Xalqaro havo qatnovi tiklandi
15 iyundan boshlab koronavirus tarqalishining oldini olish bo'yicha chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo'yicha Maxsus Respublika komissiyasining qarori bilan O'zbekiston boshqa davlatlar bilan havo aloqasini tiklamoqda.
Xavfsizlik nuqtai nazaridan parvozlar faqat sanitariya-epidemiologik vaziyat yaxshilangan mamlakatlar bilan tiklanadi. Shu bilan birga, diplomatiklar, konsullar va ularning oila a'zolari, investitsiya loyihalarida O'zbekistonda ishlayotgan chet el kompaniyalarining mutaxassislari, mamlakatni tranzitda kesib o'tganlar, O'zbekistonda ro'yxatdan o'tgan chet el fuqarolari va chet elda ro'yxatdan o'tgan O'zbekiston fuqarolari avtotransport xizmatlaridan foydalanishlari mumkin.
Shuningdek, davolanish uchun, og'ir kasal qarindoshlari va qarindoshlarini ziyorat qilish uchun ichkariga kirish va uchib ketish uchun ruxsat berilgan. O'qishni yoki ishlashni davom ettirish uchun ularga O'zbekistondan chiqib ketishlariga ruxsat berildi.
Komissiya turli mamlakatlardan parvozlar uchun talablarni aniqladi. Xususan, Yaponiya, Janubiy Koreya va Xitoydan O'zbekistonga parvozlar "yashil" hisoblanadi - u erdan uchib, ushbu mamlakatlarda parvozdan kamida 14 kun oldin qolganlar karantin choralaridan ozod qilingan. Evropa Ittifoqi, Malayziya, Tailand va Singapur mamlakatlaridan parvozlar "sariq" hisoblanadi - ushbu mamlakatlardan kelgan va parvozdan kamida 14 kun oldin u erda bo'lganlar 14 kunlik uy karantinidan o'tishlari kerak. BAA, Turkiya, Eron, Afg'oniston, Rossiya va boshqa mamlakatlardan kelgan barcha yo'lovchilar 14 kun davomida karantindan o'tishi kerak.

Возобновлено международное авиасообщение
C 15 июня по решению Специальной республиканской комиссии по подготовке программы мер по предупреждению распространения коронавируса Узбекистан возобновляет авиасообщение с другими странами.
В целях безопасности авиарейсы возобновляются только с теми странами, где наблюдается улучшение санитарно-эпидемиологической ситуации. При этом воспользоваться авиаперевозками смогут дипломаты, консулы и их семьи, специалисты иностранных компаний, занятые в Узбекистане в инвестиционных проектах, лица, пересекающие страну транзитом, иностранные граждане, зарегистрированные в Узбекистане и граждане Узбекистана, зарегистрированные за границей.
Также разрешили прилетать и улетать для лечения, посещения тяжелобольных близких и родственников. Из Узбекистана разрешили вылетать в целях продолжения учебы или работы.
Комиссия определила требования для рейсов из разных стран. В частности, рейсы в Узбекистан из Японии, Южной Кореи и Китая считаются «зелеными» — те, кто прилетел оттуда и находился в этих странах не менее 14 дней до рейса, освобождаются от карантинных мероприятий. Рейсы из стран Евросоюза, Малайзии, Таиланда и Сингапура считаются «желтыми» — те, кто прибыл из этих стран и находился в них не менее 14 дней до рейса, должны пройти 14-дневный домашний карантин. Все пассажиры рейсов из ОАЭ, Турции, Ирана, Афганистана, России и других стран должны находиться на карантине в течение 14 дней.