O‘zbekiston Prezidenti Turkiya bilan sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar borligini qayd etdi
Amaliy hamkorlikni kengaytirish, kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish, innovatsiyalar va ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish masalalari hamda O‘zbekiston-Turkiya keng ko‘lamli strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning boshqa jihatlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-aprel kuni Turkiya Respublikasi sanoat va texnologiyalar vaziri Mustafo Varank boshchiligidagi delegatsiya bilan o‘tkazgan uchrashuv kun tartibidan o‘rin oldi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning topshirig‘iga binoan mamlakatimizga kelgan delegatsiya tashrifining maqsadi - «Togg» brendi ostida ishlab chiqarilgan birinchi milliy elektromobilni namoyish etish va topshirish.
Davlatimiz rahbari ikki tomonlama hamkorlikda bugungi jadal sur’atni, barcha darajalarda o‘zaro muloqot va almashinuvlar faollashganini alohida mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bunga misol tariqasida tovar ayirboshlash hajmi barqaror oshib borayotgani, ustuvor tarmoqlarda bir qator yirik investitsiya loyihalari birgalikda amalga oshirilayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasida muntazam aviaqatnovlar ko‘paygani ta’kidlandi.
Turkiyaning yetakchi kompaniyalarini qo‘shma, shu jumladan avtomobil sanoatidagi loyihalarni amalga oshirishga jalb qilish orqali sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Oliy darajadagi Strategik sheriklik kengashining navbatdagi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rish, jumladan, istiqbolli loyihalar portfelini shakllantirish va uzoq muddatli sanoat dasturini qabul qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida «Togg» elektromobilining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Vazir Mustafo Varank avtotransport vositasining texnik ko‘rsatkichlari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berib, uning kalitini tantanali ravishda topshirdi.
Mamlakatimiz yetakchisi minnatdorlik bildirib, Turkiya Prezidenti va xalqini mashinasozlik tarmog‘ida erishilgan ulkan muvaffaqiyat – elektromobillarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani bilan dildan qutladi.
Davlatimiz rahbari Turkiyada birinchilardan bo‘lib ishlab chiqarilgan ushbu elektromobil ruliga o‘tirib, uni haydab ko‘rdi.

The President of Uzbekistan notes the wide opportunities for the development of industrial cooperation with Türkiye
The issues of enhancing practical interaction, supporting and promoting cooperation projects, introducing innovations and advanced technologies, as well as other aspects of further deepening the comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Türkiye were on the agenda of the meeting of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with a delegation of the Republic of Türkiye led by the Minister of Industry and Technology Mustafa Varank, on 12 April.
The Turkish delegation arrived in Uzbekistan on behalf of the President of Türkiye Recep Tayyip Erdogan to demonstrate and hand over the first national electric car under the Togg brand.
The President of Uzbekistan noted with particular satisfaction the current high dynamics of bilateral cooperation, the intensification of mutual contacts and exchanges at all levels.
The steady growth in trade volumes, the joint implementation of several large investment projects in priority sectors, and an increase in the frequency of regular flights between the two countries were cited as an example.
Wide opportunities were noted for developing industrial cooperation by attracting leading Turkish companies to implement projects, including in the automotive industry.
The main attention was paid to the careful preparation of the next meeting of the Strategic Cooperation Council of the highest level, including the formation of a portfolio of promising projects and the adoption of a long-term industrial program.
Following the meeting, a presentation of the Togg electric car took place, during which Minister Mustafa Varank spoke in detail about the technical characteristics of the vehicle and solemnly handed over its keys.
The Leader of Uzbekistan, expressing gratitude, sincerely congratulated the President and the people of Türkiye on a great achievement in mechanical engineering – the launch of the industrial production of an electric vehicle.
The President of Uzbekistan tested the electric car, one of the first to come off the assembly line of the Turkish manufacturer.