O‘zbekiston Prezidenti BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida nutq so‘zladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida hamjihatlik va amaliy hamkorlik ruhini saqlash, umumiy manfaatlarni mavjud ziddiyatlardan yuqori qo‘ygan holda mamlakatlarni jipslashtirish zarurligini qayd etdi.
– Biz o‘tgan yili umumiy xavfsizlik va taraqqiyotga qaratilgan “Samarqand birdamlik tashabbusi”ni ilgari surdik. Asosiy maqsadimiz mamlakatlarimiz va xalqlarimizning bugungi kuni va istiqboli uchun mas’uliyatni har tomonlama chuqur anglash, ochiq va konstruktiv hamkorlikka tayyor barcha tomonlarni global muloqotga jalb qilishdan iborat, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi tashabbusi bilan kelgusi yilda Kelajak sammiti o‘tkazilishi xalqaro va mintaqaviy taraqqiyotning dolzarb muammolarini hal etishga, Tashkilotning ta’siri va samaradorligini yanada oshirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan va ortga qaytmas tus olgan keng ko‘lamli islohotlarga alohida to‘xtalib, global va mintaqaviy kun tartibidagi eng dolzarb masalalar yechimiga qaratilgan qator tashabbuslarni ilgari surdi.
– Biz huquqiy, dunyoviy, demokratik va ijtimoiy davlat bo‘lmish Yangi O‘zbekistonni barpo etish siyosatini qat’iy davom ettirmoqdamiz. Mamlakatimiz “Inson qadri va manfaatlari uchun” degan ezgu g‘oya asosida demokratiya va adolat tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan tub islohotlar yo‘lidan dadil ilgari bormoqda, – dedi Prezidentimiz.
O‘zbekistonda yangilangan Konstitutsiya bo‘yicha o‘tkazilgan umumxalq referendumi milliy taraqqiyotimizning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab bergani qayd etildi. Asosiy qonunimizda millati, tili va dinidan qat’i nazar, barcha fuqarolarning tengligi, inson huquqlari, so‘z va vijdon erkinligi prinsiplariga sadoqat yana bir bor tasdiqlandi. Shu huquqiy asosda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” taraqqiyot strategiyasi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlariga uyg‘undir.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatimiz global tahdidlarga qaramasdan, barqaror o‘sish sur’atlarini namoyon etayotganini ta’kidladi. So‘nggi olti yilda yalpi ichki mahsulot hajmi bir yarim martadan ortiq ko‘paydi. Bosh maqsadi – 2030 yilga qadar bu ko‘rsatkichni yana 2 barobarga oshirishdir.
Iqtisodiyotimizni liberallashtirish yo‘lidagi yana bir ustuvor vazifa – yaqin orada Jahon savdo tashkilotiga to‘laqonli a’zo bo‘lish.
Aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan siyosat tufayli mamlakatimizda 2017-yildan buyon kambag‘allik ikki barobarga kamaydi. 2030 yilgacha uni 7 foizga tushirish reja qilingan.
– Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi tomonidan ilgari surilgan “Ish o‘rinlarini yaratish va ijtimoiy himoya global akseleratori” borasidagi tashabbusni qo‘llab-quvvatlaymiz. Mazkur tashabbus doirasida tajriba almashish uchun 2024 yili Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida “Ijtimoiy himoya: barqaror taraqqiyot sari yo‘l” butunjahon konferensiyasini yurtimizda o‘tkazishni taklif etaman, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Yig‘ilish ishtirokchilarining e’tibori mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilish, majburiy va bolalar mehnatiga to‘liq barham berish borasida erishilgan natijalarga qaratildi.
