Қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича етакчи халқаро компаниялардан бири ҳисобланган “Masdar” (БАА) компанияси Навоий вилоятида қуввати 500 МВтга тенг бўлган дунёдаги энг йирик шамол электростанцияларидан бирини қуради.
Амирликлардаги компания ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ўртасидаги инвестиция битимини имзолаш маросими бугун, 2020 йилнинг 8 июн куни бўлиб ўтди, унга кўра “Masdar” компанияси шамол электростанциясини лойиҳалаш, молиялаштириш, қуриш ва эксплуатация қилишни таъминлайди.
Бу мазкур компания томонидан Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган иккинчи йирик лойиҳа – “Masdar” ўтган йилнинг октябрь ойида давлат - хусусий шериклик асосида Навоий вилоятида 100 МВт қувватга эга қуёш электро станциясини қуриш бўйича тендер савдоларида ғолиб деб эълон қилинган эди. Мазкур лойиҳани амалга ошириш бўйича тегишли шартномалар 2020 йилнинг январь ойида имзоланган эди.
Шамол электростанцияси қурилиши ва келгусида ундан фойдаланилиши мамлакат иқтисодиётига ижобий таъсир кўрсатади.
Биринчи навбатда, бу 600 млн доллардан ортиқ миқдорда тўғридан – тўғри хорижий инвестицияларни лойиҳага жалб қилиш бўлиб, қурилиш босқичида ҳам, ундан кейинги фойдаланишда ҳам 1300 та янги иш ўринларининг яратилишидир.
Шамол электростанцияси йилига 500 000 дан ортиқ уй хўжаликлари истеъмолига тенг бўлган 1,9 гВт/с мақбул ва арзон электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳисобига республика энергия мувозанатини диверсификация қилади ва мустаҳкамлайди.
Қайта тикланувчи энергия манбаларининг замонавий технологияларини жорий этиш, шунингдек, электр энергиясини ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган табиий газ ҳажмини (йилига 175 млн куб. метргача) экспортга ва саноат корхоналарининг эҳтиёжларига йўналтириш учун камайтирилади ҳамда - жуда муҳим жиҳати - атмосферага карбонат ангидрид чиқариб ташлашни сезиларли даражада камайтиради (йилига 1,1 млн тоннага).
Қурилиш ишларини жорий йилнинг охиригача бошлаб, биринчи навбатдаги генерация қувватларини (250 МВт гача) 2022 йилнинг ўрталарида ва барча қувватларни 2023 йилда фойдаланишга топшириш режалаштирилган.

Подписано инвестиционное соглашение с компанией «Masdar»
Одна из ведущих международных компаний по развитию возобновляемых источников энергии - «Masdar» (ОАЭ) построит в Навоийской области одну из самых больших ветряных электростанций в мире с мощностью 500 МВт.
Церемония подписания инвестиционного соглашения между эмиратской компанией и Министерством инвестиций и внешней торговли состоялась сегодня, 8 июня 2020 года, согласно которому компания «Masdar» обеспечит проектирование, финансирование, строительство и эксплуатацию ветряной электростанции.
Это уже второй крупный проект, реализуемый данной компанией в Республике Узбекистан – в октябре прошлого года «Masdar» выиграла тендерные торги на строительство в Навоийской области солнечной электростанции мощностью 100 МВт на основе государственно-частного партнерства. Соответствующие соглашения по реализации данного проекта были подписаны в январе 2020 года.
Строительство и дальнейшая эксплуатация ветряной электростанции окажут позитивное влияние на экономику страны.
В первую очередь, это привлечение в проект прямых иностранных инвестиций в объеме более 600 млн долл., а также создание 1 300 новых рабочих мест как на этапе строительства, так и во время её последующей эксплуатации.
Также, ветряная электростанция позволит диверсифицировать и укрепить энергетический баланс Республики за счёт выработки доступной и дешевой электроэнергии в объеме 1,9 гВт.ч. в год, что эквивалентно потреблению более 500 000 домохозяйств.
Внедрение современных технологий возобновляемых источников энергии также будет способствовать сокращению объемов используемого для генерации электроэнергии природного газа (до 175 млн куб. м. в год) с перенаправлением их на другие нужды, а также - что немаловажно - существенному снижению выбросов в атмосферу углекислого газа (на 1,1 млн тн в год).
Строительные работы запланировано начать до конца текущего года с вводом в эксплуатацию первой очереди генерирующих мощностей (до 250 МВт) в середине 2022 года и всех мощностей - до конца 2023 года.