Xorazm viloyati uchun ispan qishloq xo'jaligi texnologiyasi
Xorazm viloyati Hazorasp tumani hokimligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi va mamlakatimizning Madriddagi elchixonasi vakillari "SERCOBE" Ispaniya uskunalari ishlab chiqaruvchilar uyushmasi rahbariyati bilan onlayn muzokaralar o'tkazdilar.
Muzokaralar davomida tomonlar Xorazm viloyatining Hazorasp tumanida 100 gektar maydonda "Ispaniya texnologiyalari yordamida qishloq xo'jalik klasterini yaratish" loyihasini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Ektor Rodriges, Sharqiy Evropa va MDH mamlakatlari bilan hamkorlik departamenti boshlig'i, SERCOBE, ushbu loyiha zamonaviy texnologiyalar va nou-xaularni joriy etish nuqtai nazaridan bugungi kunda juda dolzarb ekanligini ta'kidladi.
Meva-sabzavot etishtirish bo'yicha Ispaniya Evropa Ittifoqi mamlakatlari orasida 2-o'rinni va dunyoning barcha mamlakatlari orasida 6-o'rinni egallashi ta'kidlandi. O'zbekiston va Ispaniyaning o'xshash iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda, ushbu mamlakatning tajribasi va texnologiyalarini o'rganish juda foydali bo'lib ko'rinadi va ularni amalga oshirish tashqi bozorlarga yo'naltirilgan agrosanoat klasterlarida yuqori natijalarga erishadi.
"SERCOBE" Assotsiatsiyasi 400 dan ortiq korxona va sanoat guruhlarini birlashtiradi, turli maslahat organlarining, shuningdek milliy va evropa biznes tashkilotlarining a'zosi hisoblanadi.

Испанские сельскохозяйственные технологии для Хорезмской области
Представители хокимията Хазараспского района Хорезмской области, Агентства по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли и Посольства нашей страны в Мадриде провели онлайн-переговоры с руководством испанской Ассоциации производителей оборудования «SERCOBE».
В ходе переговоров стороны обсудили возможность реализации проекта «Создание сельскохозяйственного кластера по испанским технологиям» на территории в 100 гектаров в Хазараспском районе Хорезмской области.
Глава департамента по вопросам сотрудничества со странами Восточной Европы и СНГ «SERCOBE» Эктор Родригес отметил, что данный проект с точки зрения внедрения современных технологий и ноу-хау является весьма актуальным на сегодняшний день.
Подчеркивалось, что по объемам производства плодоовощной продукции Испания занимает 2-е место среди стран ЕС и 6-е среди всех стран мира. С учетом схожести климатических условий Узбекистана и Испании изучение опыта и технологий этой страны представляются весьма полезными, а их внедрение позволит достичь высоких результатов в агропромышленных кластерах, ориентированных на внешние рынки.
Ассоциация «SERCOBE» объединяет более 400 предприятий и промышленных групп, является членом различных консультативных органов, а также национальных и европейских деловых организаций.