– Bir asr mobaynida O‘zbekistonda millionlab insonlar paxta terimiga majburiy ravishda jalb etib kelindi. Har yili sentyabr oyidan dekabrgacha aholining asosiy qismi – o‘qituvchi va shifokorlar, tadbirkorlar, ishchi va xizmatchilar, eng achinarlisi, maktab o‘quvchilari va talabalar paxta terimiga safarbar qilinar edi. Buning natijasida o‘zbek paxtasiga boykotlar e’lon qilingan, mamlakat esa yillar davomida “qora ro‘yxat”larga kiritilgan edi. Qat’iy irodamiz tufayli endi bularning barchasi o‘tmishga aylandi. Xalqimiz paxta qulligidan butkul ozod bo‘ldi, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, inson kapitalini rivojlantirish va kreativ yosh avlodni tarbiyalash – O‘zbekiston o‘z oldiga qo‘ygan strategik vazifalardan biridir.
Keyingi yillarda bu borada katta tajriba to‘plandi – ta’lim tizimi tubdan o‘zgarmoqda. O‘tgan olti yilda maktabgacha ta’limdagi qamrov 21 foizdan 70 foizga, oliy ta’limda esa 9 foizdan 38 foizga yetdi. 2030 yilga qadar har bir bolaning bog‘chaga qatnashi, maktabni bitirayotgan har ikki o‘quvchining biri esa oliygohda o‘qishi uchun imkoniyat yaratiladi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bundan buyon ham Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik, barqarorlik, o‘zaro hamkorlik va rivojlanish muhitini mustahkamlash yo‘lidan qat’iy borishini qayd etdi.
Yurtimiz va barcha qo‘shnilarimiz birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli davlat chegaralari, transport koridorlari va suvdan foydalanish bo‘yicha muammolarni bartaraf etishga muvaffaq bo‘ldi.
Mintaqa davlatlari o‘rtasida o‘zaro savdo ikki yarim barobardan ziyod, qo‘shma korxonalar soni esa besh marta o‘sdi. Mintaqamiz iqtisodiy rivojlanish markaziga, Sharq va G‘arbni, Shimol va Janubni bog‘laydigan transport-kommunikatsiya ko‘prigiga aylanib, unga qiziqish tobora ortib bormoqda.
– Ishonch bilan aytish mumkinki, bizning xalqlarimizni mintaqaviy o‘ziga xoslikni anglash tuyg‘usi birlashtirmoqda va bu tuyg‘u tobora kuchayib bormoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bizning nafaqat tariximiz, balki kelajagimiz, hayotiy muhim manfaatlarimiz ham umumiy va mushtarakdir. Mintaqaviy hamkorligimizni kengaytirishdan boshqa yo‘limiz yo‘q va bo‘lishi ham mumkin emas!
Xalqaro hamjamiyatning qo‘llovi bilan Markaziy Osiyo birdamlik yo‘lidan borishda davom etishiga ishonch bildirildi. Uni tinch va gullab-yashnayotgan hududga aylantirish O‘zbekiston tashqi siyosatida bundan buyon ham ustuvor maqsad bo‘lib qoladi.
Aholisining deyarli yarmi yosh avlod vakillari bo‘lgan Markaziy Osiyo uchun yoshlar va ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalasi ayniqsa dolzarb ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan ushbu sohada hamkorlikni kuchaytirish maqsadida yaqinda mintaqamiz davlatlari tomonidan Yoshlar siyosatining umumiy yo‘nalishlari haqidagi bitim imzolandi.
Bu sohada Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan tuzilmalari bilan samarali hamkorlik o‘rnatish maqsadida Markaziy Osiyo yoshlarini rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etish va uning doirasida “Markaziy Osiyo yoshlarining kun tartibi – 2030” dasturini ishlab chiqish taklif etildi.
Xotin-qizlarning jamiyat va davlat boshqaruvida faol ishtirok etishi bugungi kunning dolzarb masalasi sifatida qayd etildi.
