Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlarining Afg'oniston bo'yicha maxsus vakillarining ilk uchrashuvi bo'lib o'tdi
O'zbekiston tashabbusi bilan bugun Markaziy Osiyo davlatlarining Afg'oniston bo'yicha maxsus vakillarining ilk uchrashuvi bo'lib o'tdi.
TIV ma'lumotiga ko'ra, majlisda O'zbekiston, Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikiston vakillari ishtirok etishdi. Ishtirokchilar 2024-yil 9-avgust kuni Ostona shahrida o'tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining oltinchi Maslahat uchrashuvi yakunlari bo'yicha Qabul qilingan Qo'shma bayonot hamda 2025-2027-yillarga mo'ljallangan Mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha Yo'l xaritasiga tayangan holda, Afg'oniston masalalari bo'yicha maxsus vakillar darajasida Kontakt guruhini tashkil etishning dolzarbligi va o'z vaqtida tashabbus sifatida ilgari surilganini ta'kidladilar.
Ushbu guruh Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun umumiy qiziqish uyg'otuvchi masalalar yuzasidan muntazam va maqsadli muloqot olib boruvchi mustaqil mintaqaviy platforma sifatida qaralmoqda.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo va Afg'onistonning geostrategik o'rni, tarixiy jihatdan bog'liq madaniy va iqtisodiy makon, shuningdek, Yevroosiyoda barqarorlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashga bo'lgan umumiy manfaatlar inobatga olinib, Afg'oniston masalasiga mustaqil yondashuvni rivojlantirish muhimligi ta'kidlandi.
Tomonlar Afg'onistondagi vaziyat bo'yicha umumiy, muvozanatli va realistik yondashuvlarni ishlab chiqishga intilishlarini tasdiqladilar. Markaziy Osiyo va Afg'oniston o'rtasidagi savdo-iqtisodiy, transport-logistika hamda madaniy-gumanitar aloqalarni tiklash va rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Markaziy Osiyo davlatlari vakillari mintaqa mamlakatlarining milliy manfaatlari va ustuvor yo'nalishlarini inobatga olgan holda Afg'onistonning hozirgi amaldagi hokimiyati bilan hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashdilar hamda mintaqaviy xavfsizlik sohasida hamkorlikni kengaytirishga qiziqish bildirdilar. Bunga transchegaraviy jinoyatchilik, ekstremizm va terrorizmga, shuningdek, narkotik moddalar savdosiga qarshi kurash ham kiradi.
Tomonlar Afg'onistonning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo'yicha mintaqaviy sa'y-harakatlardagi o'rnini qayd etdilar.
Kontakt guruhining afg'on masalasi yuzasidan fikr almashish, maslahatlashuvlar o'tkazish va sa'y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun platforma sifatida barqaror faoliyat yuritishini ta'minlash muhimligiga e'tibor qaratib, mazkur formatda, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Konsultativ uchrashuvlari doirasida muntazam uchrashuvlarni o'tkazish maqsadga muvofiqligi haqida kelishib oldilar.
Tomonlar Kontakt guruhining kelgusidagi faoliyati Markaziy Osiyo davlatlarining Afg'oniston bo'yicha mintaqaviy kun tartibini shakllantirishda mustaqil va mas'uliyatli rolini mustahkamlashga, shuningdek, butun makroregionning barqaror rivojlanishiga xizmat qilishini alohida ta'kidladilar.

The First Meeting of Special Representatives of Central Asian Countries on Afghanistan Held in Tashkent
At the initiative of Uzbekistan, the first meeting of special representatives of the Central Asian countries on Afghanistan was held today.
According to the Ministry of Foreign Affairs, representatives of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan took part in the session.
The participants, guided by the provisions of the Joint Statement adopted following the Sixth Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia and the “Roadmap” for the development of regional cooperation for 2025–2027 (August 9, 2024, Astana), noted the relevance and timeliness of establishing a Contact Group at the level of special representatives on Afghan issues as an independent regional platform for regular and targeted dialogue on matters of common interest to the countries of the region.
They emphasized the importance of developing an independent approach to Afghan issues, taking into account the geostrategic position of Central Asia and Afghanistan, their historically linked cultural and economic space, as well as the shared interest in ensuring stability, security, and sustainable development in Eurasia.
During the meeting, the parties confirmed their commitment to developing common, balanced, and realistic approaches to the situation in Afghanistan on the basis of consensus. They highlighted the need to restore and develop trade, economic, transport, logistics, and cultural-humanitarian ties between Central Asia and Afghanistan.
The representatives of the Central Asian countries exchanged views on interaction with the current de facto authorities of Afghanistan, taking into account the interests and national priorities of the region’s states, and expressed interest in expanding coordination in the field of regional security, including combating transnational crime, extremism, terrorism, and drug trafficking.
The parties also underlined Afghanistan’s role in regional efforts to achieve the Sustainable Development Goals.
Noting the importance of ensuring the continuity of the Contact Group’s work as a platform for exchanging views, consultations, and coordinating efforts on Afghan issues, they agreed on the advisability of holding regular meetings in this format, including on the sidelines of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia.
The parties stressed that the further activities of the Contact Group will contribute to strengthening the independent and responsible role of the Central Asian states in shaping the regional agenda on Afghanistan and ensuring sustainable development across the entire macro-region.