Samarqandda BMTning Davlat xizmati forumi o'z ishini boshladi
BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar departamenti (UN DESA) O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi va Strategik islohotlar agentligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur nufuzli tadbirga O'zbekiston ilk bor mezbonlik qilmoqda.
Forum 23-25-iyun kunlari bo'lib o'tadi va unda Yevropa, Osiyo, Afrika hamda Lotin Amerikasining o'nlab mamlakatlaridan vazirlar, davlat organlari, xalqaro tashkilotlar, ilmiy doiralar, fuqarolik sektori va biznes vakillaridan iborat rekord darajadagi ishtirokchilar soni qayd etilishi kutilmoqda.
Anjuman – "2030-yilgacha besh yil: barqaror kelajak uchun davlat xizmatlarini taqdim etishni jadallashtirish" asosiy mavzusida tashkil etildi.
Forum dasturidan yalpi majlislar, mavzuga oid munozaralar, muvaffaqiyatli amaliyotlar taqdimotlari va davlat boshqaruvidagi yangi yondashuvlarga bag'ishlangan strategik muzokaralar o'rin olgan.
2003-yildan buyon ushbu forum AQSh, Avstriya, Tanzaniya, Janubiy Koreya va boshqa mamlakatlarda bo'lib o'tgan. 2025-yilda esa Samarqand davlat xizmati kelajagi haqidagi global muloqot uchun yangi markaziga aylanishi kutilmoqda.

В Самарканде стартовал Форум государственной службы ООН
В Самарканде началось одно из крупнейших международных мероприятий в сфере государственного управления – Форум государственной службы ООН (UN Public Service Forum 2025), сообщает ИА «Дунё».
Узбекистан впервые выступает принимающей стороной этого престижного форума, который пройдет с 23 по 25 июня.
Ожидается, что он соберёт рекордное число участников – министров, представителей госорганов, международных организаций, научных кругов, гражданского сектора и бизнеса из десятков стран Европы, Азии, Африки и Латинской Америки.
Главная тема форума – «Пять лет до 2030 года: ускорение предоставления государственных услуг для устойчивого будущего». В программе – пленарные сессии, тематические дискуссии, презентации успешных практик и стратегические переговоры, посвящённые новым подходам в госуправлении.
Организаторами выступают Департамент ООН по экономическим и социальным вопросам (UN DESA) совместно с Министерством цифровых технологий, Агентством по развитию госслужбы и Агентством стратегических реформ Узбекистана.
С 2003 года форум проходил в США, Австрии, Танзании, Южной Корее и других странах. В 2025 году Самарканд стал новой точкой притяжения для глобального диалога о будущем государственной службы.