– Milliy siyosatimiz markazida turadigan eng ezgu maqsad – oilalar mustahkamligini, ayollarimizning huquqiy himoyasi va osoyishta hayotini ta’minlashdan iborat, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Mamlakatimiz “Birlashgan Millatlar Tashkiloti – Xotin-qizlar” tuzilmasi bilan hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdorligi ta’kidlanib, birgalikdagi tashabbus sifatida ayollarning bunyodkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalarini muhokama qilish va tajriba almashish uchun kelgusi yili O‘zbekistonda Osiyo xotin-qizlari forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Hozirgi vaqtda dunyoda keskin ekologik vaziyat kuzatilib, sayyoramiz miqyosida uchta inqiroz, ya’ni iqlim o‘zgarishi, bioxilma-xillik yo‘qolishi va atrof-muhit ifloslanishi kuchayib borayotganini qayd etib, Prezidentimiz Markaziy Osiyo iqlim o‘zgarishlari oldida eng zaif mintaqalardan biriga aylanayotganini ko‘rsatib o‘tdi.
O‘zbekiston tomonidan Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish yo‘lida ko‘rilayotgan choralar, mintaqamizdagi iqlim o‘zgarishining salbiy ta’siri va suv bilan ta’minlanganlik darajasining kamayish tendensiyalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar keltirildi.
Bu vaziyatdan kelib chiqqan holda, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining Suv resurslari bo‘yicha maxsus vakili lavozimi ta’sis etilishi, Markaziy Osiyo suvni tejaydigan texnologiyalar platformasi yaratilishi va mintaqamizda qabul qilingan Yashil taraqqiyot dasturi doirasida tizimli hamkorlik yo‘lga qo‘yilishi qo‘llab-quvvatlandi.
– Bu borada “Markaziy Osiyo iqlim muloqoti”ni joriy etishni maqsadga muvofiq, deb hisoblayman. Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: umumiy farovonlik yo‘lida hamjihatlik” rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini ilgari suramiz.
Uning asosiy mazmunini kelgusi yil Samarqandda bo‘lib o‘tadigan xalqaro iqlim forumida muhokama qilishni taklif etamiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
O‘zbekiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini iqlim o‘zgarishlariga moslashtirish, uglerod neytralligiga erishish va “yashil” energetika ulushini keskin oshirish strategik vazifa bo‘lib qolishi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari ekstremizm tarqalishiga, yoshlarning radikallashuviga yo‘l qo‘ymaslik uchun birgalikdagi harakatlarni faollashtirishga to‘xtalib o‘tdi.
Ekstremizm va terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha Milliy strategiyamiz doirasida ilgari ekstremizm g‘oyalari ta’sirida bo‘lgan shaxslarni sog‘lom hayotga qaytarish va jamiyatga moslashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratilayotgani qayd etildi. Besh marta “Mehr” insonparvarlik missiyasini o‘tkazildi, uning doirasida 530 nafardan ziyod fuqarolar, avvalo, ayollar va bolalar qurolli nizolar hududlaridan yurtimizga qaytarildi.
– Xalqaro jamoatchilik joriy yilning iyun oyida mana shu yerda, Birlashgan Millatlar Tashkiloti bosh qarorgohida mamlakatimizga olib kelingan va yangi hayot boshlagan shaxslarning tarixini ularning o‘zlaridan eshitdi.
Biz bu yo‘nalishdagi harakatlarni davom ettirish va doimiy tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish uchun Birlashgan Millatlar Tashkilotining Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi shafeligida urush hududlaridan qaytganlar bilan tizimli ishlash bo‘yicha Mintaqaviy ekspertlar kengashini tuzishga qaratilgan amaliy qadamlarni tashladik, – dedi Prezident.
Bundan tashqari, so‘nggi paytlarda ayrim mamlakatlarda ko‘zga tashlanayotgan diniy toqatsizlik, islomofobiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslikka chaqirdi.
Jahon miqyosida dinlararo bag‘rikenglik va hamjihatlik g‘oyalarini keng targ‘ib etish maqsadida O‘zbekistonda YUNЕSKO shafeligida Dinlararo muloqot va bag‘rikenglik xalqaro markazini tashkil etishni taklif qilindi.
