“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” мультимодал транспорт йўлагида биринчи блок-поезд ишга туширилди
Жорий йилнинг 5 июн куни Ганьсу вилоятидаги (Хитой) “Ланьчжоу” темир йўл станциясидан "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон" мультимодал транспорт йўлаги бўйлаб электротехника маҳсулотлари юкланган 25 контейнердан иборат биринчи блок-поезд Туркманистонга йўл олди.
Жорий йилнинг январь ойида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги вакиллари иштирокида Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Хитойга ташрифи давомида “Хитой темир йўллари” Давлат корпорацияси, Транспорт вазирлиги, Ислоҳотлар ва ривожланиш ишлари бўйича давлат қўмитаси, Цзяньсу, Хенань, Шэньси, Ганьсу вилоятлари, Шинжон – Уйғур автоном тумани маъмурияти ҳамда “Ляньюньган” денгиз портида бир қатор учрашувлар бўлиб ўтди.
Ташриф якунларига кўра, “Қашқар - Иркештам - Ўш - Андижон" транзит қисмида автомобиль транспортидан фойдаланган ҳолда, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” мультимодал транспорт йўлаги бўйлаб блок-поездни биргаликда йўлга қўйиш тўғрисидаги келишувга эришилди.
ХХР денгиз портлари ва ўлкаларидан юклар темир йўл орқали йирик транспорт маркази жойлашган Қашқар шаҳрига олиб келинади. Бу ерда юк оқимлари жамланади ҳамда йўналишларида давом этиш учун темир йўл транспортидан автомобил транспортига ўтказиш ишлари амалга оширилади.
Транспорт йўлагининг самарадорлигини ошириш мақсадида хитойлик шериклар билан биргаликда Хитой ҳудудида юк ташиш учун чегирмалар жорий қилиш, темир йўл ва автомобиль транспорти орқали контейнерларни ташишни бир - бирига мослаштириш ва Қашқардаги логистика марказининг ўтказиш қобилиятини ошириш масалалари устида иш олиб борилмоқда.
Ушбу транспорт йўлагининг узунлиги Хоргос ва Достиқ (Қозоғистон) чегара пунктлари орқали муқобил йўналишлардан 295 км қисқароқ. Бу, ўз навбатида, юкларни етказиб бериш вақтини қисқартириш, шунингдек, янги йўналишни халқаро савдо иштирокчилари учун жозибадор ва рақобатбардош қилиш имконини беради.

Запущен первый блок-поезд по мультимодальному транспортному коридору «Китай – Кыргызстан – Узбекистан»
5 июня текущего года первый блок-поезд, состоящий из 25 контейнеров с электротехнической продукцией, отправился в Туркменистан с железнодорожной станции «Ланьчжоу» в провинции Ганьсу (Китай) по мультимодальному транспортному коридору «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
В январе текущего года в ходе визита делегации Республики Узбекистан с участием представителей Министерства инвестиций и внешней торговли в КНР был проведен ряд встреч с Министерством транспорта, Государственной корпорацией «Китайские железные дороги», Государственным комитетом по делам реформ и развитию, администрациями провинций Цзяньсу, Хэнань, Шэньси, Гансу, Синьцзян – Уйгурского автономного района, а также морского порта «Ляньюньган».
По итогам была достигнута договоренность по совместному запуску блок-поезда по мультимодальному транспортному коридору «Китай–Кыргызстан–Узбекистан», с использованием автомобильного транспорта на участке «Кашгар – Иркештам – Ош – Андижан».
Грузы из морских портов и провинций КНР будут перевозиться железнодорожным транспортом до г. Кашгар, в котором расположен крупный транспортный узел. Здесь происходит консолидация грузовых потоков, а также их трансфер с железнодорожного транспорта на автомобильный для дальнейшей перевозки.
В целях увеличения эффективности транспортного коридора, совместно с китайскими партнерами прорабатываются вопросы предоставления скидок на перевозку грузов по территории КНР, синхронизации железнодорожных контейнерных перевозок с автомобильными перевозками и повышение пропускной мощности логистического центра в г. Кашгар.
Протяженность данного транспортного коридора на 295 км короче альтернативных маршрутов – через пограничные пункты Хоргос и Достык (Казахстан), что позволяет сократить сроки доставки грузов, а также сделать новый маршрут привлекательным и конкурентоспособным для участников международной торговли.