Aholini uy-joy bilan ta’minlash ko‘lami yanada kengayadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 5-aprel kuni yangi uy-joylar qurilishi va 2023-yilgi ipoteka dasturi bo‘yicha ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
So‘nggi olti yilda mamlakatimiz aholisi 5 million 500 ming nafarga o‘sib, 36 milliondan oshdi. Ularga munosib turmush sharoitlari yaratish maqsadida turar joylar qurilmoqda.
Xususan, 2017-yildan boshlab, 326 mingta yangi uylar foydalanishga topshirilgan. Bu davrda uy-joy bilan ta’minlash aholi jon boshiga 18 foizga oshgan.
Buning uchun so‘nggi uch yilda banklar 210 ming oilaga 33 trillion so‘mlik ipoteka kreditlari ajratgan. Ehtiyojmand 73 ming oilaga boshlang‘ich badal va foiz to‘lovlari uchun 1,3 trillion so‘m subsidiya berilgan.
Sohaga bozor tamoyillari joriy qilingani natijasida yuzlab xususiy buyurtmachi kompaniyalar shakllandi. Yig‘ma temir-betonli ko‘p qavatli uylar quruvchi 11 ta yirik klaster paydo bo‘ldi. Tadbirkorlarga sharoit yaratilgani tufayli sement, gazoblok, kafel, keramogranit ishlab chiqarish ko‘payib, ularning narxi ancha arzonlashdi.
Bu ishlar izchil davom ettirilib, o‘tgan yili 60 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar barpo etildi. 31 ta hududda “Yangi O‘zbekiston” massivlarini qurish dasturi boshlandi.
Yig‘ilishda avvalo ushbu dastur ijrosi tanqidiy muhokama qilindi. Andijon va Xorazmda yer to‘g‘ri tanlangani, infratuzilma yaratilgani natijasida qurilish jadal ketayotgani, lekin qolgan viloyatlarda bu ishlar kechikayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Sirdaryo, Farg‘ona va Toshkent viloyati hokimlarining qurilish bo‘yicha o‘rinbosarlariga nisbatan intizomiy chora ko‘rildi. Mutasaddilarga infratuzilma, qurilish va sotuv bilan bog‘liq masalalarni hal qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Umuman, joriy yilda uy-joy qurish hajmini 1,5 baravar oshirib, 90 mingga yetkazish rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari bu ishlar har bir viloyat iqtisodiy ko‘rsatkichlari o‘sishiga katta turtki berishini ta’kidladi. Shu bois aholi va quruvchilar uchun 4 ta yo‘nalishda yangi yengillik va imkoniyatlar belgilandi.
Birinchidan, ko‘proq aholini qamrab olish maqsadida rasmiy daromadi yetarli bo‘lmagan aholiga ham ipoteka krediti olish imkoni yaratiladi. Ularning to‘lov qobiliyatini aniqlashda bank kartasidagi aylanma, ijara, kommunal va boshqa xarajatlarga to‘langan pullari ham hisobga olinadi.
Dastlabki badalni ko‘proq to‘lagan fuqarolar bankdan arzonroq kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Subsidiyaga ajratilgan mablag‘larni tezroq ishlatish uchun subsidiya xabarnomasining amal qilish muddati 12 oydan 4 oyga tushiriladi. Shu bilan birga, bu oylar davomida sertifikatidan foydalanmagan fuqarolarga subsidiya olish uchun yana qayta murojaat qilish huquqi beriladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligiga ipoteka krediti uchun mablag‘ hamda subsidiya ajratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Aholini arzon uy-joylar bilan ta’minlashga qaratilgan yana bir loyiha – “Mening birinchi uyim” dasturi. Buning uchun Qurilish vazirligi huzurida maxsus uy-joy kompaniyasi tashkil etiladi. Toshkent viloyati Zangiota tumanidan 36 gektar yer ajratilib, 58 ta ko‘p qavatli uy, ijtimoiy muassasalar, ko‘ngilochar maskanlar quriladi. Bunda tadbirkorlarga savdo va tijorat maydonlarini bozor narxida sotish orqali uy-joylar narxini arzonlashtirishga erishiladi.
Mutasaddilarga ushbu shaharchaning master rejasini yakunlab, ekspert va jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazish vazifasi qo‘yildi.
Ikkinchidan, qurilish tannarxini pasaytirish uchun yog‘och, fanera, yog‘ochli opalubka va oynani import qilishda 2025 yilga qadar bojxona boji bekor qilinadi. Yuqori markali sement bo‘yicha bojxona boji imtiyozi yana 1 yilga uzaytiriladi. Buning hisobiga uy-joy qurish tannarxi 5 foizgacha pasayadi.