– Diyorimiz jahon ilm-fani rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan, islomni ilm-ma’rifat va tinchlik dini sifatida namoyon etgan Al-Xorazmiy, Beruniy, Ibn Sino, Imom Buxoriy, Mirzo Ulug‘bek, Alisher Navoiy singari ulug‘ alloma va mutafakkirlar vatani ekani bilan haqli ravishda faxrlanamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Shunday buyuk olimlarning boy merosini o‘rganish, islomning asl insonparvarlik mohiyatini chuqur ochib berish maqsadida 2024 yil O‘zbekistonda “Islom – tinchlik va ezgulik dini” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Xalqaro xavfsizlik Afg‘onistondagi jarayonlar bilan bevosita bog‘liqligi qayd etildi. Ushbu mamlakatda yangi vaziyat vujudga kelgan bo‘lib, u afg‘on masalasini hal etishda o‘ziga xos yondashuvlarni talab etmoqda. Inkor qilish, yakkalab qo‘yish va sanksiyalar qo‘llash oddiy afg‘on xalqining ahvolini yanada og‘irlashtirmoqda.
Afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatishni susaytirmaslik lozim, degan fikrni bildirib, Prezidentimiz Afg‘onistonning muzlatilgan xalqaro aktivlarini bu yurtdagi o‘tkir ijtimoiy muammolarni hal etishga yo‘naltirish uchun maqbul mexanizmlarni ishlab chiqishga chaqirdi.
– Bizga tinch va barqaror, mintaqaviy hamkorlik jarayonlarida ishtirok etadigan, qo‘shnilari va boshqa mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli sheriklik uchun ochiq Afg‘oniston kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston Prezidenti BMTning yuksak minbaridan turib dunyo hamjamiyatini Afg‘oniston muammosini hal etish yo‘lida birlashishga va bu borada Birlashgan Millatlar Tashkiloti rahnamoligida Afg‘oniston bo‘yicha birgalikda ishlab chiqilgan, vaziyatga moslashuvchan va konstruktiv pozitsiyani belgilashga chaqirdi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari barchamiz hozirgi tarixiy tub burilish pallasida kelgusi avlodlarga sayyoramizni qanday holda qoldirish haqida o‘ylashimiz lozimligini qayd etdi: «Mustahkam tinchlik va farovonlikka faqat umumiy intilishlar va birgalikdagi harakatlar bilan erishish mumkin. Bizga o‘zaro ishonch, birdamlik va hamkorlik ruhi har qachongidan ham ko‘proq zarur».
O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti institutlari va barcha davlatlar bilan keng ko‘lamli va uzoq muddatli sheriklikni chuqurlashtirishga tayyor ekani yana bir bor ta’kidlandi.

The President of Uzbekistan addressed the 78th session of the UN General Assembly
On September 19, the general political debate of the 78th session of the UN General Assembly began at the United Nations Headquarters in New York City. The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the event.
On the first day, the debates, led by session chairman Dennis Francis, are attended by the UN Secretary-General António Guterres, leaders of member states – Presidents of the United States of America Joseph Biden, the Federative Republic of Brazil Luiz Inácio Lula da Silva, the President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdogan, Republic of South Africa Cyril Ramaphosa, Amir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, and heads of other states.
In his address, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev stated the need to preserve the spirit of harmony and practical cooperation, to unite countries on the basis that common interests are higher than existing contradictions.
“Last year, we launched the “Samarkand Solidarity Initiative” for common security and development. Our main goal is to comprehensively understand the responsibility for the present and future of our countries and peoples and to engage in a global dialogue with all parties ready for open and constructive cooperation”, the Leader of Uzbekistan said.
Confidence was expressed that holding a Summit of the Future next year at the initiative of the UN Secretary-General will serve to address the current challenges of international and regional development and increase the influence and effectiveness of the Organization.
The President of Uzbekistan mainly focused on the large-scale and irreversible reforms carried out in recent years in Uzbekistan and put forward several initiatives aimed at solving the most pressing issues on the global and regional agenda.
