O‘zbekiston Prezidenti Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida V Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlarining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
"Ostona arena"da bo‘lib o‘tgan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, Tatariston Raisi Rustam Minnixanov va boshqa xorijiy mehmonlar ham qatnashdi.
Musobaqada dunyoning 90 ga yaqin davlatidan 2 mingdan ortiq sportchi, jumladan, O‘zbekiston vakillari ishtirok etmoqda. Hamyurtlarimiz kurash, alish, arqon tortish, kamondan o‘q otish, poyga, pahlavonlar bellashuvi kabi yo‘nalishlarda kuch sinashadi.
Ishtirokchilarga ko‘chmanchi xalqlarning boy madaniyati va tarixi, an’ana va urf-odatlariga bag‘ishlangan teatrlashtirilgan tomoshasi namoyish etildi.

President of Uzbekistan participated in the opening ceremony of the World Nomad Games
President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, took part in the official opening ceremony of the 5th World Nomad Games, held in the city of Astana.
The event, which took place at the Astana Arena, was also attended by President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, National Leader of the Turkmen People and Chairman of the Halk Maslahaty Gurbanguly Berdimuhamedov, Head of Tatarstan Rustam Minnikhanov, and other international guests.
The tournament features more than 2,000 athletes from around 90 countries, including representatives from Uzbekistan. Our compatriots will compete in sports such as kurash, alysh, tug-of-war, archery, horse racing, strongman competitions, and more.
Participants were treated to a theatrical performance celebrating the rich culture, history, traditions, and customs of nomadic peoples.