Pudratchi tashkilotlarga qurilayotgan uyni qavatma-qavat garovga qo‘yish va har bir qavati uchun kredit olish huquqi beriladi. Quruvchi kompaniyalarga har bir ko‘p qavatli uy uchun kompensatsiya va kafillik beriladi.
Banklar beradigan kreditlarni davlat tomonidan qayta moliyalash amaliyoti davom ettiriladi.
Uchinchidan, uy-joylarning o‘z vaqtida foydalanishga topshirilishi va xaridorgirligida kommunikatsiya asosiy masala. Shu bois Iqtisodiyot va moliya vazirligiga infratuzilma uchun zarur mablag‘ ajratish, viloyat hokimlariga yangi massivlarda ichki yo‘llarni qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Eski uylar ko‘p bo‘lgan shaharlarda renovatsiya dasturiga talab ortayapti. Davlatimiz rahbari buning huquqiy poydevori bo‘lishi kerakligini ta’kidlab, “Renovatsiya to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqishni taklif etdi.
Yana bir masala – bugungi kunda ko‘p joylardagi qurilishlar ularning infratuzilmasi quvvatiga mutanosib emas. Misol uchun, Toshkent shahrining aholisi har yili 100 mingga ko‘paymoqda, yiliga qo‘shimcha 20 ming xonadonga ehtiyoj bor. Shahar oqova suv tozalash inshootlari quvvatidan ancha ortiq yuklama bilan ishlayapti.
Shuning uchun endi suv, oqova, elektr, gaz, yo‘l infratuzilmasini yaxshilashga investor-developerlar ham jalb qilinishi mumkinligi aytildi.
To‘rtinchidan, bu yil 90 mingta uy-joy rejasi qurilish materiallari korxonalari uchun katta bozor. Lekin temir-beton ishlab chiqaruvchi 3 mingga yaqin korxonaning yarmida laboratoriya yo‘qligi qayd etildi.
Prezidentimiz bu mahsulotlar uylar sifatiga ta’sir qiluvchi asosiy omil ekanini ta’kidlab, barcha shunday korxonalarda zamonaviy laboratoriyalar tashkil qilish talabini qo‘ydi.
So‘nggi oylarda dunyoda ham, mintaqamizda ham seysmik faollik kuzatilayapti. Shu bois 1 maydan boshlab, qurilish mo‘ljallangan maydonda muhandislik-geologik ekspertiza o‘tkazish majburiy bo‘lishi, seysmik xavfsizlik talablari yuqori bo‘lgan bino-inshootlar faqat reytingi baland korxonalar tomonidan qurilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari shaharlarning drenaj tizimida yuzaga kelayotgan muammolarga ham to‘xtalib, buni hal etish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
– Ipoteka – ham ijtimoiy, ham iqtisodiy jihatdan muhim masala. Shuning uchun qurilish ishlarini jadallashtirib, xalqimizga uylarni sifatli qilib topshirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.

Еще более расширится масштаб обеспечения населения жильем
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 5 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам строительства нового жилья и приоритетам ипотечной программы на 2023 год.
За последние шесть лет население нашей страны увеличилось на 5,5 миллиона человек и превысило 36 миллионов. Для создания достойных условий жизни людей развернуто масштабное жилищное строительство.
В частности, за период с 2017 года было сдано в эксплуатацию 326 тысяч новых единиц жилья. Обеспеченность жильем на душу населения увеличилась на 18 процентов.
Для этого за последние три года банки выделили 210 тысячам семей 33 триллиона сумов ипотечных кредитов. 73 тысячи малообеспеченных семей получили субсидии в размере 1,3 триллиона сумов на выплату первого взноса и процентов по кредиту.
В результате внедрения в отрасль рыночных принципов сформировались сотни частных компаний-девелоперов. Создано 11 крупных кластеров по строительству многоэтажных зданий с использованием сборных железобетонных конструкций. За счет создания условий для предпринимателей выросло производство и снизилась стоимость таких материалов, как цемент, газоблок, кафельная плитка, керамогранит.
Эта работы последовательно продолжилась и в прошлом году, когда были построены многоэтажные дома на 60 тысяч квартир. Стартовала программа строительства 31 массива «Янги Узбекистон».
