Italiya Bosh vaziri O‘zbekistonga rasmiy tashrifi natijalari
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni 28-may kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Samarqand shahridagi Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Melonining yuzma-yuz hamda rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
2023-yil iyun oyida Rim shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash hajmi, shu jumladan yetkazib berilayotgan mahsulotlar turining kengaygani hisobiga qariyb 3 barobar oshdi.
Qo‘shma korxona va loyihalar soni 2 barobar ko‘paydi. Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan metallurgiya, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, turizm va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli kooperatsiya yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zbekiston delegatsiyasi Venetsiyadagi biyennaleda faol ishtirok etdi, Florensiyada ko‘rgazma o‘tkazildi. O‘tgan yil dekabr oyida Rim va Viarejo shaharlarida O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizda Turin va Piza universitetlarining filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Aprel oyida rektorlarning ikkinchi forumi samarali o‘tdi.
Tomonlar faol siyosiy almashinuvni davom ettirishni qo‘llab-quvvatladilar.
Joriy yil aprel oyida Samarqandda o‘tgan samarali sammitni hisobga olgan holda Yevropa Ittifoqi institutlari bilan faol hamkorlik davom ettiriladi. Amaliy natijalarga e’tibor qaratgan holda "Markaziy Osiyo - Italiya" sammitini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Savdo sohasida biznesga texnik ko‘mak dasturlarini kengaytirishga kelishib olindi. Yevropa Ittifoqi bozoriga chiqish uchun o‘zbekistonlik eksportchilarni o‘qitish, Toshkentda qo‘shma Sertifikatlash markazini tashkil etish, Muvofiqlikni baholash to‘g‘risidagi bitimni qabul qilishni tezlashtirish shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan Texnologik sheriklik dasturini ishga tushirishni taklif qildi.
Xususiy tadbirkorlikning innovatsion loyihalari, o‘ta muhim minerallar va qishloq xo‘jaligi xomashyosini chuqur qayta ishlash, avtomobilsozlik uchun butlovchi qismlar, elektrotexnika, energetika, oziq-ovqat, farmatsevtika, qurilish sanoatida yuqori texnologiyali mahsulotlar ishlab chiqarish, to‘qimachilik, charm, mebelsozlik va boshqa tarmoqlar uchun dizayn markazlarini tashkil etish ustuvor yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Bunday loyihalar Yevropa operatori boshqaruvida Toshkent viloyatida tashkil etiladigan sanoat parkida joylashtirilishi mumkin.
Loyihalarni qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlarini ishga tushirish uchun qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etish, shuningdek, Italiyaning "SACE" va "SIMEST" davlat agentliklarini jalb qilish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Kompleks "yo‘l xaritasi" asosida qishloq xo‘jaligida keng ko‘lamli ilmiy-texnologik hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Uzum, zaytun, za’faron, sarsabil yetishtirish, agrolaboratoriyalar tashkil etish, biotexnologiyalarni rivojlantirish va agrosug‘urtani joriy qilish bo‘yicha kooperatsiya istiqbollari qayd etildi.
Yangi loyihalarni ilgari surish maqsadida Hukumatlararo guruh ishini qayta tiklash va uning yig‘ilishini biznes forumi bilan birga o‘tkazishga kelishib olindi.
O‘zbekiston va Italiya hududlari o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini kengaytirish doirasida Lombardiya gubernatori Attilio Fontana tashrifi va birinchi Hududlar forumi doirasida amaliy natijalarga erishish muhim ekani ta’kidlandi.
Ta’lim sohasida mamlakatimizda Tushiya universiteti filialini, Piza, Trento, Roma Tre va Ka-Foskari universitetlari bilan ikki tomonlama diplom dasturlarini ishga tushirish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekistonda Italiya madaniyati kunlarini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tashrif doirasida mehnat migratsiyasi sohada tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan bitim imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuv yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha kompleks "yo‘l xaritasi"ni tayyorlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni Strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Ular huzurida tashrif doirasida imzolangan, jumladan:
- investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilish to‘g‘risida;
- strategik ahamiyatga ega xomashyo sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- migratsiya va harakatlanish erkinligi sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- barqaror rivojlanish va atrof-muhitni muhofaza qilish, shuningdek, madaniy merosni saqlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida;
- Iqlim jamg‘armasi va Italiya qishloq xo‘jaligi konfederatsiyasi bilan hamkorlik, "Sogesid" va "Ansaldo" kompaniyalari bilan "yashil" rivojlanish sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
- Tushia, Piza va Turin universitetlari bilan sheriklik to‘g‘risidagi ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi ham o‘tkazildi.
Shuningdek, rasmiy tashrif doirasida Italiya Milliy tadqiqotlar markazi, "SIMEST" va "Danieli" kompaniyalari, Peruja universiteti hamda boshqa tashkilotlar bilan qator hujjatlar imzolandi.
