi. Pandemiya va undan keyingi qiyinchiliklardan o'tib, nihoyat ulkan inshoot qurib bitkazildi.
Aeroportning umumiy maydoni 561 gektardan iborat. 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo'nish yo'lagi va 3 ta harakatlanish yo'li yangilanib, eng og'ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo'ldi. 20 ta "havo kemasi"ga mo'ljallangan perron barpo etildi. "Boeing 787", "A 320" kabi samolyotlar, biznes-jetlar hamda vertolyotlar uchun angarlar qurildi. Bu ularning qishda iliq, yozda salqin saqlanishi va xavfsizligini ta'minlaydi.
Aeroportda VIP va CIP terminallar bunyod etilgan. Oliy martabali mehmonlar zalida rasmiy kutib olish, muzokaralar va brifing o'tkazish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Soatiga 100 nafar yo'lovchini qabul qilish quvvatiga ega CIP terminalida do'kon va ovqatlanish joylari bo'ladi.
Muhimi, aeroport ICAO III-A toifasidagi ilg'or radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi. Bu noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish va qo'nish imkonini beradi.
Yangi aeroport qulay joylashuvi tufayli poytaxt va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport xabiga aylanadi. Xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlarini amalga oshirish imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlar uchun sharoitlar yaxshilanadi. Natijada iqtisodiy aloqalar va xizmat ko'rsatish sohasi yanada rivojlanib, yangi ish o'rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda jamoat faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
– Ko'p yil tayyorgarlik qilib, mana shunday aeroport qurdik. Bu ham davlatchilikning yana bir zamini. Bu yerda yurtimizga keladigan mehmonlar va samolyotlarga yuqori darajada xizmat ko'rsatiladi.

President Shavkat Mirziyoyev Inspects New Airport Built on the Basis of “Tashkent-East” Airfield
According to the press service of the head of state, as Uzbekistan develops and strengthens its international standing, its ties with the outside world are becoming increasingly active. In this regard, consistent measures are being taken to comprehensively develop the country’s transport infrastructure.
One of such strategic projects is the business aviation complex built on the basis of the “Tashkent-East” airfield. Construction began in 2017. Despite the pandemic and subsequent challenges, the large-scale project was successfully completed.
The airport covers a total area of 561 hectares. The 4-kilometer runway and three taxiways were fully reconstructed, making it possible to receive even the heaviest aircraft. An apron for 20 aircraft has been built. Modern hangars were erected to provide safe and optimal storage conditions for Boeing-787s, A320s, business jets, and helicopters.
VIP and CIP terminals have been constructed at the airport. The hall for high-ranking guests is fully equipped for official meetings, negotiations, and briefings. The CIP terminal, designed to accommodate 100 passengers per hour, will feature shops and dining areas.
Importantly, the airport is being equipped with modern ICAO Category III-A radio-technical and meteorological systems. This will ensure safe takeoffs and landings even in adverse weather conditions.
Thanks to its convenient location, the new airport will become an important transport hub for the capital and New Tashkent. It will expand opportunities for international visits and business trips, improve conditions for foreign investors, increase economic activity, boost the service sector, and create new jobs.
The head of state also spoke with representatives of the public and the older generation at the site.
“After long preparations, we have built a new airport that will provide a high level of service for guests of our country. This will help ease the load on Tashkent International Airport. A large complex is also planned to be built for it at another location. In general, large-scale projects are being implemented across all regions. May these new facilities strengthen our well-being and serve the people, and may peace always prevail in our country,” noted the President of Uzbekistan.