O'zbekiston Prezidenti "Toshkent-Sharqiy" aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportni borib ko'rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Toshkent-Sharqiy" aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportni borib ko'rdi.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, mamlakatimiz taraqqiy etib, xalqaro nufuzi oshgani sari dunyo bilan aloqalar faollashib bormoqda. Shu bois transport infratuzilmasining barcha yo'nalishlarini mutanosib rivojlantirish choralari ko'rilmoqda.
Ana shunday strategik loyihalardan biri – "Toshkent-Sharqiy" aerodromi negizidagi biznes aviatsiyasi majmuasidir. Uning qurilishi 2017 yilda boshlangan edi. Pandemiya va undan keyingi qiyinchiliklardan o'tib, nihoyat ulkan inshoot qurib bitkazildi.
Aeroportning umumiy maydoni 561 gektardan iborat. 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo'nish yo'lagi va 3 ta harakatlanish yo'li yangilanib, eng og'ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo'ldi. 20 ta "havo kemasi"ga mo'ljallangan perron barpo etildi. "Boeing 787", "A 320" kabi samolyotlar, biznes-jetlar hamda vertolyotlar uchun angarlar qurildi. Bu ularning qishda iliq, yozda salqin saqlanishi va xavfsizligini ta'minlaydi.
Aeroportda VIP va CIP terminallar bunyod etilgan. Oliy martabali mehmonlar zalida rasmiy kutib olish, muzokaralar va brifing o'tkazish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Soatiga 100 nafar yo'lovchini qabul qilish quvvatiga ega CIP terminalida do'kon va ovqatlanish joylari bo'ladi.
Muhimi, aeroport ICAO III-A toifasidagi ilg'or radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi. Bu noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish va qo'nish imkonini beradi.
Yangi aeroport qulay joylashuvi tufayli poytaxt va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport xabiga aylanadi. Xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlarini amalga oshirish imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlar uchun sharoitlar yaxshilanadi. Natijada iqtisodiy aloqalar va xizmat ko'rsatish sohasi yanada rivojlanib, yangi ish o'rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda jamoat faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
– Ko'p yil tayyorgarlik qilib, mana shunday aeroport qurdik. Bu ham davlatchilikning yana bir zamini. Bu yerda yurtimizga keladigan mehmonlar va samolyotlarga yuqori darajada xizmat ko'rsatiladi.

Президент Узбекистана ознакомился с новым аэропортом, построенным на базе аэродрома «Ташкент-Восточный»
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с новым аэропортом, построенным на базе аэродрома «Ташкент-Восточный».
Как пишет пресс-служба главы нашего государства, по мере развития нашей страны и укрепления ее международного авторитета связи с внешним миром становятся все более активными. В этой связи последовательно принимаются меры по комплексному развитию транспортной инфраструктуры.
Одним из таких стратегических проектов стал комплекс бизнес-авиации на базе аэродрома «Ташкент-Восточный». Его строительство началось в 2017 году. Масштабный проект, пройдя через пандемию и последующие трудности, был успешно завершен.
Общая площадь аэропорта составляет 561 гектар. Взлетно-посадочная полоса длиной 4 километра и три рулежные дорожки были полностью реконструированы, что позволило принимать даже самые тяжелые самолеты. Построен перрон на 20 воздушных судов. Для лайнеров «Boeing-787», «А320», бизнес-джетов и вертолетов возведены современные ангары, обеспечивающие их безопасное хранение в оптимальных условиях.
В аэропорту построены VIP и CIP-терминалы. В зале для высокопоставленных гостей предусмотрены все условия для официальных встреч, переговоров и брифингов. CIP-терминал, рассчитанный на прием 100 пассажиров в час, будет располагать магазинами и зонами общественного питания.
Особо важно, что аэропорт оборудуется современными радиотехническими и метеорологическими системами категории ICAO III-A. Это позволит обеспечивать взлеты и посадки даже в сложных погодных условиях.
Благодаря удобному расположению новый аэропорт станет важным транспортным узлом для столицы и Нового Ташкента. Расширятся возможности для проведения международных визитов и деловых поездок, улучшатся условия для иностранных инвесторов. В результате возрастет экономическая активность, сфера услуг получит импульс к развитию и появятся новые рабочие места.
Глава государства также побеседовал на месте с представителями общественности и старшего поколения.
– После долгой подготовки мы построили новый аэропорт, который обеспечит высокий уровень сервиса для гостей нашей страны. Это позволит разгрузить Ташкентский международный аэропорт. Для него также запланировано возведение крупного комплекса в другом месте. В целом во всех регионах реализуются масштабные проекты. Пусть новые сооружения укрепляют наше благополучие и служат народу, а в стране всегда царит мир, – отметил Президент Узбекистана.