Пойтахт ва Тошкент вилояти туманлари ҳудудларини ўзгартириш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 5 август куни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятининг ўзаро чегарадош бўлган туманлари ҳудудларини ўзгартириш бўйича тайёрланган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда ернинг ҳисобини аниқ юритиш ва ундан самарали фойдаланиш, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаш ва ноқонуний қурилишлар қилиш ҳолатларининг олдини олиш, туман ва шаҳарларнинг маъмурий-ҳудудий чегараларини тўғри белгилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари таркибида тузилган ишчи гуруҳ томонидан бу масалада аниқ чора-тадбирлар белгиланиб, тизимли ишлар олиб борилмоқда. Хусусан, пойтахтимиз ва Тошкент вилоятининг ер майдонлари, уларнинг ўзаро чегара ҳудудларининг жойлашуви чуқур таҳлил қилиниб, таклифлар ишлаб чиқилди.
Маълумки, Тошкент вилоятининг 5 та тумани – Зангиота, Янгийўл, Қуйи Чирчиқ, Ўрта Чирчиқ ва Юқори Чирчиқ туманлари айрим маҳаллалари Тошкент шаҳрининг катта ҳалқа йўли ичига кириб қолган.
Мисол учун, Тошкент вилоятининг Зангиота туманига қарашли Хонобод маҳалласи пойтахтнинг Сергели ва Бектемир туманлари орасида, ёки Тошкент шаҳрига қарашли Улуғбек шаҳарчаси тўлиқ Тошкент вилоятининг Қибрай тумани ҳудудида жойлашган.
Бундан ташқари, Тошкент вилояти туманлари ва шаҳарларининг ўзаро чегара ҳудудларида ҳам кўплаб номутаносибликлар мавжуд.
Шу боис, аҳолига қулайлик яратиш мақсадида шаҳардан Тошкент вилоятига 1010 гектар, вилоятдан пойтахтимизга 10196 гектар ер майдони ўтказилиши режалаштирилган.
Тақдимотда ушбу таклифлар атрофлича кўриб чиқилди.
Пойтахтимиз аҳолиси изчил ўсиб, шаҳар инфратузилмаси ривожланиб бормоқда. Улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилиб, янги мавзелар пайдо бўлмоқда. Масалан, биргина Сергели туманида охирги 3 йилда 460 та кўп қаватли уй-жой фойдаланишга топширилди. Шу даврда бу ерга 100 мингдан зиёд аҳоли кўчиб келиб, жами аҳоли 276 минг нафардан ошди. Булар бошқарувни такомиллаштиришни, аҳолига қулайликлар яратишни тақозо этади.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 29 май куни Тошкент шаҳрида Янги ҳаёт туманини ташкил этиш масаласига тўхталиб ўтган эди. Шунга мувофиқ, ишчи гуруҳ томонидан Сергели туманидан 1752 гектар, Бектемирдан 267 гектар, Зангиотадан қарийб 328, Қуйи Чирчиқдан салкам 129, Янгийўлдан 263, Ўрта Чирчиқдан 1346 гектар ажратиб, Янги ҳаёт туманини жами 4085 гектарда ташкил этиш бўйича таклиф ишлаб чиқилди.
Янги ҳаёт тумани ташкил этилиши муносабати билан Тошкент шаҳри туманлари чегарасининг ўзгариши тўғрисида ҳам тақдимот қилинди. Шунингдек, Янги ҳаёт туманида лойиҳалаштирилаётган бунёдкорлик ишлари, туманнинг маъмурий марказини ташкил этишга оид таклифлар кўриб чиқилди.
Президент Шавкат Мирзиёев таклифларни маъқуллаб, Тошкент шаҳрининг Бош режасини қайта кўриб чиқиш, шаҳарга қўшимча берилаётган ер майдонларига уйлар, саноат корхоналари, хизмат кўрсатиш ва ижтимоий инфратузилма объектларини оқилона жойлаштириш, энг асосийси, аҳолига қулай шарт-шароитларни яратишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Мутасадди раҳбарларга юқоридаги масалалар юзасидан тегишли меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини қисқа муддатда тайёрлаб, маҳаллий кенгашлар ва Олий Мажлисга кўриб чиқиш учун киритиш бўйича топшириқ берилди.

Changes to the territorial structure of the capital districts and Tashkent region considered
On August 5, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects on changing the territorial structure of adjacent districts of the city of Tashkent and Tashkent region.
In recent years, special attention has been paid to issues of accurate accounting and effective use of land, prevention of cases of unauthorized occupation and construction of illegal buildings, correct definition of the administrative-territorial boundaries of regions and cities.
Systemic work in this direction is carried out by a working group consisting of the heads of responsible ministries and agencies. In particular, the size and boundaries of the adjacent districts of the capital and Tashkent region were analyzed, proposals for their optimization were developed.
As is known, some makhallas of 5 districts of Tashkent region – Zangiota, Yangiyul, Quyichirchiq, Urtachirchiq and Yuqorichirchiq – are located inside the Tashkent ring road.
For example, Khonobod makhalla of Zangiota district of Tashkent region is located between Sergeli and Bektemir districts of the capital, and Ulugbek village, which is subordinate to the capital, is located in Qibray district of Tashkent region.
In addition, there are many disproportions along the borders of adjacent districts and cities of Tashkent region.
In this regard, in order to create convenience for the population, it is planned to transfer 1,010 hectares of the capital lands of Tashkent region and 10,196 hectares of regional lands to the city of Tashkent.
At the presentation, relevant proposals were comprehensively considered.
The capital’s population is growing, the city’s infrastructure is developing. Large-scale construction work is being carried out, new neighborhoods appear. So, in Sergeli district alone, 460 apartment buildings have been commissioned over the past 3 years. During this period, more than 100 thousand people moved here, as a result of which the total population of the district exceeded 276 thousand. This necessitates the improvement of municipal governance and creation of amenities for residents.
On May 29 this year, the Head of the state forwarded an initiative to create the Yangi Hayot (New Life) district in the city of Tashkent. In accordance with this, the working group developed a proposal for formation of Yangi Hayot district with an area of 4086 hectares at the expense of 1752 hectares from the territory of Sergeli district, 267 hectares from Bektemir district, almost 328 – Zangiota, about 129 – Quyichirchiq, 263 – Yangiyul and 1346 hectares from Urtachirchiq districts.
Information was provided on the proposed change in the boundaries of the city of Tashkent in connection with the organization of Yangi Hayot ditrict. Proposals for construction and improvement of the new district, organization of its administrative center were considered.
President Shavkat Mirziyoyev approved the proposals and noted the need for revising the master plan of the capital, rational placement of housing, industrial enterprises, infrastructure and service facilities on land transferred to the city, and, most importantly, creating favorable conditions and amenities for the population.
Responsible leaders were instructed to prepare draft normative legal acts on the discussed issues in a short time and submit them for consideration by local councils of people’s deputies and the Oliy Majlis.