Samarqandda BMTning Davlat xizmati forumi o'z ishini boshladi
BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar departamenti (UN DESA) O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi va Strategik islohotlar agentligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur nufuzli tadbirga O'zbekiston ilk bor mezbonlik qilmoqda.
Forum 23-25-iyun kunlari bo'lib o'tadi va unda Yevropa, Osiyo, Afrika hamda Lotin Amerikasining o'nlab mamlakatlaridan vazirlar, davlat organlari, xalqaro tashkilotlar, ilmiy doiralar, fuqarolik sektori va biznes vakillaridan iborat rekord darajadagi ishtirokchilar soni qayd etilishi kutilmoqda.
Anjuman – "2030-yilgacha besh yil: barqaror kelajak uchun davlat xizmatlarini taqdim etishni jadallashtirish" asosiy mavzusida tashkil etildi.
Forum dasturidan yalpi majlislar, mavzuga oid munozaralar, muvaffaqiyatli amaliyotlar taqdimotlari va davlat boshqaruvidagi yangi yondashuvlarga bag'ishlangan strategik muzokaralar o'rin olgan.
2003-yildan buyon ushbu forum AQSh, Avstriya, Tanzaniya, Janubiy Koreya va boshqa mamlakatlarda bo'lib o'tgan. 2025-yilda esa Samarqand davlat xizmati kelajagi haqidagi global muloqot uchun yangi markaziga aylanishi kutilmoqda.

UN Public Service Forum has started in Samarkand
One of the largest international events in the field of public administration — the UN Public Service Forum 2025 — has begun in Samarkand, reports Dunyo News Agency.
For the first time, Uzbekistan is hosting this prestigious forum, which will take place from June 23 to 25.
The event is expected to gather a record number of participants — ministers, representatives of government bodies, international organizations, academia, civil society, and business from dozens of countries across Europe, Asia, Africa, and Latin America.
The main theme of the forum is “Five Years to 2030: Accelerating Public Service Delivery for a Sustainable Future.” The program includes plenary sessions, thematic discussions, presentations of best practices, and strategic negotiations focused on new approaches to public administration.
The forum is organized by the United Nations Department of Economic and Social Affairs (UN DESA) in cooperation with Uzbekistan’s Ministry of Digital Technologies, the Agency for Civil Service Development, and the Agency for Strategic Reforms.
Since 2003, the forum has been held in countries such as the United States, Austria, Tanzania, South Korea, and others. In 2025, Samarkand has become the new focal point for global dialogue on the future of public service.