Бухоро вилоятида инвестиция ва тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантириш масалалари ўрганилди
Жорий йилнинг 9 - 10 июнь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ва вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ Бухоро вилоятига ташриф буюриб, Жондор, Қоракўл ва Олот туманларида рўй берган тўфон оқибатларини юмшатиш, маҳаллий тадбиркорлар ва экспортчиларни қўллаб-қувватлаш, касаначиликни ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилишининг боришини ўрганди.
Ўрганиш давомида шикастланган иссиқхоналарни таъмирлаш, суғурта компаниялари томонидан тадбиркорлик субъектларининг зарарларини қоплаш ва корхоналар фаолиятини тезкор равишда тиклаш мақсадида тижорат банклари томонидан қўшимча имтиёзли кредит ресурсларини ажратиш орқали молиявий ёрдам кўрсатиш юзасидан кўрилган чоралар тўғрисида тегишли ташкилотлар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди. Шунингдек, тармоқлар ва тижорат банклари кесимида янги инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг жорий ҳолати ва шу билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди. Ҳар бир лойиҳани таҳлил қилиниши мавжуд муаммолар ечимининг самарали алгоритмларини тезкор равишда ишлаб чиқиш ва масъул раҳбарлар томонидан амалга ошириладиган чораларни белгилаш имконини берди.
Минтақада иқтисодий фаолликни рағбатлантириш мақсадида йирик саноат корхоналари, жумладан, тўқимачилик корхоналари негизида тадбиркорликни ривожлантириш ва касаначилик учун имкониятларни ташкил этишга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш устувор вазифа этиб белгиланди. Шу билан бирга, кичик ва ўрта бизнес соҳасидаги лойиҳаларга урғу бериб, аҳоли даромадларини ошириш механизмларини ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратиш топширилди.
Шу муносабат билан Бухоро вилоятининг ҳар бир туман ва шаҳрига тижорат банклари, шунингдек, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги марказий аппаратининг таркибий бўлинмалари раҳбарлари бириктирилди, уларнинг асосий вазифаси сифатида иқтисодий салоҳиятни чуқур ўрганиш ва янги истиқболли инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш белгиланди.
Ҳудудларни комплекс ривожлантириш дастурлари доирасида лойиҳаларни ўз вақтида амалга ошириш учун вилоятга қарашли туман ва шаҳарларининг сектор раҳбарлари шахсан жавобгар эканликлари ҳақида огоҳлантирилдилар. Бундан ташқари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига ушбу лойиҳаларни жадаллаштириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, шунингдек, жойларда мавжуд имкониятларни атрофлича таҳлил қилиб, янги инвестициявий ташаббусларни амалга ошириш бўйича таклифлар киритиш топширилди.
Тижорат банкларининг Бухоро вилоятида маҳаллий аҳолини касаначилик ишларига жалб этиш бўйича 4 истиқболли йўналиш: кулолчилик, узумчилик, анор ҳамда мевали ва манзарали дарахтлар кўчатларини етиштириш бўйича инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш ишларида эришилган ютуқлар алоҳида кўриб чиқилди. Шу нуқтаи назардан, тегишли банклар раҳбарларига Фарғона вилоятининг Риштон, Олтиариқ ва Қува туманлари тажрибасидан фойдаланган ҳолда, юқорида қайд этилган йўналишларда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш юзасидан аниқ кўрсатмалар берилди.
Вилоят туман ва шаҳарлари салоҳиятига боғлиқ ҳолда истиқболли инвестиция таклифларининг сонини кўпайтириш учун Бухоро вилоятида тизимли равишда фаолият юритадиган “Лойиҳалар фабрикаси”ни ташкил этиш бўйича саволлар кўриб чиқилди. Хорижда яшаб, тадбиркорлик билан шуғулланаётган иқтидорли ёшлар ва юртдошларимизни фаол жалб этишни назарда тутувчи ушбу ташаббус вилоятдаги туман ва шаҳарларнинг иқтисодий имкониятларини холисона тадқиқ этиб, ўсиш нуқталарини аниқлаш имконини беради, улар асосида янги истиқболли инвестиция таклифлари ишлаб чиқилади.
