Xorazm viloyati uchun ispan qishloq xo'jaligi texnologiyasi
Xorazm viloyati Hazorasp tumani hokimligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi va mamlakatimizning Madriddagi elchixonasi vakillari "SERCOBE" Ispaniya uskunalari ishlab chiqaruvchilar uyushmasi rahbariyati bilan onlayn muzokaralar o'tkazdilar.
Muzokaralar davomida tomonlar Xorazm viloyatining Hazorasp tumanida 100 gektar maydonda "Ispaniya texnologiyalari yordamida qishloq xo'jalik klasterini yaratish" loyihasini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Ektor Rodriges, Sharqiy Evropa va MDH mamlakatlari bilan hamkorlik departamenti boshlig'i, SERCOBE, ushbu loyiha zamonaviy texnologiyalar va nou-xaularni joriy etish nuqtai nazaridan bugungi kunda juda dolzarb ekanligini ta'kidladi.
Meva-sabzavot etishtirish bo'yicha Ispaniya Evropa Ittifoqi mamlakatlari orasida 2-o'rinni va dunyoning barcha mamlakatlari orasida 6-o'rinni egallashi ta'kidlandi. O'zbekiston va Ispaniyaning o'xshash iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda, ushbu mamlakatning tajribasi va texnologiyalarini o'rganish juda foydali bo'lib ko'rinadi va ularni amalga oshirish tashqi bozorlarga yo'naltirilgan agrosanoat klasterlarida yuqori natijalarga erishadi.
"SERCOBE" Assotsiatsiyasi 400 dan ortiq korxona va sanoat guruhlarini birlashtiradi, turli maslahat organlarining, shuningdek milliy va evropa biznes tashkilotlarining a'zosi hisoblanadi.

Spanish agricultural technology for the Khorezm region
Representatives of the khokimiyat of the Khazarasp district of the Khorezm region, the Foreign Investment Promotion Agency under the Ministry of Investments and Foreign Trade and the Embassy of our country in Madrid held online negotiations with the leadership of the Spanish Association of Equipment Manufacturers “SERCOBE”.
During the negotiations, the parties discussed the possibility of implementing the project “Creating an agricultural cluster using Spanish technologies” on an area of 100 hectares in the Khazarasp region of the Khorezm region.
Ector Rodriguez, Head of the Department for Cooperation with Eastern European and CIS Countries, SERCOBE, noted that this project, from the point of view of introducing modern technologies and know-how, is very relevant today.
It was emphasized that in terms of production of fruits and vegetables, Spain ranks 2nd among EU countries and 6th among all countries of the world. Given the similar climatic conditions of Uzbekistan and Spain, the study of the experience and technologies of this country seems very useful, and their implementation will achieve high results in agro-industrial clusters focused on foreign markets.
The Association "SERCOBE" unites more than 400 enterprises and industrial groups, is a member of various advisory bodies, as well as national and European business organizations.