“We remain committed to continuing our policy of creating a New Uzbekistan, a law-governed, secular, democratic, and social state. Our country is boldly pursuing the path of fundamental reforms aimed at strengthening the principles of democracy and justice, based on the noble idea of “in the name of human values and interests”, the President noted.
It was noted that a nationwide referendum in Uzbekistan, held on the renewed Constitution, defines national development priorities. In the Basic Law, commitment is reaffirmed to the principles of equality of all citizens, human rights, and freedom of speech and conscience, regardless of nationality, language, and religion. The Development Strategy “Uzbekistan – 2030” adopted on this legal basis, is in line with the United Nations Sustainable Development Goals.
The President of Uzbekistan noted that despite the global challenges, Uzbekistan is showing steady growth. Over the past six years, the gross domestic product has grown over 1.5 times. The main objective is to double this figure by 2030.
Another priority of our economic liberalization is to become a full member of the World Trade Organization in the near future.
Since 2017, poverty in the country has been halved thanks to the policies aimed at improving the living standards of people. It is planned to reduce it to 7 percent by 2030.
“We support the UN Secretary-General’s initiative Global Accelerator on Jobs and Social Protection. To share best practices within the framework of this initiative, we propose to hold in 2024 in our country the World Conference “Social Protection: the Path towards Development” under the auspices of the United Nations”, the Leader of Uzbekistan said.
The meeting participants were presented with the results achieved in protecting human rights and the complete prohibition of forced and child labor in the country.
– Millions of people were forced to pick cotton in Uzbekistan for a century. Most of the population – teachers and doctors, entrepreneurs, workers and employees, and, unfortunately, schoolchildren and university students – were mobilized to pick cotton every year from September to December.
As a result, boycotts of 'Uzbek cotton' were announced, and the country was blacklisted for years. Thanks to our firm will and determination, now it is all history. Our people have been wholly liberated from cotton slavery, – the Head of state emphasized.
As the President noted, one of Uzbekistan’s strategic tasks is developing human capital and training a creative young generation.
In this respect, considerable experience has been gained in recent years – the education system is undergoing radical transformations. In the last six years, the coverage of preschool education has increased from 21% to 70% and higher education from 9% to 38%. By 2030, conditions will be created for every child to access preschool education and for half of secondary school graduates to obtain higher education.
The Head of state expressed his firm intention to continue to strengthen good neighborliness, stability, cooperation, and development in Central Asia.
Thanks to joint efforts, Uzbekistan has managed to address problems of state borders, transport corridors, and water use with all its neighbors.
Mutual trade between the countries of the region has grown by more than two and a half times, and the number of joint ventures has increased fivefold. The region has become a promising center for economic development, transport, and communications bridge connecting East and West, North and South.
– It is safe to say that our people unite around a growing sense of regional identity, and this sense is growing even stronger, – Shavkat Mirziyoyev noted. – It is not only our history that is common, but also our future and our vital interests that are shared. Expanding our regional cooperation is and will be our only choice!
Confidence was expressed that with the support of the international community, Central Asia will continue on the path of unity. In this regard, transforming Central Asia into a peaceful and prosperous region will remain a priority goal of Uzbekistan’s foreign policy.
It was noted that in Central Asia, where almost half of the population belongs to the younger generation, youth issues and creating opportunities for realizing their potential have the utmost importance.
At the initiative of the President of Uzbekistan, to strengthen cooperation in this sphere, the countries of the region have recently signed an Agreement on the Common Dimension of the Youth Policy.
To establish practical cooperation in this area with the United Nations and its specialized structures, it was proposed to create a Working Group to promote youth development in Central Asia and develop the “Central Asia Youth Agenda – 2030” program.
Another pressing issue is the participation of women in managing the affairs of society and the state.
“The noblest goal of our national policy is to ensure family stability, legal protection, and peaceful life for women”, the Leader of Uzbekistan noted.
An interest was expressed in further expansion of cooperation with UN Women. As a joint initiative, it was proposed to hold the Asian Women Forum in Uzbekistan next year to discuss the issues of fulfilling the creative potential of women and exchange experience.
