Божхона тизимида янги ислоҳотлар бошланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 5 июндаги “Божхона маъмурчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш тўғрисида”ги фармони ҳамда у билан тасдиқланган Концепция билан товарларни божхона назорати ва божхона расмийлаштируви жараёни соддалаштирилиши, тадбиркорлик субъектлари томонидан вақт ва маблағ сарфи қисқаришига эришилади, десак муболаға бўлмайди.
Хусусан, 2020 йил 1 августдан темир-йўл транспорти ташкилотлари божхона органларига ўзларининг ахборот тизимларини божхона органларининг ахборот тизимларига интеграциялаш орқали божхона назорати остидаги вагон ва контейнерларнинг мамлакат ичидаги ҳаракатлари ҳақидаги маълумотларни реал вақт режимида беғараз тарзда тақдим этиши белгиланди.
Ўз ўрнида, бу механизм тадбиркорга нима беради, деган савол туғилади. Қисқа қилиб айтганда, ушбу механизм импорт товарларини тўлиқ назорат қилиш имкониятини яратиб, ноқонуний товарлар импортига чек қўйиш орқали соғлом рақобат муҳити яратилишига хизмат қилади.
Жорий йилнинг 1 сентябридан товарларни ишлаб чиқарувчи ва юборувчиларнинг идентификация воситаларини тан олиш амалиёти йўлга қўйилади. 1 ноябрдан божхона назоратининг муқобил турларини (кафолат, гаров ва бошқалар) қўллашни кенгайтириш орқали товарларни божхона ҳамроҳлигида кузатиб бориш қисқартирилади. Бунда, табиийки, вақт ва маблағ тежалишига эришилади.
Мисол учун, 2019 йил давомида 5 мингдан ортиқ (1,7 миллиард) автотранспорт воситаси кузатувга олиниб, йиғим ундирилган бўлса, фармон талабидан келиб чиқиб, бу кўрсаткичлар мос равишда 50 фоизга қисқаради. Транспорт воситаларини вақтинчалик олиб киришда ташувчига реал вақт режимида электрон шаклда вақтинчалик олиб кириш муддати тугашидан олдин вақтинчалик олиб кириш муддатини узайтириш ва тегишли йиғимни тўлашни амалга ошириш имконияти тақдим этилади.
Амалда ушбу механизм қандай бўлган? Дейлик, вақтинчалик олиб кирилган автотранспорт воситасига қўйилган муддат тугади. Ташувчи белгиланган муддатни узайтириш учун муддат тугашидан олдин божхона органига бевосита борган ҳолда мурожаат қилиб, тегишли тўловларни тўлаши ва муддатини узайтириши лозим бўлган. Мазкур янги механизм жорий этиладиган бўлса, исталган вақтда ва жойда ушбу процедураларни масофадан амалга ошириши мумкин бўлади.
Статистика шуни кўрсатмоқдаки, 2019 йилнинг ўтган даврида вақтинчалик олиб кирилган транспорт воситаси муддатини узайтиришга 1,5 мингдан ортиқ маротаба мурожаат бўлган.
Фармон билан товар ва транспорт воситаларининг дастлабки декларациялаш тартиби такомиллаштирилади. Бунинг натижасида, тадбиркорлик субъектлари четдан олиб келадиган товарларини божхона назорати ва расмийлаштируви учун ортиқча вақт сарфлашига ҳожат қолмайди. Улар барча операцияларни товарлар амалда республика ҳудудига етиб келгунга қадар амалга ошириш имконияти яратилади.
Шу билан бирга, божхона кўриги далолатномасини мобиль илова орқали расмийлаштиришни амалга ошириш тизими жорий этилади. Юкни етказиб бериш назорат китобчасини транзит божхона юк декларацияси билан алмаштириш амалиёти ҳамда “Е-TRANZIT” автоматлаштирилган ахборот тизими жорий этилади.
