Ломбардия минтақаси президенти билан видеоконференция бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Ломбардия ҳудуди (Италия) президенти А.Фонтана ўртасида видеоконференция шаклида музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида икки томонлама ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш механизмлари, инвестициявий, минтақалараро ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Икки мамлакат давлат тузилмалари ва ишбилармон доиралари ўртасида алоқаларни ўрнатишнинг яхлит воситаси - Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро ишчи гуруҳ шаклида институционал ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди. Шу нуқтаи назардан, Италиянинг Саноатчилар конфедерацияси "Конфиндустрия" ва унинг Ломбардиядаги минтақавий бўлинмаси "Ассоломбарда" иштирокида Милан шаҳрида Ўзбекистон-Италия бизнес-форумини ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Видеоконференция давомида ўтган йилнинг ноябрь ойида А.Фонтананинг Ўзбекистонга ташрифи Ломбардия ишбилармон доираларининг Ўзбекистондаги лойиҳаларни амалга оширишга бўлган қизиқишини ортишига кучли туртки бўлганлиги ҳам таъкидланди - ҳозирги вақтда нефть ва газ, соғлиқни сақлаш, балиқчилик соҳаларида, шунингдек, маиший қаттиқ чиқиндиларни йиғиш ва қайта ишлашда қатор лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Тери ва пойабзал, заргарлик буюмлари, брендга эга тўқимачилик маҳсулотлари ва ипак буюмлари, қишлоқ хўжалиги ва қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳаларини қамраб олган ҳолда, Италия ва Ўзбекистон ишбилармонларнинг манфаатлари қўламини кенгайтириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга келишиб олинди.
Ўзбекистон ва Италия маҳсулотларини ўзаро етказиб беришни кўпайтириш орқали икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини ошириш чора-тадбирларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Маълумот учун: 2019 йилда Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 30 фоизга ўсиб, 400 млн доллардан ошди. Жорий йилнинг январь-май ойлари якунларига кўра ўзаро савдо ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 19,4 фоизга ўсиб, 142,9 млн долларни ташкил этди.
Музокаралар чоғида ишбилармонлик ва маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш учун минтақалараро ҳамкорлик иқтисодий ва саноат кооперациянинг янги шаклига ўтиш Ўзбекистон-Италия муносабатларининг истиқболли йўналиши сифатида белгиланди. Хусусан, мулоқотда Самарқанд ва Республиканинг бошқа минтақаларида йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, иссиқхоналар ва интенсив боғларни ташкил этиш, маиший техникалар, заргарлик буюмлари, қурилиш материаллари, кабель, ипак толаси, қоғоз ишлаб чиқариш, шунингдек, чорвачиликни ривожлантириш ва чиқиндиларни қайта ишлашда етакчи Ломбардия компанияларини жалб этиш истиқболлари қайд этилди.
Маданий-гуманитар соҳа ҳам муҳокама қилинди: ҳозирги вақтда Самарқанд давлат университети ва Инсубриа университети (Комо ш.) ўртасида ўқитувчилар, талабалар ва нашрлар алмашинувини, қўшма семинар ва тадқиқотлар ўтказишни таъминлайдиган ҳамкорлик ўрнатилган. Лойиҳаларни бошқариш ва менеджмент соҳасида кадрлар тайёрлаш бўйича Тошкент шаҳридаги Республика Бизнес ва бошқарув олий мактаби ва Милан Политехника университети қошидаги Бизнес олий мактаби ўртасидаги ўзаро алоқалар ҳам фаол ривожланмоқда.
Шу нуқтаи назардан, Тошкент шаҳрида Италия дизайн марказини ташкил этиш ташаббуси устида ишлаш мақсадида Милан Политехника университети қошидаги «Полидизайн» дизайн мактаби билан алоқаларни ўрнатиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунлари бўйича икки томонлама ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш ҳамда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида аниқ натижаларга эришиш мақсадида тегишли чора-тадбирларни изчил амалга ошириш тўғрисида келишувга эришилди.

Состоялась видеоконференция с президентом региона Ломбардия
1 июля текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова c президентом региона Ломбардия (Итальянская Республика) А.Фонтана.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы развития двустороннего взаимодействия, механизмы укрепления торгово-экономических связей, расширения инвестиционного, межрегионального и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Отмечена важность активизации институционального взаимодействия в формате Межправительственной рабочей группы по торгово-экономическому сотрудничеству – консолидированного инструмента налаживания связей между государственными структурами и деловыми сообществами двух стран. В данном контексте были обсуждены возможности проведения в Милане Узбекско-Итальянского бизнес-форума с участием Конфедерации промышленников Италии «Конфиндустрия» и ее регионального подразделения в Ломбардии «Ассоломбарда».
В ходе видеоконференции было также подчеркнуто, что визит А.Фонтана в Узбекистан в ноябре прошлого года стал мощным стимулом роста интереса деловых кругов Ломбардии к реализации проектов в Республике Узбекистан – в настоящий момент на стадии проработки находится ряд проектов в сферах нефтегазовой отрасли, здравоохранения, рыбоводства, а также сбора и переработки твердых бытовых отходов. Достигнута договоренность объединить усилия для расширения спектра общих интересов итальянских и узбекских предпринимателей, охватив при этом отрасли производства кожи и обуви, ювелирных изделий, брендовой текстильной и шёлковой продукции, строительных материалов и сельскохозяйственной продукции.
Отдельно затрагивались меры по увеличению товарооборота между двумя странами за счет наращивания объемов поставок продукции узбекского и итальянского производства.
Справочно: товарооборот между Узбекистаном и Италией в 2019 г. вырос на 30% и составил свыше $400 млн долларов. По итогам января-мая текущего года объём взаимной торговли составил 142,9 млн долларов с ростом в 19,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Межрегиональное сотрудничество в ходе переговоров было обозначено как перспективное направление узбекско-итальянских отношений для перехода к новому формату экономической и промышленной кооперации, активизации деловых и культурно-гуманитарных связей. В частности, диалог затронул перспективы привлечения ведущих компаний Ломбардии к реализации в Самаркандской и других областях Республики крупных инфраструктурных проектов, созданию теплиц и интенсивных садов, производству бытовой техники, ювелирных изделий, стройматериалов, кабеля, шелкового волокна, бумаги, а также развитию животноводства и переработке отходов.
Обсуждено развитие культурно-гуманитарной сферы: в настоящий момент уже налажено сотрудничество между Самаркандским государственным университетом и Университетом Инсубрии (г. Комо), предусматривающее обмен преподавателями, студентами и публикациями, проведение совместных семинаров и научных исследований. Также активно развивается взаимодействие между Республиканской высшей школой бизнеса и управления в г.Ташкенте и Высшей школой бизнеса при Миланском политехническом университете по подготовке кадров в сфере менеджмента и управления проектами.
В данном контексте были рассмотрены возможности налаживания контактов со Школой дизайна «Полидизайн» при Миланском политехническом университете, с целью проработки инициативы по созданию Итальянского центра дизайна в г. Ташкенте.
По итогам переговоров достигнута договорённость о последовательной реализации дальнейших шагов и мероприятий с целью укрепления и наращивания двустороннего взаимодействия и достижения конкретных результатов в рамках обсужденных направлений сотрудничества.