Pointing to the acute environmental situation and the intensification of the triple planetary crisis caused by climate change, loss of biodiversity, and environmental pollution, the President noted that Central Asia is becoming one of the most vulnerable regions to climate change.
The efforts undertaken by Uzbekistan to eliminate the consequences of the Aral tragedy, data on the negative impact of climate change in the region, and the downward trend in water availability were presented.
Considering this situation, establishing the position of the Special Representative of the UN Secretary-General for Water Resources, a Water Saving Technologies Platform in Central Asia, and building up systematic cooperation as part of the Green Development Program adopted by the counties of the region was supported.
– In this context, I believe introducing the Central Asian Climate Dialogue would be expedient. We put forward an initiative to adopt a UN General Assembly Resolution “Central Asia Facing Global Climate Threats: Solidarity for Common Prosperity”.
We propose to discuss its substance at the International Climate Forum in Samarkand next year, – the President of Uzbekistan said.
It was emphasized that adapting the main sectors of Uzbekistan’s economy to climate change, achieving carbon neutrality, and drastically increasing the share of green energy remains a strategic task.
The Head of state also focused on intensifying joint efforts to prevent the spread of extremism and radicalization of youth.
It was noted that as part of the National Strategy on Countering Extremism and Terrorism, special attention is paid to helping people affected by extremist ideas return to a normal life and reintegrate into society. The humanitarian operation “Mehr” (‘Benevolence’) was conducted five times. As part of that operation, more than 530 citizens from conflict zones were repatriated to the country, primarily women and children.
– In June this year, here at the United Nations Headquarters, the international community learned the stories of people repatriated to our country and embarked on a new life.
To continue ongoing actions in this direction and promote a permanent exchange of experience, we have taken specific measures to establish the Regional Experts Council on systemic work with persons repatriated from combat zones under the auspices of the United Nations Counter-Terrorism Office, – the President said.
In addition, the Leader of Uzbekistan called for the prevention of cases of religious intolerance and Islamophobia, which have recently been observed in some countries.
To promote the ideas of interreligious tolerance and harmony in the world, it was proposed to establish an International Centre for Interreligious Dialogue and Cooperation in Uzbekistan under the auspices of UNESCO.
“We take great pride that our country is a Homeland of profound scholars and thinkers, such as Al-Khwarizmi, Al-Biruni, Ibn Sina, Imam Bukhari, Mirzo Ulugbek, and Alisher Navoi, who made incomparable contributions to the development of science and shown Islam to be a religion of peace, knowledge and enlightenment”, the Head of state noted.
To study the rich heritage of these great scholars and reveal to the world the true humane essence of Islam, organizing the International Conference “Islam: a religion of peace and kindness” in Uzbekistan in 2024 was proposed.
It was emphasized that international security is directly related to the processes in Afghanistan. A new situation has emerged in this country, which requires special approaches. Ignoring, isolating, and imposing sanctions are worsening the situation for ordinary Afghan people.
Expressing the view that humanitarian assistance to the Afghan people should not weaken, the President called for developing appropriate mechanisms to utilize Afghanistan’s frozen international assets to address the acute social problems in that country.
“We need an open, peaceful, and sustainable Afghanistan that is actively engaged in regional cooperation initiatives and ready for mutually beneficial partnerships with its neighbors and other countries”, the Head of the state noted.
Standing at the high rostrum of the UN, the President of Uzbekistan urged the international community to come together to resolve the issue of Afghanistan and under the leadership of the United Nations, to jointly develop a flexible and constructive approach to the Afghan problem.
In conclusion, it was noted that in this turning point in history, we must all consider what planet we leave to future generations: “Only through common aspirations and joint efforts can lasting peace and prosperity be achieved. More than ever, we need mutual trust, solidarity, and cooperation”.
Uzbekistan’s readiness to deepen a broad and long-term partnership with United Nations institutions and all states was reaffirmed.