O‘zbekiston Prezidenti va Qatar Amiri ikki tomonlama munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga olib chiqishga kelishib oldilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy uchrashuv o‘tkazdilar.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Amir hamda do‘st Qatar xalqini milliy bayrami – Mustaqillik kuni bilan samimiy qutladi.
Qatar Amiri, o‘z navbatida, Korrupsiya qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro mukofotni topshirish marosimi Toshkent shahrida yuksak saviyada tashkil etilgani hamda ko‘rsatilayotgan iliq mehmondo‘stlik uchun mamlakatimiz yetakchisiga minnatdorlik bildirdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Barcha darajalarda faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yilda Toshkent va Doha shaharlarida ikki mamlakat diplomatik vakolatxonalari ochildi. O‘zaro savdo hajmi oshmoqda, Qatarning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik loyihalar boshlandi.
Uchrashuvda yangi qo‘shma investitsiya loyihalarini, shu jumladan “yashil” energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, infratuzilmani rivojlantirish, bank-moliya, ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm sohalarida ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Transport va logistika borasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish yo‘llari ko‘rib chiqildi. Xususan, Qatar tomoni Transafg‘on temir yo‘lini barpo etish loyihasini to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
2024-yilda Doha shahrida qo‘shma Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlik kengashining birinchi yig‘ilishlarini, ikki mamlakat biznes forumini tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Tomonlar kelgusi yilda madaniy-gumanitar tadbirlarni o‘tkazish masalalarini ham muhokama qildilar.
Erishilgan kelishuvlar o‘z vaqtida ijro etilishini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston va Qatar yetakchilari ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari rahbarlari darajasida Muvofiqlashtirish kengashini tuzish lozimligini ta’kidladilar.
Davlatimiz rahbarining O‘zbekistonda BMT shafeligida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mintaqaviy markaz tashkil etish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu bilan Amir shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy mamlakatimizga amaliy tashrifini yakunlab, Qatarga jo‘nab ketdi..

The President of Uzbekistan and the Amir of Qatar agreed to bring bilateral relations to the strategic partnership level
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated the Amir and the friendly people of Qatar on their national holiday – Independence Day.
In turn, the Amir of Qatar thanked the Leader of Uzbekistan for the high-level organization of the International Anti-Corruption Excellence Award ceremony in Tashkent and the warm hospitality.
Issues of further strengthening the political dialogue and enhancing trade, economic, investment, cultural, and humanitarian cooperation between the two countries were discussed.
The ongoing intensive contacts and exchanges at all levels were noted with satisfaction. This year, diplomatic missions of the two countries opened in Tashkent and Doha. The trade turnover is growing, and the implementation of significant projects has begun with the participation of leading Qatar companies.
Particular attention was paid to promoting new joint investment projects, particularly in green energy, industry, agriculture, infrastructure development, the banking and financial sector, education, healthcare, and tourism.
Ways to further enhance collaboration in transport and logistics were considered. In particular, the Qatari side expressed full support for the Trans-Afghan Railway construction project.
The importance of organizing the first meetings of the joint Intergovernmental Commission, Business Council, and Business Forum in February 2024 in Doha was emphasized.
The parties also discussed issues of holding cultural and humanitarian events next year.
The leaders of Uzbekistan and Qatar supported the creation of a Coordination Council at the level of the heads of the foreign affairs departments of the two countries to ensure the timely implementation of agreements.
The initiative of the President of Uzbekistan to create a Regional Anti-Corruption Center in Uzbekistan under the auspices of the UN was supported.