Муҳокама натижасида вазирликлар, идоралар, тармоқ хўжалик бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликларнинг масъул раҳбарларига муддатлар ва кутилаётган натижалар аниқ белгиланган манзилли кўрсатмалар берилди. Ушбу чора-тадбирлар ва кўрсатмаларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан амалга оширилади.

Изучены вопросы стимулирования инвестиционной и предпринимательской деятельности в Бухарской области
9 - 10 июня текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в составе министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков посетила Бухарскую область, где был изучен ход реализации практических мер по смягчению последствий урагана в Жондорском, Каракульском и Алатском районах, а также по поддержке местных предпринимателей и экспортеров, развитию надомного труда и обеспечению занятости населения.
В ходе изучения были заслушаны отчеты руководителей соответствующих организаций о предпринятых действиях по восстановлению поврежденных тепличных хозяйств, возмещению ущерба предпринимателей со стороны страховых компаний и оказанию финансовой поддержки за счет выделения коммерческими банками дополнительных льготных кредитных ресурсов с целью ускоренного восстановления деятельности предприятий. Также в разрезе отраслей и коммерческих банков были рассмотрены текущее состояние реализации новых инвестиционных проектов и имеющиеся вопросы в данном направлении. Анализ каждого проекта позволил в оперативном порядке выработать эффективные алгоритмы решения существующих проблем и определить меры к реализации со стороны ответственных руководителей.
В деятельности по стимулированию экономической активности в регионе в качестве приоритетного направления была обозначена реализация проектов, направленных на развитие предпринимательства и организацию возможностей для надомного труда на базе крупных промышленных, в том числе текстильных предприятий. В то же время было поручено уделить особое внимание выработке механизмов по увеличению доходов населения, делая акцент на проектах в сфере малого и среднего бизнеса.
В связи с этим за каждым районом и городом Бухарской области закреплены руководители коммерческих банков, а также структурных подразделений центрального аппарата Министерства инвестиций и внешней торговли, основной задачей которых определено глубокое изучение экономического потенциала и разработка новых перспективных инвестиционных проектов.
Руководители секторов районов и городов области были уведомлены о персональной ответственности за своевременную реализацию проектов в рамках программ комплексного регионального развития. Помимо этого, руководителям соответствующих министерств и ведомств было поручено разработать меры по ускорению реализации данных проектов, а также внести предложения по реализации новых инвестиционных инициатив посредством проведения тщательного анализа имеющихся возможностей на местах.
Отдельно рассматривался достигнутый прогресс в работе коммерческих банков по разработке и реализации в Бухарской области инвестиционных проектов в 4 перспективных в плане привлечения местного населения к надомному труду направлениях: гончарное дело, виноградарство, выращивание гранатов и саженцев плодовых и декоративных деревьев. В данном контексте руководителям соответствующих банков были даны адресные поручения выработать предложения по реализации новых инвестиционных проектов в рамках вышеуказанных направлений, используя опыта Риштанского, Алтыарыкского и Кувинского районов Ферганской области.
Были затронуты вопросы организации работы по созданию в Бухарской области «Фабрики проектов», задачей которой станет системная деятельность по увеличению количества перспективных инвестиционных предложений с привязкой к потенциалу районов и городов области. Данный формат, предусматривающий активное привлечение одаренной молодежи и соотечественников, проживающих и ведущих предпринимательскую деятельность за рубежом, также позволит провести объективные исследования экономических возможностей районов и городов региона и выявить точки роста, на базе которых будут выработаны новые перспективные инвестиционные предложения.
По итогам обсуждения ответственным руководителям министерств, ведомств, отраслевых хозяйственных объединений, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения с обозначением конкретных сроков и ожидаемых результатов. Контроль за своевременным и качественным исполнением указанных мер и поручений будет осуществляться со стороны Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.