Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlarining Afg'oniston bo'yicha maxsus vakillarining ilk uchrashuvi bo'lib o'tdi
O'zbekiston tashabbusi bilan bugun Markaziy Osiyo davlatlarining Afg'oniston bo'yicha maxsus vakillarining ilk uchrashuvi bo'lib o'tdi.
TIV ma'lumotiga ko'ra, majlisda O'zbekiston, Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikiston vakillari ishtirok etishdi. Ishtirokchilar 2024-yil 9-avgust kuni Ostona shahrida o'tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining oltinchi Maslahat uchrashuvi yakunlari bo'yicha Qabul qilingan Qo'shma bayonot hamda 2025-2027-yillarga mo'ljallangan Mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha Yo'l xaritasiga tayangan holda, Afg'oniston masalalari bo'yicha maxsus vakillar darajasida Kontakt guruhini tashkil etishning dolzarbligi va o'z vaqtida tashabbus sifatida ilgari surilganini ta'kidladilar.
Ushbu guruh Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun umumiy qiziqish uyg'otuvchi masalalar yuzasidan muntazam va maqsadli muloqot olib boruvchi mustaqil mintaqaviy platforma sifatida qaralmoqda.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo va Afg'onistonning geostrategik o'rni, tarixiy jihatdan bog'liq madaniy va iqtisodiy makon, shuningdek, Yevroosiyoda barqarorlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashga bo'lgan umumiy manfaatlar inobatga olinib, Afg'oniston masalasiga mustaqil yondashuvni rivojlantirish muhimligi ta'kidlandi.
Tomonlar Afg'onistondagi vaziyat bo'yicha umumiy, muvozanatli va realistik yondashuvlarni ishlab chiqishga intilishlarini tasdiqladilar. Markaziy Osiyo va Afg'oniston o'rtasidagi savdo-iqtisodiy, transport-logistika hamda madaniy-gumanitar aloqalarni tiklash va rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Markaziy Osiyo davlatlari vakillari mintaqa mamlakatlarining milliy manfaatlari va ustuvor yo'nalishlarini inobatga olgan holda Afg'onistonning hozirgi amaldagi hokimiyati bilan hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashdilar hamda mintaqaviy xavfsizlik sohasida hamkorlikni kengaytirishga qiziqish bildirdilar. Bunga transchegaraviy jinoyatchilik, ekstremizm va terrorizmga, shuningdek, narkotik moddalar savdosiga qarshi kurash ham kiradi.
Tomonlar Afg'onistonning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo'yicha mintaqaviy sa'y-harakatlardagi o'rnini qayd etdilar.
Kontakt guruhining afg'on masalasi yuzasidan fikr almashish, maslahatlashuvlar o'tkazish va sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun platforma sifatida barqaror faoliyat yuritishini ta'minlash muhimligiga e'tibor qaratib, mazkur formatda, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Konsultativ uchrashuvlari doirasida muntazam uchrashuvlarni o'tkazish maqsadga muvofiqligi haqida kelishib oldilar.
Tomonlar Kontakt guruhining kelgusidagi faoliyati Markaziy Osiyo davlatlarining Afg'oniston bo'yicha mintaqaviy kun tartibini shakllantirishda mustaqil va mas'uliyatli rolini mustahkamlashga, shuningdek, butun makroregionning barqaror rivojlanishiga xizmat qilishini alohida ta'kidladilar.

В Ташкенте состоялась первая встреча специальных представителей стран Центральной Азии по Афганистану
По инициативе Узбекистана сегодня состоялась первая встреча специальных представителей стран Центральной Азии по Афганистану.
По информации МИД, в заседании приняли участие представители Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
Участники встречи, опираясь на положения Совместного заявления по итогам шестой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии и "Дорожной карты" по развитию регионального сотрудничества на 2025-2027 годы (9 августа 2024 года, г.Астана), отметили актуальность и своевременность создания Контактной группы на уровне специальных представителей по афганской тематике как самостоятельной региональной платформы для регулярного и целенаправленного диалога по вопросам, представляющим общий интерес для стран региона.
Участники подчеркнули важность развития самостоятельного подхода к афганской проблематике с учётом геостратегического положения Центральной Азии и Афганистана, исторически связанного культурного и экономического пространства, а также общей заинтересованности в обеспечении стабильности, безопасности и устойчивого развития в Евразии.
В ходе встречи стороны подтвердили стремление к выработке общих, сбалансированных и реалистичных подходов к ситуации в Афганистане на основе консенсуса. Отметили необходимость восстановления и развития торгово-экономических, транспортно-логистических и культурно-гуманитарных связей между Центральной Азией и Афганистаном.
Представители стран Центральной Азии обменялись мнениями по вопросам взаимодействия с нынешними де-факто властями Афганистана с учётом интересов и национальных приоритетов стран региона и выразили заинтересованность в расширении координации в сфере региональной безопасности, включая борьбу с трансграничной преступностью, экстремизмом и терроризмом, а также наркоторговли.
Стороны отметили роль Афганистана в региональных усилиях по достижению целей устойчивого развития.
Обратив внимание на важность придания устойчивого характера работе Контактной группы как платформы для обмена мнениями, консультаций и координации усилий по афганскому вопросу, договорились о целесообразности проведения регулярных встреч в данном формате, в том числе на полях Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Стороны подчеркнули, что дальнейшая деятельность Контактной группы будет способствовать укреплению самостоятельной и ответственной роли государств Центральной Азии в формировании региональной повестки по Афганистану и обеспечению устойчивого развития всего макрорегиона.