Фармон билан белгиланган топшириқлар ижросини таъминлаш орқали биринчи навбатда, асосий чегара ўтказиш пунктларини кенгайтириш ва модернизациялаш орқали божхона постларининг ўтказувчанлик имкониятини 3 баробарга оширишга эришилади. Бу чегара божхона постлари орқали бугунги кунда бир кунда ўртача 100-150 та автотранспорт воситаси ҳаракатланса, ушбу кўрсаткич 300-450 тагача ошишига замин яратади.
Рақамли технологиялар ва ахборот тизимларини божхона органлари фаолиятига кенг жорий этиш асосида инсон омилисиз маълумотларни тўсиқсиз олиш ҳамда божхона расмийлаштируви ва назорати жараёнларини халқаро норма ва стандартларга мувофиқ соддалаштириш мумкин бўлади.
Янги бошқарманинг вазифаси қандай?
Фармонга асосан Ташқи иқтисодий фаолиятда нотариф тартибга солишни назорат қилиш ва божхона экспертизаси бошқармаси ташкил этилди. Ташқи иқтисодий фаолиятда рухсатнома ҳужжатлар олиниши лозим бўлган товарлар ҳамда лицензияланадиган ва квоталанадиган товарларга нисбатан нотариф бошқариш чоралари қўллаш фаолиятини мувофиқлаштириш ва улар учун дастурий таъминотлар ишлаб чиқиш асосий вазифалардан этиб белгиланди.
Шунингдек, сертификатлаштириш органлари ўртасида самарали ҳамкорликни таъминлаш, импорт-экспорт қилинадиган товарлар учун тақдим этиладиган рухсатнома ҳужжатларини олишда юзага келиши мумкин бўлган муаммоларни бартараф этиш, бу бўйича таклифлар ишлаб чиқиш, мазкур йўналишда тадбиркорлик субъектларига амалий ёрдам бериш назарда тутилган.
Эндиликда давлат чегара ўтказиш пунктларида санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария органлари фаолиятини мувофиқлаштириш ишлари мазкур янги ташкил этилган бошқарма томонидан назорат қилинади.
“Ягона дарча” божхона ахборот тизимини қўллаш, уни янада такомиллаштириш ва бундан фойдаланиш бўйича янги услубиятларини ишлаб чиқиш вазифаларини ҳам бажаради.
Шу билан бирга, божхона органлари томонидан контрафакт товарлари кириб келишининг олдини олиш мақсадида интеллектуал мулк объектлари, товар белгиларининг божхона реестрини юритиш, товарларни ТИФ ТН бўйича кодларини тўғри таснифлаш ишларини ташкил этиш ва тадбиркорлик субъектларига товарларни ТИФ ТН бўйича код рақамларини белгилаш бўйича хизмат кўрсатиш вазифаларини ҳам амалга оширади.
Божхона расмийлаштируви 3 кундан 1 кунга қисқартирилади
Маълумки, божхона органлари амалиётига “Хавфни бошқариш” тизими жорий этилди. Натижада бугунги кунда товарлар “Яшил”, “Сариқ” ва “Қизил” йўлакларда расмийлаштирилиб, божхона чегараси орқали ҳаракатланаётган товарларнинг 62,5 фоизи, жумладан, экспортда 86 фоизи ва импортда 56 фоизи соддалаштирилган тартибда расмийлаштирилишига эришилди.
Шу билан бирга, товарларни расмийлаштиришга сарфланган вақт экспортда 2,7 мартага, импортда эса 2,2 мартага қисқартирилиб, товарларни божхона кўригидан ўтказиш 1,7 мартага камайди ва Давлат бюджетига 127 миллиарддан ортиқ қўшимча божхона тўловлари ундирилди.
Эндиликда, ушбу қарор билан божхона расмийлаштируви вақтини 3 кундан 1 кунга тушириш белгиланди. Чунки, бунга сабаб бугунги кунда “Яшил” йўлакда товарлар бир неча соат ичида расмийлаштирилмоқда.
