O‘zbekiston Prezidenti va Qatar Amiri ikki tomonlama munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga olib chiqishga kelishib oldilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy uchrashuv o‘tkazdilar.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Amir hamda do‘st Qatar xalqini milliy bayrami – Mustaqillik kuni bilan samimiy qutladi.
Qatar Amiri, o‘z navbatida, Korrupsiya qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro mukofotni topshirish marosimi Toshkent shahrida yuksak saviyada tashkil etilgani hamda ko‘rsatilayotgan iliq mehmondo‘stlik uchun mamlakatimiz yetakchisiga minnatdorlik bildirdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Barcha darajalarda faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yilda Toshkent va Doha shaharlarida ikki mamlakat diplomatik vakolatxonalari ochildi. O‘zaro savdo hajmi oshmoqda, Qatarning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik loyihalar boshlandi.
Uchrashuvda yangi qo‘shma investitsiya loyihalarini, shu jumladan “yashil” energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, infratuzilmani rivojlantirish, bank-moliya, ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm sohalarida ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Transport va logistika borasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish yo‘llari ko‘rib chiqildi. Xususan, Qatar tomoni Transafg‘on temir yo‘lini barpo etish loyihasini to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
2024-yilda Doha shahrida qo‘shma Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlik kengashining birinchi yig‘ilishlarini, ikki mamlakat biznes forumini tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Tomonlar kelgusi yilda madaniy-gumanitar tadbirlarni o‘tkazish masalalarini ham muhokama qildilar.
Erishilgan kelishuvlar o‘z vaqtida ijro etilishini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston va Qatar yetakchilari ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari rahbarlari darajasida Muvofiqlashtirish kengashini tuzish lozimligini ta’kidladilar.
Davlatimiz rahbarining O‘zbekistonda BMT shafeligida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mintaqaviy markaz tashkil etish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu bilan Amir shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy mamlakatimizga amaliy tashrifini yakunlab, Qatarga jo‘nab ketdi..

Президент Узбекистана и Эмир Катара договорились вывести двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства
Состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
В начале беседы глава Узбекистана искренне поздравил эмира и дружественный народ Катара с национальным праздником – Днем независимости.
В свою очередь, Эмир Катара поблагодарил лидера нашей страны за высокий уровень организации в городе Ташкенте церемонии вручения Международной премии в области борьбы с коррупцией, а также оказываемое теплое гостеприимство.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления политического диалога, расширения торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
С удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на всех уровнях. В этом году открылись дипломатические миссии двух стран в городах Ташкенте и Дохе. Растут объемы взаимной торговли, начата реализация крупных проектов с участием ведущих катарских компаний.
Особое внимание уделено продвижению новых совместных инвестиционных проектов, в частности в сферах «зеленой» энергетики, промышленности, сельского хозяйства, развития инфраструктуры, банковско-финансовом секторе, в области образования, здравоохранения, туризма.
Рассмотрены пути дальнейшего расширения сотрудничества в области транспорта и логистики. В частности, катарская сторона выразила полную поддержку проекту строительства Трансафганской железной дороги.
Подчеркнута важность организации первых заседаний совместной Межправительственной комиссии, Делового совета и бизнес-форума в феврале 2024 года в городе Дохе.
Стороны также обсудили вопросы проведения культурно-гуманитарных мероприятий в следующем году.
В целях обеспечения своевременного исполнения договоренностей лидеры Узбекистана и Катара выступили за создание Координационного совета на уровне глав внешнеполитических ведомств двух стран.
Поддержана инициатива главы нашего государства о создании в Узбекистане под эгидой ООН Регионального центра по борьбе с коррупцией.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
На этом рабочий визит Эмира шейха Тамима бин Хамада Аль Тани в нашу страну завершился, он отбыл в Катар.