Prezident turizm ko‘rgazmasi bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari Samarqanddagi “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazida tashkil etilgan O‘zbekistonning turizm salohiyati ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Ma’lumki, shu kunlarda Samarqandda Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Bu mamlakatimizdagi ochiqlik va erkinlik, ulkan sayyohlik salohiyatining e’tirofi, deyish mumkin.
Ushbu omillarga tayanib, yurtimizda turizmni rivojlantirish uchun barcha qulayliklar yaratilmoqda. Salkam yuzta mamlakat fuqarolari O‘zbekistonga vizasiz kirishi mumkin. Yana 55 ta davlat sayyohlari uchun soddalashtirilgan elektron viza tartibi joriy etilgan.
Turizm infratuzilmasi ham rivojlantirilib, mehmonxonalar, sayohat joylari va yo‘nalishlari ko‘payib bormoqda. Joriy yilning o‘zida 15 mingta yangi mehmon o‘rni tashkil etilib, ularning soni qariyb 140 mingtaga yetdi. 540 ta dam olish maskani barpo etilib, 70 ta turizm marshruti ochildi. 6 ta xususiy aviakompaniya ish boshladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu sohada hali imkoniyatlar ko‘pligini, Butunjahon turizm tashkilotining yig‘ilishi ularni ko‘rsatish uchun qulay fursat ekanini ta’kidlagan edi. Katta maydon ana shu maqsad yo‘lida yaratildi.
Unda mamlakatimiz 14 hududining turizm va investitsiyaviy salohiyati namoyish etilgan. Zomin, Chorvoq, Chimyon kabi xushtabiat go‘shalarning turistik-rekreatsion imkoniyatlari, turizm qishloqlarining manzaralari, eko va ekstremal sayohat manzillari haqida ma’lumotlar jamlangan.
Turizm qo‘mitasi, “O‘zbekiston temir yo‘llari”, “O‘zbekiston aeroportlari” va “O‘zbekistan vertolyotlari” kabi stendlar tashkil qilingan. Shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining turizm salohiyati, xorijiy hamkorlar ishtirokidagi startap loyihalar ham taqdim qilingan.
Umuman, ko‘rgazmada jami 2 milliard dollarlik istiqbolli loyihalar investorlarga taqdim etiladi.
Davlatimiz rahbari Butunjahon turizm tashkiloti bosh kotibi Zurab Pololikashvili bilan birga ekspozitsiyalarni ko‘zdan kechirdi. Hududlardagi diqqatga sazovor manzillar atrofida turizm maskanlari barpo etib, qulayliklarni kengaytirish, investorlar bilan aniq loyihalarni shakllantirish yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

The President visits the tourism industry exhibition
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the exhibition of the tourism potential of Uzbekistan, organized at the “The Great Silk Road” International Tourist Center in Samarkand.
As previously reported, Samarkand hosts the 25th session of the UNWTO General Assembly. The organization of this summit was a recognition of the open-door policy pursued in Uzbekistan and its enormous tourism potential.
Thus, favorable tourism development opportunities are being created in the country. A visa-free regime has been introduced for citizens of about 100 countries, and a simplified procedure for issuing an electronic visa has been established for citizens of another 55 countries.
The tourism infrastructure is developing, and the number of hotels, tourist destinations, and routes is growing. This year alone, 15 thousand new hotel beds have been created, and their total number has reached 140 thousand. 540 recreational facilities have been built, and 70 tourist routes have been opened. 6 private airlines began operating.
President Shavkat Mirziyoyev noted the presence of significant untapped potential and emphasized that the main summit of the World Tourism Organization is an excellent opportunity to demonstrate this.
The exhibition presents the tourism and investment potential of 14 regions of the country: the possibilities of such picturesque corners as Zaamin, Charvak, Chimgan, and other recreational areas, tourist villages, and ecological and extreme tourism locations.
Stands of the Tourism Committee, Uzbekistan Airways, Uzbekistan Airports, and Uzbekistan Helicopters are organized. Part of the exhibition is dedicated to the tourism potential of Central Asian states and startup projects implemented jointly with foreign partners.
During the exhibition, promising projects worth $2 billion will be presented to investors.
The President of Uzbekistan toured the exhibition pavilions together with the Secretary-General of the World Tourism Organization (UNWTO) Zurab Pololikashvili. Responsible persons were instructed to create tourist facilities around landmark locations in the regions, expand the conditions for visiting them, and form a portfolio of specific investment projects.