Oliy darajadagi O‘zbekiston-Italiya muzokaralari yakunida xalqaro Kongress-markazida Samarqand shahridagi ko‘chaga Rim shahri nomini berishga bag‘ishlangan tantanali marosim o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu qaror chuqur tarixiy va madaniy aloqalar, strategik sheriklik munosabatlarining hozirgi yuksak darajasini inobatga olgan holda, shuningdek, O‘zbekiston va Italiya xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro hurmat ramzi sifatida qabul qilinganini ta’kidladi.

At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, on May 28 Prime Minister of the Italian Republic Giorgia Meloni arrived in our country with an official visit.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Italian Republic Giorgia Meloni held talks in the format of “tete-a-tete” and with the participation of official delegations in the Congress Center of Samarkand city.
The issues of further development of bilateral relations of strategic partnership and expansion of multifaceted cooperation were discussed.
The consistent implementation of the agreements reached during the summit meetings in Rome in June 2023 was noted with satisfaction.
The trade turnover has grown almost 3 times in recent years, including by expanding the range of mutual supplies.
The number of joint ventures and projects has doubled. Mutually beneficial cooperation has been established with leading Italian companies in metallurgy, electrical engineering, agriculture, livestock breeding, tourism and other sectors.
The Uzbek delegation took an active part in the Venice Biennale, and an exhibition was held in Florence. Days of Culture of Uzbekistan were held in Rome and Viareggio last December.
Branches of the Universities of Turin and Pisa are successfully operating in our country. The second Forum of Rectors was fruitfully held in April.
The sides advocated the continuation of active political exchange.
Active interaction with European Union institutions will be maintained, considering the fruitful summit held in Samarkand in April this year. The importance of holding the summit “Central Asia-Italy” with a focus on practical results was emphasized.
An agreement was reached on expanding the programs of technical cooperation to the business in trade sector. This involves training Uzbek exporters to access the EU market, creating a joint Certification center in Tashkent, accelerating adoption of the Conformity assessment agreement.
The Head of our state proposed to launch a Program of technological partnership with the leading companies of Italy.
Priorities include innovative projects of private business, deep processing of critical minerals and agricultural raw materials, production of component bases for the automotive industry, products with a high conversion rate in the electrical engineering, energy, food, pharmaceutical, construction industries, creation of design centers for textile, leather, and furniture industries.
Such projects can be located in a designated industrial park to be created in Tashkent region under the management of a European operator.
To launch new project support mechanisms, the issue of creating a joint investment fund will be considered, as well as the involvement of the Italian state agencies “SACE” and “SIMEST”.
Special attention was paid to the development of full-scale scientific and technological cooperation in agriculture on the basis of a comprehensive “road map”. The prospects for cooperation in the cultivation of grapes, saffron olives, asparagus, creation of agro-laboratories, development of biotechnology and introduction of agricultural insurance were noted.
In order to promote new projects it was agreed to resume the work of the Intergovernmental Group and hold its meeting with a business forum.
Within the framework of expanding partnership relations between the regions of Uzbekistan and Italy, the importance of achieving practical results during the forthcoming visit of Lombardy Governor Attilio Fontana and the first forum of the regions was emphasized.
In the educational sphere, plans to launch in our country a branch of the University of Tuscia, double degree programs with the universities of Pisa, Trento, Roma Tre and Ca Foscari were supported in our country.
An agreement has been reached on holding Days of Italian Culture in Uzbekistan.
The signing of an agreement on labor migration aimed at organizing systemic cooperation in this sphere during the current visit was noted with satisfaction.
As a result of the meeting, it was decided to prepare a comprehensive road map for the implementation of the agreements reached.
As a result of the talks held in the city of Samarkand President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Italian Republic Giorgia Meloni adopted a Joint Declaration on strengthening the relations of strategic partnership.
In their presence a ceremony for the exchange of signed bilateral agreements was held, in particular:
- on the promotion and mutual protection of investments;
- on cooperation in the field of critical raw materials;
- on cooperation in the field of migration and mobility;
- on cooperation in the fields of sustainable development and environmental protection, as well as cultural heritage,
- on cooperation with the Climate Fund and the Italian Confederation of Agriculture, cooperation in the field of green development with “Sogesid” and “Ansaldo” companies;
- on partnership with the universities of Tuscia, Pisa and Turin.
During the official visit, documents were also signed with the National Research Center of Italy, “SIMEST” and “Danieli” companies, the University of Perugia and others.
Following the Uzbek-Italian summit talks, a solemn ceremony of assigning the name of the city of Rome to one of the streets of Samarkand was held at the International Congress Center.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev said that this decision was taken in view of deep historical and cultural ties, the current high level of relations of strategic partnership, as well as a sign of friendship and mutual respect between the peoples of Uzbekistan and Italy.