Халқаро ҳамкорликда қандай режалар бор?
Фармон билан божхона тартибларини янада соддалаштириш ва уларни бирхиллаштириш йўналишида республикамизнинг Киото конвенциясига (Жаҳон божхона ташкилоти-ЖБТ) қўшилиши белгиланди.
Бу миллий божхона қонунчилигимизни ва божхона органларимиз фаолиятини халқаро даражада эътироф этилган стандартларга мувофиқлаштиришни белгилайди, натижада божхона органлари фаолиятининг янада очиқлиги ва шаффофлиги таъминланади. ЖБТ ва Швейцария Федераль Кенгашининг республика ташқи савдо фаолиятини соддалаштириш ва божхона фаолиятини такомиллаштириш бўйича 3 йиллик қўшма дастури ишга тушади.
Ўзбекистоннинг асосий ташқи савдо шериклари бўлган давлатларда божхона органларининг ваколатхоналарини ташкил қилиш вазифаси юклатилган. Мазкур ваколатхоналар миллий маҳсулотларни экспорт қилувчиларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш, улар томонидан ишлаб чиқарилган товарларни мазкур давлатлар ҳудудига тўсиқсиз кириб боришини таъминлашда кўмак бериш мақсадида ташкил қилинади.
Келгусидаги устувор вазифаларимиздан яна бири, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилоти ва Евроосиё иқтисодий иттифоқи сингари халқаро ташкилотлар билан интеграциялашувида ўз йўналишида тегишли тадбирларни амалга ошириш ҳисобланади. Ҳозирда мазкур йўналишда ЖСТнинг Савдо процедарларини соддалаштириш тўғрисидаги Битими ва ЕОИИнинг ягона божхона зонаси фаолияти билан боғлиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар таҳлил қилинмоқда.

Новые реформы в таможенной системе
Не будет ошибкой сказать, что на основе Указа Президента “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан” от 5 июня текущего года и утвержденной им концепции будет упрощен процесс таможенного контроля и регистрации товаров, будет достигнута экономия времени и средств субъектов предпринимательства.
С 1 августа 2020 года организации железнодорожного транспорта в режиме реального времени на безвозмездной основе предоставляют в таможенные органы информацию о перемещении внутри страны вагонов и контейнеров, находящихся под таможенным контролем, путем интеграции своих информационных систем с информационными системами таможенных органов.
Что же дает предпринимателю такой механизм? Он предоставляет возможность полностью контролировать импортные товары и способствует формированию здоровой конкурентной среды посредством ограничения импорта нелегальных товаров.
С 1 сентября текущего года будет введена практика признания средств идентификации производителей и отправителей товара. С 1 ноября путем расширения применения альтернативных видов таможенного контроля (поручительство, залог и другие) сократятся случаи таможенного сопровождения товаров. При этом, естественно, будет достигнута экономия времени и средств.
Например, в течение 2019 года сбор за сопровождение более 5 тысяч автотранспортных средств составил 1,7 миллиарда сумов, теперь в соответствии с указом эти показатели сократятся на 50 процентов. При временном ввозе транспортных средств перевозчику предоставляется возможность в режиме реального времени в электронной форме заблаговременно до истечения срока обратного вывоза осуществлять продление срока временного ввоза и оплату причитающегося сбора.
Как ранее действовал этот механизм? Скажем, истек срок на временно ввезенное автотранспортное средство. Для его продления перевозчику следовало до окончания срока прибыть в таможенный орган, оплатить соответствующие платежи и тем самым продлить срок. С введением нового механизма эту процедуру можно будет проводить в любое время дистанционно.
По статистике, в 2019 году поступило более 1,5 тысячи обращений по вопросу продления срока на временно ввезенное автотранспортное средство.
Согласно указу будет совершенствоваться порядок начального декларирования товаров и транспортных средств. При этом субъектам предпринимательства не нужно будет тратить время на таможенный контроль и декларирование ввозимого товара. Все эти операции будут проводиться до доставки товаров на территорию республики.