На совещании критически рассмотрена реализация программы. Указано, что в результате правильного подбора земельных участков и создания инфраструктуры образцовая работа ведется в Андижане и Хорезме, но в остальных регионах строительство массивов буксует. В связи с этим объявлено о дисциплинарном взыскании в отношении заместителей хокимов по строительству Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ферганской и Ташкентской областей. Ответственным лицам даны поручения по решению вопросов, связанных с инфраструктурой, строительством и продажей квартир.
В целом в этом году планируется увеличить объем жилищного строительства в 1,5 раза, построив 90 тысяч единиц жилья. Глава государства подчеркнул, что это придаст большой импульс росту экономических показателей каждого региона. Поэтому для населения и застройщиков определены новые возможности по четырем направлениям.
Во-первых, чтобы расширить охват ипотекой, будет создана возможность получить кредит и лицам с недостаточным официальным доходом. При определении их платежеспособности будут также учитываться оборот на их банковских картах, средства, уплаченные ими за аренду, коммунальные и иные расходы.
Граждане, заплатившие более высокий первоначальный взнос, смогут получить более дешевый кредит в банке. В целях ускорения использования средств, выделенных на субсидии, срок действия субсидии будет сокращен с 12 месяцев до 4 месяцев. При этом гражданам, не воспользовавшимся своим сертификатом в течение этих месяцев, будет предоставлено право повторно обратиться за субсидией.
Министерству экономики и финансов даны указания по финансированию ипотечных кредитов и субсидий.
Еще одним проектом, направленным на обеспечение населения доступным жильем, является программа «Мой первый дом». Для этого при Министерстве строительства будет создана специальная жилищная компания. В Зангиатинском районе Ташкентской области будет выделено 36 гектаров земли, на которых планируется построить 58 многоквартирных домов, социальные объекты, развлекательные центры. За счет реализации предпринимателям торговых и коммерческих площадей можно снизить себестоимость квартир.
Ответственным лицам поручено завершить разработку мастер-плана массива, провести его экспертное и общественное обсуждение.
Во-вторых, для удешевления строительства на срок до 2025 года будет отменена таможенная пошлина на ввоз древесины, фанеры, деревянной опалубки и стекла. Льгота по таможенной пошлине на цемент высокой марки будет продлена еще на год. За счет этого ожидается снижение себестоимости строительства жилья на 5 процентов.
Подрядным организациям будет предоставлено право использовать в качестве залога каждый этаж строящегося дома, а также брать кредит на каждый этаж. Строительные компании смогут получить компенсацию и поручительство не за целый массив, а за один отдельный многоквартирный дом.
Практика рефинансирования государством банковских кредитов будет продолжена.
В-третьих, наличие коммуникаций является основным вопросом при своевременном вводе в эксплуатацию и продаже жилья. В связи с этим Министерству экономики и финансов поручено выделить необходимые средства на инфраструктуру, а хокимам регионов - обеспечить строительство внутренних дорог на новых массивах.
В городах с большим количеством ветхого жилья растет спрос на программу реновации. Глава нашего государства подчеркнул, что для этого должна быть правовая основа и предложил разработать проект закона «О реновации».
Проблемой является и несоответствие масштабов строительства в некоторых регионах возможностям их инфраструктуры. Например, население Ташкента ежегодно увеличивается на 100 тысяч человек, и в год требуется 20 тысяч новых квартир. Очистные сооружения города работают с превышением нормальной нагрузки.
В связи с этим отмечено, что отныне к расширению сетей водоснабжения и канализации, электросетей и газопроводов, улучшение дорожной инфраструктуры могут быть привлечены и инвесторы-девелоперы.
В-четвертых, поставленная на текущий год цель построить 90 тысяч единиц жилья создает большой рынок для предприятий строительных материалов. Вместе с тем указано, что половина из 3 тысяч предприятий по производству железобетона не имеет своих лабораторий.
Президент подчеркнул, что именно эта продукция является основным фактором, влияющим на качество домов, и потребовал создать на всех подобных предприятиях современные лаборатории.
В последние месяцы как в мире, так и в нашем регионе наблюдается сейсмическая активность. В связи с этим принято решение внедрить с 1 мая порядок, согласно которому перед началом строительства участок застройки подлежит обязательной инженерно-геологической экспертизе, а здания, к которым применяются повышенные требования сейсмобезопасности, будут возводиться исключительно предприятиями с высоким рейтингом.
Глава государства также затронул проблемы, возникающие в дренажной системе городов, ответственным лицам поручено устранить недостатки.
- Ипотека является важным социальным вопросом и большим стимулом для роста нашей экономики. Поэтому необходимо ускорить строительные работы, выполнить их своевременно и качественно, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Премьер-министр и его заместители, министры и хокимы представили информацию по обсужденным на совещании вопросам.