Xalqaro havo qatnovi tiklandi
15 iyundan boshlab koronavirus tarqalishining oldini olish bo'yicha chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo'yicha Maxsus Respublika komissiyasining qarori bilan O'zbekiston boshqa davlatlar bilan havo aloqasini tiklamoqda.
Xavfsizlik nuqtai nazaridan parvozlar faqat sanitariya-epidemiologik vaziyat yaxshilangan mamlakatlar bilan tiklanadi. Shu bilan birga, diplomatiklar, konsullar va ularning oila a'zolari, investitsiya loyihalarida O'zbekistonda ishlayotgan chet el kompaniyalarining mutaxassislari, mamlakatni tranzitda kesib o'tganlar, O'zbekistonda ro'yxatdan o'tgan chet el fuqarolari va chet elda ro'yxatdan o'tgan O'zbekiston fuqarolari avtotransport xizmatlaridan foydalanishlari mumkin.
Shuningdek, davolanish uchun, og'ir kasal qarindoshlari va qarindoshlarini ziyorat qilish uchun ichkariga kirish va uchib ketish uchun ruxsat berilgan. O'qishni yoki ishlashni davom ettirish uchun ularga O'zbekistondan chiqib ketishlariga ruxsat berildi.
Komissiya turli mamlakatlardan parvozlar uchun talablarni aniqladi. Xususan, Yaponiya, Janubiy Koreya va Xitoydan O'zbekistonga parvozlar "yashil" hisoblanadi - u erdan uchib, ushbu mamlakatlarda parvozdan kamida 14 kun oldin qolganlar karantin choralaridan ozod qilingan. Evropa Ittifoqi, Malayziya, Tailand va Singapur mamlakatlaridan parvozlar "sariq" hisoblanadi - ushbu mamlakatlardan kelgan va parvozdan kamida 14 kun oldin u erda bo'lganlar 14 kunlik uy karantinidan o'tishlari kerak. BAA, Turkiya, Eron, Afg'oniston, Rossiya va boshqa mamlakatlardan kelgan barcha yo'lovchilar 14 kun davomida karantindan o'tishi kerak.

Uzbekistan resumes international flights
Starting June 15, by the decision of the Special Republican Commission on the preparation of a program of measures to prevent the spread of coronavirus, Uzbekistan resumes international flights.
Flights are resumed only with those countries where there is an improvement in the sanitary-epidemiological situation. At the same time, diplomats, consuls and their families, specialists of foreign companies working in Uzbekistan in investment projects, people crossing the country by transit, foreign citizens registered in Uzbekistan and citizens of Uzbekistan registered abroad can use the services of air transportation.
People are also allowed to fly in and fly away for treatment, visiting seriously ill families and relatives, and in order to continue studies or work abroad.
The Commission has identified requirements for flights from different countries. In particular, flights to Uzbekistan from Japan, South Korea and China are considered “green” – those who arrive from there and stayed in these countries at least 14 days before the flight are exempted from quarantine measures. Flights from the European Union countries, Malaysia, Thailand and Singapore are considered “yellow” – those who arrived from these countries and stayed there at least 14 days before the flight must undergo 14-day home quarantine. All passengers traveling from the UAE, Turkey, Iran, Afghanistan, Russia and other countries must be quarantined for 14 days.