Будут внедрены система регистрации свидетельства о таможенном досмотре посредством мобильного приложения, практика замены контрольной книжки доставки грузов на декларацию транзитного таможенного груза, а также автоматизированная информационная система “Е-TRANZIT”.
Обеспечение исполнения намеченных в указе задач посредством расширения и модернизации основных пограничных пропускных пунктов в 3 раза увеличит их пропускную возможность. Если сегодня через пограничные таможенные посты ежедневно проходят в среднем 100-150 автотранспортных средств, отныне будет создана возможность для прохождения 300-450 единиц автотранспортных средств.
На основе широкого внедрения цифровых технологий и информационных систем в деятельность таможенных органов можно будет без человеческого фактора беспрепятственно получать информацию и упростить процессы таможенной регистрации и контроля в соответствии с международными нормами и стандартами.
Каковы задачи нового управления?
В соответствии с указом образовано Управление по контролю нетарифного регулирования во внешнеэкономической деятельности и таможенной экспертизы. На него возложены такие задачи, как координация применения контролирующими органами мер нетарифного регулирования в отношении товаров, для которых при осуществлении ВЭД требуется получение документов разрешительного и иного характера, а также товаров, подлежащих лицензированию и квотированию, разработка для них программного обеспечения.
Сюда же относится обеспечение эффективного сотрудничества между органами сертификации, устранение проблем, возникающих при получении разрешительных документов на экспортно-импортные товары, разработка предложений по данным вопросам, предоставление практической помощи в этом направлении субъектам предпринимательства.
Теперь управлением будет осуществляться контроль координации деятельности санитарно-карантинных, фитосанитарных и ветеринарных органов на пунктах пропуска через государственную границу.
Управление будет заниматься также разработкой методологии применения и совершенствования таможенной информационной системы «Единое окно».
Вместе с тем в целях предотвращения ввоза контрафактных товаров таможенные органы будут вести таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, товарных знаков, классифицировать товары по кодам ТН ВЭД и предоставлять субъектам предпринимательства услуги по определению кодовых номеров товаров по ТН ВЭД.
Таможенная регистрация сократится с 3 до 1 дня
Таможенными органами внедрена система "Безопасное управление". Сегодня товары регистрируются в "Зеленом", "Желтом" и "Красном" коридорах, достигнута регистрация в упрощенной форме 62,5 процента товаров, перевозимых через таможенную границу, в том числе в экспорте – 86, в импорте – 56 процентов.
Время, затрачиваемое на регистрацию товаров, сократилось в экспорте в 2,7, в импорте – в 2,2 раза. В 1,7 раза снизился таможенный досмотр товаров, в Государственный бюджет поступило более 127 миллиардов дополнительных таможенных платежей.
Теперь намечено сокращение времени таможенной регистрации с 3 до 1 дня, так как в "Зеленом" коридоре товары регистрируются в течение нескольких часов.
Каковы планы по международному сотрудничеству?
В направлении упрощения и унификации таможенных правил намечено присоединение нашей республики к Киотской конвенции Всемирной таможенной организации (ВТО).
Это определяет координацию национального таможенного законодательства и деятельности таможенных органов со стандартами, признанными на международном уровне. Будет задействована 3-летняя совместная программа ВТО и Федерального Совета Швейцарии по упрощению внешней торговли и совершенствованию таможенной деятельности республики.
Определена задача по организации представительств таможенных органов Узбекистана в государствах, являющихся нашими основными внешнеторговыми партнерами. Эти представительства будут создаваться для защиты интересов экспортеров национальной продукции, содействия беспрепятственному ввозу товаров на территории этих государств.
Очередная приоритетная задача – принятие мер по интеграции в такие международные организации, как ВТО и Евразийский экономический союз. В настоящее время анализируются Соглашение ВТО об упрощении процедур торговли и нормативно-правовые документы о деятельности единой таможенной зоны ЕАЭС.